Pajzsmirigy-alulműködése van? Ezek a mozgásformák ajánlottak

szerző: Cs. K., fordító - WEBBeteg
lektorálta: Dr. Árki Ildikó, háziorvos frissítve:

A pajzsmirigy csökkent működése, alulműködése (hypothyreosis) esetén valószínűleg a testmozgás az utolsó dolog, ami eszébe jut mint megoldás, ráadásul ebben az állapotban általában a sportolási kedv is alábbhagy. Nem csoda, hiszen a betegség leggyakoribb tünetei közé tartozik a kimerültség, fáradékonyság, valamint az izom és ízületi fájdalmak, amelyek egyáltalán nem hozzák meg a kedvet a testmozgáshoz.

Ugyanakkor a szakértők szerint a rendszeres fizikai aktivitás segíthet enyhíteni a tüneteket és javítja a betegek közérzetét.

Milyen típusú edzést válasszon?

Amennyiben a betegsége jól kontrollált, nyugodtan vállalkozhat ugyanolyan a gyakorlatokra, mint amiket a pajzsmirigybetegségben nem szenvedők végeznek – állítják a Mayo Clinic kutatói. Abban az esetben azonban, ha még csak most kezdi el a rendszeres testmozgást, vagy még küzd a betegség tüneteivel, az alacsony intenzitású aerobic és erősítő gyakorlatok bizonyulnak a legmegfelelőbbek. A hangsúly az alacsony intenzitáson van, hiszen ez nem jelent nagymértékű terhelést.

Próbálkozzon az alábbi mozgásformákkal:

Séta – Az egyik legkönnyebb testmozgás, amihez semmi másra nincs szüksége, mint egy pár kényelmes cipőre. Előnye, hogy megdolgoztatja a szívet, és óránként 280 kalóriát égethet vele!

Vízi aerobic – Amennyiben dagad a bokája vagy a lába, bizonyos gyakorlatok fájdalmasak lehetnek. Ilyenkor a vízi aerobic kiváló alternatíva, a vízben történő mozgás ugyanis enyhíti az ízületek terhelését.

Jóga – Ez a típusú testedzés nem csak nyújtja, de erősíti is az izmokat, valamint segít megtanulni a helyes légzést, így erősíti a tüdőt is.

Tajcsi – A mozgó meditáció néven is ismert mozgásforma bizonyítottan stresszoldó hatású, emellett erősít, javítja az egyensúlyérzéket és hangulatfokozó hatása is van.

Erősítő edzés – Akár saját testsúllyal, akár súlyzókkal végzett erősítő gyakorlatokat végez, jelentős mennyiségű kalóriát égethet el, ami azért is előnyös, mert testsúlycsökkenéssel jár. Az erős izmok emellett csökkentik az ízületek terhelését is.

Ezt olvasta már? A pajzsmirigy-alulműködés - Részletesen a betegségről

Miért fontos a mozgás?

Míg az orvos által felírt gyógyszerek a hormonpótlást szolgálják, a rendszeres mozgás a pajzsmirigy-alulműködéssel járó tüneteket enyhíti. Már a 3 hónapon át tartó heti 3 órányi testedzés is jelentős változást okoz a fizikális és mentális egészségi állapotban, így az életminőségben is.

A rendszeres testmozgás:

  • Javítja a hangulatot – Ez azért fontos, mert a pajzsmirigy-alulműködés gyakran jár depresszióval és szorongással. A mozgás csökkenti a stresszt és segíti a szervezet endorfin termelését, mely hormonok hangulatjavító hatással bírnak.
  • Segíti a fogyást – A lassú metabolizmus súlygyarapodást okozhat, ám rendszeres mozgással kalóriát éget és izmot épít, mely mind a fogyást segíti.
  • Fokozza az energiaszintet – A pajzsmirigy-alulműködés fáradtság- és kimerültségérzettel jár. Ezen azonban az alacsony intenzitású aerob mozgásformák segítenek. Bizonyított, hogy heti 3 x 20 perc biciklizés, kocogás vagy séta csökkenti a fáradtságérzetet.

Ez is érdekelheti Hogyan befolyásolja a testmozgás az immunitást?

Hogyan kezdjen neki?

Mielőtt bármiféle testedzésbe kezdene, beszéljen orvosával. Győződjön meg róla, hogy betegsége jól kontrollált, a pajzsmirigye jól reagál a gyógyszerekre! Ellenkező esetben a testmozgás súlyosbíthatja a tüneteket! Így például egy kiadós futástól az amúgy is fájó ízületei még fájdalmasabbá válhatnak. Mivel a pajzsmirigy-alulműködés gyakran okoz légszomjat is, nem megfelelően kezelt betegség estén a testedzés ezt felerősítheti.

Egyeztessen orvosával mielőtt bármiféle táplálék-kiegészítő készítmény (például fehérjepor) rendszeres fogyasztásába kezdene! Az ezekben található összetevők némelyike (például szója) befolyásolhatja a gyógyszereinek hatását.

A rendszeres testmozgás elkezdésénél fontos a fokozatosság elvének betartása! Tartson szünetet, ha úgy érzi, szüksége van rá, vagy ha megfájdul valamije! Ezzel a módszerrel biztonságosan juthat el egy hosszabb, nehezebb edzésprogram teljesítéséhez.

WEBBeteg logo

Forrás: WEBBeteg
Cs. K., fordító;
Exercises for an Underactive Thyroid (WebMD)
Orvos szakértőnk: Dr. Árki Ildikó, háziorvos

Cikkajánló

A pajzsmirigy és leggyakoribb betegségei

Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
Pajzsmirigy
Pajzsmirigyünk számos anyagcsere és hormonális folyamat szabályozásában részt vesz, de még a szív működésére is hat. Ha a pajzsmirigy nem termel elegendő hormont, vagy túl sokat termel, esetleg göb, gyulladás vagy daganat alakul ki benne, szerteágazó tüneteket okozhat. Terhességnél vagy éppen meddőségnél érdemes gondolni a pajzsmirigy vizsgálatára is.
Alström-szindróma
Alström-szindróma

Miről ismerhető fel ez a betegség?

Megfázás
Megfázás

A legjobb a megfázás ellen a megelőzés.

WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta szakorvos
WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta szakorvos
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
Budai Endokrinközpont - Prof. Dr. Balázs Csaba, endokrinológus

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Fekete István

Dr. Fekete István

Szülész-nőgyógyász, Endokrinológus

Debrecen