Pajzsmirigy-rendellenesség és vetélés
A gyermekvállalásra történő felkészülés természetes részeként a leendő kismama magzatvédő vitaminokat szed, igyekszik nyugodtabb életet élni, több időt tölteni a szabad levegőn, kikapcsolódni. A várva-várt gyermekáldás azonban mégis elmarad, s ekkor, az okok feltárására vizsgálatok sorozata kezdődik meg.
Cikksorozatunk első részében a meddőség, ismételt vetélések hátterében álló pajzsmirigy problémákról kérdezték Prof. Dr. Balázs Csaba, endokrinológust.
A legújabb, nagy európai populációban végzett vizsgálatok azt mutatták, hogy a pajzsmirigy betegségei népbetegségnek számítanak, mivel a teljes lakosságban a csökkent működés (hypothyreosis) 4,4 százalékban, a fokozott működés (hyperthyreosis) 1,4 százalékban fordul elő. A pajzsmirigy csökkent működése a lakosság 0,4 százalékban feltűnő formában van jelen és viszonylag könnyű diagnosztizálni.
A probléma az, hogy a betegség gyakran, (4,0 százalékban) enyhe, nehezen kimutatható formában van jelen. A fokozatosan, látszólag minden ok nélkül kialakult csökkent pajzsmirigyműködés "idiopathiásnak" (ismeretlen eredetű, olyan kórkép, melynek a kiváltó okát nem tudjuk pontosan megállapítani) tartott formája az immunrendszer betegsége miatt jön létre, ún. "autoimmun" eredetű.
Az autoimmun pajzsmirigygyulladások un. "thyreoiditisek" nőkben a betegség lényegesen gyakoribbak, mint férfiakban (4-5:1).
Milyen kockázatot rejt a fel nem ismert pajzsmirigy-rendellenesség?
A betegség korai felismerése azért is fontos, mert jelentős rizikófaktora számos betegségnek, többek között a meddőségnek, a gyakori vetéléseknek, a csökkent étvágy melletti hízásnak.
Orvosi szempontból a magzat fiziológiás "transzplantátum", azaz olyan, mint egy átültetett szerv (pl. a vese, szív stb), amelyről tudjuk, hogy a legnagyobb veszély a szerv kilökődése. A természet csodája, hogy egy immunológiai értelemben félig "idegen" magzat egyáltalában megtapad a méhben és később pedig nem minden esetben lökődik ki.
Ennek a védelemnek immunológiai és hormonális okai is vannak. Kiderült, hogy a meddőség és a gyakori abortuszok okai között gyakori a pajzsmirigy csökkent működése és a pajzsmirigy autoimmun betegsége.
Mikor gondoljunk a pajzsmirigy betegségére?
A pajzsmirigy rendellenes működésére számos tünet utalhat. Gyermekvállalás szempontjából különös figyelmet érdemel, ha
- a családban pajzsmirigybetegség volt (öröklődés),
- meddőséget állapítottak meg,
- ismételten következett be vetélés (oka pedig nem derült ki).
A felsorolt esetekben immunológiában jártas endokrin szakorvoshoz érdemes fordulni, aki a beteg megvizsgálása után olyan hormonális és immunológiai teszteket tud már ma végezni, amelyekkel ezt a problémát gyógyszeresen meg lehet oldani.
Pajzsmirigy-rendellenességek teszt |
Szeretné tudni, hogy milyen tünetek utalhatnak pajzsmirigy betegségre? Szánjon pár perce egészségére, és töltse ki Pajzsmirigy kérdőívünket! |