A mellékpajzsmirigy gyakoribb betegségei és tüneteik

Dr. Fáklya Mónika
szerző: Dr. Fáklya Mónika, gyermekgyógyász, endokrinológus - WEBBeteg
frissítve:

A mellékpajzsmirigy rendellenességei a szervezetben lévő kalciumszintre vannak döntő befolyással. Ha alulműködés tapasztalható, az gyakran görcsös rohamokat válthat ki a betegnél. Éppen ezért fontos, hogy megfelelő időben diagnosztizálják a szakemberek a betegséget, és megelőzzék a súlyosabb következményeket.

A mellékpajzsmirigy elhelyezkedése
a pajzsmirigyen
A mellékpajzsmirigy elhelyezkedése a pajzsmirigyen

Az emberi testben általában négy mellékpajzsmirigy található, de számuk változó lehet egyénenként: 1-től 12-ig bármennyi előfordulhat. Ezek az apró, lencse alakú mirigyek a pajzsmirigy hátsó oldalánál bújnak meg, és a csontanyagcsere szabályozásában van szerepük.

A mellékpajzsmirigy termeli a parathormont (PTH), és a mirigyben vannak olyan sejtek, amelyek érzékelik a szervezet kalciumszintjét. A parathormon a vér kalciumionszintjét növeli, a foszforszintjét pedig csökkenti, a szervezet igénye szerint.

A szervezet kalciumháztartása igen szigorúan szabályozott folyamat. Szintje csak szűk keretek között változhat normális esetben. Amikor a kalciumszint lecsökken, a parathormonszint megemelkedik, amikor a kalciumszint magas, a PTH-szint lecsökken.

A mellékpajzsmirigy-betegségek közé tartozik a mirigy alul- és túlműködése is.

Amikor mellékpajzsmirigy-alulműködés tapasztalható

A mellékpajzsmirigy-alulműködés a PTH biológiai hatásának hiányára visszavezethető kórállapot. Oka lehet veleszületett, amikor a fejlődés során a szerv nem fejlődik ki, vagy gyengén illetve hibásan alakul ki (pl. Di-George szindróma). Az ilyen újszülöttekben súlyos fokú hypocalcaemia (alacsony kalciumszint) alakul ki, ami görcsökhöz vezet.

A szerv szövetének elpusztulása is kiválthatja a betegséget, ez kialakulhat daganatok következtében, vagy esetleg mellékpajzsmirigy-daganat eltávolítása után szövődményként, de létrejöhet egyéb, a mirigyet károsító folyamatok miatt is. Nagyon ritkán a mirigyműködés szabályozása nem megfelelő és ez okozza a tüneteket.

A mellékpajzsmirigy alulműködésének tünetei

A mellékpajzsmirigy-alulműködés ritka betegség, tünetei az alacsony kalciumszint következményei. Rendszerint tünetszegény és csak véletlenszerűen szokott kiderülni. Néhány kísérő tünet felhívhatja a figyelmet a kórra, ilyen a fogak zománchibája, erős fogszuvasodás, a szürke hályog, a törékeny és hulló szőrzet, illetve száraz bőrhámlás, gyenge szellemi képesség.

Amikor a betegség hirtelen alakul ki - pl. műtét után -, drámaibbak a tünetek, görcsölés jelentkezik.

Kezelése

Kezelése a vér kalciumszintjének növelésével történik. Ez kalciumpótlással és D-vitamin-származékok adásával történhet.

A mellékpajzsmirigy túlműködése (hiperparatireózis)

A mellékpajzsmirigy-túlműködésben a PTH-termelés a szervezet igényéhez képest túl nagy. Ez kialakulhat a mirigy kóros megnagyobbodása és fokozott hormontermelése következtében, de létrejöhet akkor is, ha valamilyen másik ok következtében a szervezet kalciumszintje kórosan lecsökken, és ezt a szervezet a PTH túltermelésével akarja kompenzálni. Ha ez az állapot sokáig áll fenn, a megnagyobbodott mellékpajzsmirigy működése „kiszabadul az irányítás alól” és a túlműködés fennmarad akkor is, ha az alacsony kalciumszintet okozó kór megszűnt.

A mellékpajzsmirigy-túlműködés leggyakoribb tünete arra vezethető vissza, hogy a csontokból a kalcium a vérbe kerül a PTH hatására. E miatt a csontok kalciumszegények lesznek, a vérben pedig túl magas lesz a kalcium szintje. Ezt még az is súlyosbítja, hogy a PTH hatására a vesében is fokozódik a kalcium visszaszívása, így még magasabb lesz a vérben a kalcium koncentráció.

Ezen folyamatok következtében vesekőképződés alakul ki, a csontokban felritkulások jönnek létre. A magas kalciumszint gyomorfekélyt és hasnyálmirigy-gyulladást, szívritmuszavart, magas vérnyomást okozhat. Súlyos esetben életveszélyes állapot is kialakulhat.

Kezelése a kiváltó októl függ

Ha a mirigymegnagyobbodás a túlműködés oka, akkor ezt műtéttel távolítják el. Mindig hagynak ép mirigyszövetet a szervezetben a kalciumanyagcsere-szabályozás fenntartása érdekében.

Ha a túlműködés oka a fokozott kalciumvesztés vagy a rossz felszívódás, az alapbetegséget kezelik. Pl. diétával a lisztérzékenység miatti rossz felszívódás megoldódik. Ha az alapbetegség nem gyógyítható és a megnagyobbodott mellékpajzsmirigy irányíthatatlanul termeli a sok PTH-t, megint csak műtét a megoldás.

Ez is érdekelheti A mellékpajzsmirigy daganatos betegségei

Dr. Fáklya Mónika, gyermekgyógyász, endokrinológus

Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Fáklya Mónika, gyermekgyógyász, endokrinológus

Cikkajánló

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Fekete István

Dr. Fekete István

Szülész-nőgyógyász, Endokrinológus

Debrecen