Mi köze van az autoimmun pajzsmirigygyulladásnak a szorongáshoz?

szerző: Szegő Miklós, fordító - WEBBeteg
lektorálta: Dr. Árki Ildikó, háziorvos megjelent:

A krónikus pajzsmirigygyulladások egy speciális fajtája az autoimmun Hashimoto-thyreoiditis, amely első leírójáról a japán Hakaru Hashimotóról kapta nevét. A Hashimoto, mint az autoimmun betegségek túlnyomó része, gyakoribb a nőknél.

Egy tanulmány szerint az autoimmun pajzsmirigygyulladásában szenvedő betegeknél nagyobb lehet a szorongás kialakulásának kockázata. Az eredmények arra utalnak, hogy a pajzsmirigy fontos szerepet játszhat a szorongásos rendellenességek kialakulásában és, hogy a pajzsmirigy működést pszichiátriai rendellenességek, például a szorongás mögöttes tényezőjeként is meg kell vizsgálni.

A fejlett országokban a fiatal (25-60 éves) lakosság 35%-a szenved szorongásos zavarban. A szorongás súlyos hatással lehet az emberek életminőségére, munka- és szocializációs képességére, ráadásul a szorongásoldó gyógyszerek hatása nem mindig tartós. A szorongásos zavarok jelenlegi vizsgálatai általában nem veszik figyelembe az endokrin rendszer szerepét.

A pajzsmirigy a tiroxin (T4) és a trijódtironin (T3) hormonokat termeli, amelyek nélkülözhetetlenek a szív-, izom- és emésztőrendszer-működés szabályozásához, az agy fejlődéséhez és a csontok fenntartásához. A pajzsmirigy autoimmun gyulladása akkor fordul elő, amikor testünk helytelenül termel antitesteket, amelyek megtámadják a pajzsmirigyet és károsodást okoznak.

Dr. Juliya Onofriichuk, a Kijevi Városi Klinikai Kórházból 29 férfi (átlagéletkor 33,9 év) és 27 nő (átlagéletkor 31,7 év) szorongásos, pánikrohamot átélt páciens pajzsmirigy-működését vizsgálta meg a pajzsmirigyhormon szintek meghatározásával és pajzsmirigy ultrahang vizsgálattal.

A szorongásos betegek pajzsmirigygyulladás jeleit mutatták

De a pajzsmirigy működést ez nem befolyásolta, a pajzsmirigyhormon szintek mindegyike a normál tartományon belül volt, bár kissé emelkedett. A 14 napos ibuprofén- és tiroxin-kezelés csökkentette a pajzsmirigy gyulladást és a pajzsmirigyhormon-szinteket, és csökkentette a szorongásos pontszámokat is.

"Ezek az eredmények azt mutatják, hogy az endokrin rendszer fontos szerepet játszhat a szorongásban. Az orvosoknak a pajzsmirigyet és az endokrin rendszer többi részét, valamint az idegrendszert is figyelembe kell venniük a szorongásos betegek vizsgálatakor" - magyarázta Dr. Onofriichuk.

Ebben a vizsgálatban azonban nem vették figyelembe a nemi és a mellékvese hormonokat, amelyek szintén komoly hatással lehetnek a szorongásra.

Dr. Onofriichuk további kutatásokat tervez, amelyek a pajzsmirigy-, a nemi és a mellékvese hormonok (kortizol, progeszteron, prolaktin, ösztrogén és tesztoszteron) szintjét is megvizsgálják a pajzsmirigy-működési zavarokkal és szorongásos zavarokkal küzdő betegeknél. Ennek a kutatásnak az a célja, hogy segítsen jobban megérteni az endokrin rendszer szerepét a szorongás kialakulásában, amely a szorongásos zavarok jobb kezeléséhez vezethet.

Szerző: WEBBeteg - Szegő Miklós fordító; Lektorálta: Dr. Árki Ildikó háziorvos
Forrás: Thyroid inflammation linked to anxiety disorders (MedicalXpress)

Cikkajánló

A torokfájás
A torokfájás

Hogyan segíthetünk gyermekünknek?

Hüvelyszárazság
Hüvelyszárazság

Tabuk nélkül a hüvelyszárazságról. (x)

Fontanus Egészségközpont - Dr. Bajzik Éva mozgásszervi rehabilitációs szakorvos, manuálterapeuta
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Lőrincz-Erdélyi Krisztina, pszichológus
WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta szakorvos
WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Fekete István

Dr. Fekete István

Szülész-nőgyógyász, Endokrinológus

Debrecen