Új eljárással gyógyítják a neuroendokrin tumoros betegeket

szerző: Balogh Mária, újságíró - WEBBeteg
megjelent:

Magyarországon eddig el nem érhető, új eljárással gyógyítják a neuroendokrin daganatos betegségben szenvedőket, elsőként a Semmelweis Egyetemen (SE). Az első, speciális infúziós kezelést a közelmúltban végezték el az egészségügyi intézmény belgyógyászati részlegén, egy 80 éves, tumorban szenvedő férfin.

A neuroendokrin daganatok az ilyen típusú megbetegségek ritka alcsoportját képezik, melyről kevés szó esik a hétköznapokban. Ezekben a tumoros kórságokban az a közös, hogy szinte mindig termelnek olyan hormonszerű anyagokat, melyeket más daganatok többsége sosem. Ha hirtelen nagy mennyiségben kerül a véráramba a veszélyes, hormonszerű anyagból, klinikai tüneteket okozva, a beteg életveszélyes állapotba kerülhet a kialakult rosszullét során.

Ekkor kerülhet sor immár a speciális beavatkozásra az új készítménnyel, ami csak ehhez az egyetlen „rossz” fehérjéhez, vagyis a daganatsejtekhez kötődik. A felesleges anyag, ami a szervezetbe kerül a kezelés során, a beteg vizeletével távozik. Ezzel a korszerű, infúzióban adagolt gyógyító szerrel a páciens élettartama megnőhet, s panaszai szelídülhetnek. Az új, izotópos kezelést néhány hete a Debreceni Egyetem Klinikai Központban is alkalmazták, tanulmányozva a Semmelweis Egyetem kutatását, kísérletét.

Egyelőre még nagy körültekintéssel tekintenek a kedvező, javuló hatást kiváltható gyógyító módszer elé szerte a világban. A készítmény radioaktív, sugárzó anyagot tartalmaz, mely a kötődést követően helyi sugárzásával kisebbíti vagy elpusztítja a daganatot és annak áttéteit.

A kezelés speciális egészségügyi hátteret, felszereltséget, szaktudást kíván. Ez még kevés hazai egészségügyi intézményben áll rendelkezésre.

Az infúzió beadását követően SPECT/CT-vel ellenőrzik a szakorvosok, hogy a tumor valóban felvette-e a célzott, terápiás készítményt. A beteget a sugárvédelmi előírásoknak megfelelően ezt követően elkülönítik. A klinikai megfigyelést követően a kezelt pácienst állapotára való tekintettel, 4-5 nap után otthonába engedik. Az újszerű és korszerű gyógyító módszer négy alkalommal, nyolc hetente ismételhető meg, ha annak semmiféle kizáró oka nincs.

A neuroendokrin daganatok típusuktól függően szinte valamennyi, az egészséges emberben is termelődő hormont elválaszthatnak. A különbség abban rejlik, hogy az egészséges pácienseknél nem található meg a veszélyt okozó sajátos összetevőjű fehérje. A betegségben szenvedők esetében nem azonnal diagnosztizálható az alattomos kórság. Nekik speciális, klinikai kezelésre van szükségük, miután a szövettani vizsgálat eredménye egyértelművé tette, hogy neuroendokrin tumorról van szó.

A neuroendokrin daganat legfőbb jellemzője, hogy következtében az emberi szervezet szükségleteinél nagyobb mennyiségben lesznek jelen az általa elválasztott hormonok.

Többnyire vízvisszatartó, vércukorszint-csökkentő, kalciumszintet emelő hormont termelnek, hatásuk hasonlatos lehet a mellékpajzsmirigy-hormonéhoz, a gyomorsósav-elválasztást fokozó, a mellékvesét serkentő hormonéhoz – derült ki dr. Juhász László onkológus főorvos tájékoztatójából.

A szakorvosok a vizsgálatokat követően évente 40-70 esetet diagnosztizálnak. Ez a betegség Magyarországon egyetlen év alatt több száz pácienst érint. A kórság felismerésekor a kezelésre várók fele sajnos már előrehaladott stádiumban van. Az újonnan kifejlesztett daganatellenes szerek a jövőben, ha nincs szakorvosi ellenjavallat, felválthatják a korábbi protokollokat.

Dr. Lakatos Péter, a Semmelweis Egyetem Belgyógyászati és Onkológiai Klinikájának egyetemi tanára, közleményében tudatta: teljes gyógyulás elsősorban a tumor korai felismerése, felfedezése esetében várható. Ilyenkor a daganat sebészi úton jól eltávolítható. Abban az esetben, ha operációval nem tudnak segíteni a betegen, hazánkban is a – világszerte elfogadott – gyógyszeres terápia hozhat javulást. Az onkológus által előírt kezelés és kontroll egyszer sem hanyagolható el.

A gyógyszeres terápiák lassítják a daganatos betegségben szenvedők állapotának romlását, a betegség előrehaladását. Sajnos egy bizonyos ponton túl hatástalanná válnak. Ebben az előrehaladott stádiumban, amikor szóródott a daganat, az izotópos kezelési módszerek adhatnak újabb segítséget. Az Európai Gyógyszerhatóság (EMA) 2017-ben fogadta el a lutécium-177 alkalmazását felnőtt betegek neuroendokrin tumorainak kezelésére. Ezt követően kezdődött meg a magyarországi gyógyszerbevezetés körültekintő, engedélyezett alkalmazása és az alkalmazása feltételeinek megteremtése. Erre három másik hazai orvosképző egyetemmel került sor. A belgyógyász, onkológus szakorvosok nagy reményeket fűznek az új készítményhez, mely a tumoros betegek életét meghosszabbíthatja, életminőségét javíthatja.

Az első hazai izotópkezelésről

Az első, speciális kezelést egy 80 éves, neuroendokrin daganatban szenvedő férfi kapta a budapesti klinikán. Az infúziós kezelésére jól reagált. Csupán négy napot töltött a kórházban, s azt követően hazaengedték. A májusban megkezdett terápiát néhány hetes várakozás után továbbiaknak kell követniük. Ennek oka: az izotópos kezelést 8-12 hetente kell megismételni. Összesen 3-4 alkalommal, amiről ugyancsak a szakorvos és a vele dolgozó team dönt a páciens állapotától függően, vizsgálati eredményeinek értékét alapul véve.

Bővebben Megtörtént az első hazai izotópkezelés

WEBBeteg logóSzerző: WEBBeteg - Balogh Mária, újságíró
Orvos szakértő: Dr. Juhász László, onkológus főorvos és Dr. Lakatos Péter, a Semmelweis Egyetem Belgyógyászati és Onkológiai Klinikájának egyetemi tanára

Cikkajánló

Turner-szindróma
Turner-szindróma

Csak lányokat sújtó, genetikai betegség.

Hüvelyi irritáció
Hüvelyi irritáció

Szülés utáni hüvelyszárazság.

WEBBeteg - Dr. Müller Mariann
WEBBeteg - Dr. Müller Mariann
WEBBeteg - Dr. Horváth Balázs, általános orvos
WEBBeteg - Dr. Horváth Balázs, általános orvos
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Fekete István

Dr. Fekete István

Szülész-nőgyógyász, Endokrinológus

Debrecen