Mellnövekedés férfiaknál - Mi lehet az oka? Hogyan kezelhető?

Dr. Fáklya Mónika
szerző: Dr. Fáklya Mónika, gyermekgyógyász, endokrinológus - WEBBeteg
frissítve:

Gynecomastia. Így hívjuk idegen szóval azt az állapotot, amikor nőies emlő fejlődik férfiakban. Létrejöttében a női és férfi nemi hormonok női hormon irányába történő eltolódása áll.

Három életkorban fordulhat elő fiziológiásan, azaz nem betegség velejárójaként. Ezek az újszülöttkor, a serdülőkor és az időskor. Utóbbiban akár 30-50 százalékos gyakoriságú is lehet az előfordulás.

Az újszülötteknél a jelenség oka az, hogy az anyukából női hormon jut át a babába, és ez emlőduzzanatot okoz.

Emlődaganat

Tudni kell, hogy férfiban is jelentkezhet emlődaganat. Bár ennek előfordulása százszor ritkább, mint a nőknél, a lefolyása általában súlyosabb. A heredaganat viszont - ami ráadásul fiatalabb életkorban jelentkezhet - szintén okozhat gynecomastiát. Ezért is nagyon fontos férfiaknál a here rendszeres önvizsgálata.

Serdülőkorban nem ritka

Serdülő fiúknál a serdülés elején tapasztalunk egy vagy kétoldali, átmeneti emlőduzzanatot. Ilyenkor, a már termelődő nemi hormonok aránya, a fiúkban is képződő női hormonok irányában van még eltolódva.

A serdülés továbbhaladásával, és a hormontermelés férfi irányban való erősödésével a jelenség spontán visszafejlődik. Addig fontos, hogy a serdülő a mellét kímélje a traumáktól, mert a kialakuló emlőduzzanat kissé nyomásérzékeny szokott lenni. Megfigyelhető, hogy gyakrabban fordul elő pubertalis emlőduzzanat azoknál a fiúknál, ahol a szülőnél is volt ebben az életkorban hasonló panasz.

Amennyiben kétség merül fel, vagy más panaszok is társulnak a gynecomastiához, érdemes gyermekendokrinológiai szakrendelést felkeresni, ahol hormonvizsgálatokat és képalkotó vizsgálatokat javasolhatnak. Ha ezekkel kórosság nem derül ki, a szülő és a gyermek is megnyugszik.

A korral csökken a férfi hormonok termelése

Idős férfiakban a már csökkenő férfi nemi hormontermelés miatt tolódik el a nemi hormon arány a női hormonok irányába, ezért alakul ki emlőnövekedés.

Olyankor, amikor bizonyítottan nincs betegség az emlőnövekedés hátterében, és spontán javulás nem várható, valamint a beteget pszichésen nagyon megviseli a gynecomastia, szóba jön a plasztikai sebészeti beavatkozással való eltávolítás is.

Nem mindig ártalmatlan!

Természetesen nem csak jóindulatú, ártalmatlan jelenség lehet a férfiban jelentkező emlőfejlődés, így különösen, ha az említett három életkoron kívül eső beteg jelentkezik, más okok is szóba jönnek.

Ilyen betegeknél előfordulhatnak különböző eredetű daganatok, amelyek fokozott nőihormon-hatással járnak, csökkent férfinemihormon-termeléssel járó betegségek, olyan más szerveket érintő kórok, amelyek relatív nőihormon-túlsúlyt okoznak (pl. vesebetegségek) vagy egyes gyógyszerek szedése.

Utóbbiak között meg kell említeni a sportolók által fogyasztott egyes izomnövelőként szedett készítményeket, mert az ebben található férfinemihormon-hatású szerek, a szervezetben nőihormon-hatású vegyületekké alakulhatnak át, és így emlőnövekedést okoznak.

Nagyon fontos a mihamarabbi orvoshoz fordulás akkor, ha az emlő fájdalmas, nyomásérzékeny, váladékozást tapasztal a beteg, egyenetlen a felszíne, felette a bőr nem mozdítható el, hónalji nyirokcsomó megnagyobbodás tapintása esetén, vagy ha gyorsan nő, illetve 4 cm-t meghaladja a nagysága.

Kivizsgálás és kezelés

A kivizsgálás során labor-, valamint képalkotó vizsgálatokat végeznek, és ennek alapján mondják ki a diagnózist. Ettől függ a kezelés is, ami lehet műtéti, illetve gyógyszeres, attól függően, hogy mi okozza a bajt. Az időben történő betegség felismerés a gyógyítás esélyét is nagymértékben megnöveli.

Tovább Férfiaknak is lehet mellrákjuk?

Dr. Fáklya Mónika, gyermekgyógyász, endokrinológus

Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Fáklya Mónika, gyermekgyógyász, endokrinológus

Cikkajánló

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Fekete István

Dr. Fekete István

Szülész-nőgyógyász, Endokrinológus

Debrecen