Androgénhiány nőknél
Az androgének olyan hormonok, amelyek hozzájárulnak a növekedéshez és a szaporodáshoz a férfiaknál és a nőknél egyaránt. Androgéneket - bár általában férfi hormonoknak tekintik, de - a női szervezet is termel kis mennyiségben. Cikkünkben a női androgénhiányról olvashat.
Androgénhiány - A téma cikkei |
2/1 Az androgénhiány tünetei és kezelése férfiaknál 2/2 Androgénhiány nőknél |
Mi jellemzi a nők androgéntermelését?
A nők androgénhiánya ellentmondásos fogalom. Egyes kutatók azzal érvelnek, hogy ez az állapot olyan tüneteket okoz, mint a fáradtság és a szexuális érdeklődés elvesztése, más kutatók szerint mindezekre nincs elegendő bizonyíték.
A női test kis mennyiségű androgént termel – átlagosan a férfi szervezet által termelt mennyiség egytizedét-huszadát. A petefészkek, a mellékvesék, a zsírsejtek és a bőrsejtek biztosítják a női test androgénellátását. A petefészkek a tesztoszteront ösztrogén női hormonná alakítják át. A nők androgéntermelése az életkor előrehaladtával csökken. Mire egy nő 40 éves lesz, androgénszintje körülbelül fele annak, mint 20 éves korában.
Az androgénhiány tünetei nőknél
- letargia (fáradtság)
- az izomtömeg és az erő elvesztése
- a libidó elvesztése
- motiváció hiánya
- az általános jóllét csökkenése
- alacsonyabban fekvő hangulat.
A nők androgénhiányának okai
- Öregedés: a tesztoszteron (a nők által termelt androgén egyike) csökkenése természetesen minden nőnél előfordul idővel, körülbelül a késői tinédzserkortól kezdve.
- Oophorectomia – a petefészkek műtéti eltávolítása.
- Kémiai oophorectomia – petefészek-elégtelenség, amelyet bizonyos gyógyszerek okoznak, például gonadotropin-releasing hormon antagonisták, kemoterápia vagy sugárterápia.
- Orális (tabletta formájú) ösztrogén terápia – kombinált orális fogamzásgátló tabletta vagy ösztrogéntabletta a menopauza tüneteinek kezelésére. A kombinált orális fogamzásgátló tabletta leállítja a petefészek androgéntermelését. Ezen túlmenően az orális ösztrogén bármilyen típusa növeli a tesztoszteronkötő fehérje szintjét, így kevesebb tesztoszteron áll rendelkezésre a biológiai hatáshoz.
- Hypothalamicus amenorrhoea – a menstruációs periódusok elvesztése reproduktív korú nőknél, amelyet különböző tényezők okozhatnak, mint például a stressz, az extrém fogyás vagy az extrém testmozgás. Ez ismét csökkenti a petefészek hormontermelését, beleértve az androgénekét.
- Hiperprolaktinémia – az agyalapi mirigy prolaktin hormon túltermelése.
- korai petefészek-elégtelenség – korai menopauza (40 éves kor előtt), különböző okokból.
- Mellékvese-elégtelenség (elsődleges vagy másodlagos).
- Hypopituitarismus – az agyalapi mirigy ritka rendellenessége.
Az androgénhiány diagnózisa nőknél
Ha úgy gondolja, hogy androgénhiánya van, nagyon fontos a teljes körű orvosi kivizsgálás. Az androgénhiány tünetei hasonlóak lehetnek más állapot tüneteihez, mint például:
- pajzsmirigy-alulműködés
- vashiányos vérszegénység
- autoimmun betegség
- depresszió
Számos tesztoszteronszintet vizsgáló vér- és nyálvizsgálat nem pontos a nők alacsony szintjének mérése során, bár néhány érzékeny tesztoszteronteszt már egyes helyeken elérhető.
A tesztoszteron mennyisége több okból is nehezen mérhető. Például a vérben keringő mennyiség nem tükrözi a testsejtekben aktív mennyiséget. A helyzetet tovább bonyolítja, hogy a nők vérvizsgálati eredményei a vizsgálat időpontjától függően változhatnak, mivel a hormonszintek nemcsak a menstruációs ciklus során, hanem mindennap ingadoznak.
Általában, ha mégis a tesztoszteronszint ellenőriztetésére van szüksége, reggel kell vért venni, amikor a tesztoszteronszint a csúcson van. Ha Ön reproduktív korú nő, a tesztet a menstruáció kezdete után körülbelül 8-20 nappal kell elvégezni.
Androgénhiány kezelése nőknél (tesztoszteron terápia)
Ha tesztoszteron terápia mellett dönt, szoros és rendszeres monitorozásra lesz szüksége a mellékhatások kockázatának minimalizálása érdekében.
Mivel a „nők androgénhiány állapotának” fennállása még mindig vita tárgyát képezi, nincs szabványos kezelés, és sok helyen ez a terápia nem elérhető.
Egyes külföldi szakemberek, akik kezelik a nők androgénhiányát, alacsony dózisú (1 százalékos) tesztoszteron krémmel történő kezelést javasolnak napi használatra. A tesztoszteron kezelés célja a tesztoszteronszint visszaállítása a normál tartományon belüli értékre a korai reproduktív korú felnőtt nők esetében.
A tesztoszteron terápia egyik aggálya, hogy a legkönnyebben elérhető tesztoszteron termékek, amelyeket férfiak számára terveztek, túl sok tesztoszteront tartalmaznak a női szervezet számára.
Az orvosok általában azt javasolják, hogy a posztmenopauzában lévő nők ne kapjanak tesztoszteron terápiát, kivéve, ha ösztrogén terápiát is kapnak (azoknak a nőknek, akiknek még van méhük, progeszteron kezelésre is szükségük van). Egy klinikai vizsgálat azonban kimutatta, hogy az ösztrogén nélkül adott tesztoszteron hatásos, bár azt is kimutatta, hogy a csak tesztoszteronnal kezelt nőknél valamivel magasabb a mellrák aránya.
A legtöbb kutatást ezen a területen viszont olyan nőknél végezték, akik már a menopauzán átestek, és mindkét petefészküket eltávolították.
Kevés tanulmány készült a tesztoszteron használatának vizsgálatára menopauza előtti nőknél, mivel fennáll annak a veszélye, hogy egy esetleges terhességben a tesztoszteron károsíthatja a fejlődő babát, és meg kell szakítani a terhességet. Emiatt biztonságos fogamzásgátlásra van szükség, ha a premenopauzában lévő nőket tesztoszteronnal kezelik. Ezért ez továbbra is nagyon vitatott terület.
Nem végeztek még kutatást hosszú távú tesztoszteron terápiában részesülő nőkön, így a hosszú távú egészségügyi kockázatok és előnyök széles körben nem ismertek. A leghosszabb vizsgálat mindössze négy éven keresztül zajlott tesztoszteront használó nők körében. Az érintett nők posztmenopauzában voltak, és a tesztoszteron mellett ösztrogén kezelésben is részesültek. A vizsgálatban (tesztoszterontapasz használata) feltárt fő mellékhatások közé tartozott a tapaszra adott bőrreakció és a nem kívánt szőrnövekedés. A négy év alatt három emlőrákos esetet észleltek, ez volt a várt arány a vizsgálatban részt vevő nők korcsoportjában.
A tesztoszteron terápia mellékhatásai nőknél
Azoknak a nőknek, akik a tesztoszteron terápia mellett döntenek, olyan orvoshoz kell fordulniuk, aki jártas ezen a területen, pontos és naprakész tanácsokat tud adni, és aki megfelelően figyelemmel kíséri kezelésüket. A mellékhatások kockázatának minimalizálása érdekében szoros és rendszeres monitorozás szükséges.
A mellékhatások kockázata számos tényezőtől függ, például a kezelés módjától, az adagolástól és a terápia időtartamától. A túl nagy mennyiségű tesztoszteron terápia ismert mellékhatásai nőknél a következők:
- Férfias fizikai jellemzők: például az arcszőrzet növekedése, pattanások, férfias kopaszodás, mélyebb hang, csikló megnagyobbodása (ez utóbbi kettő visszafordíthatatlan). Ezeknek a jellemzőknek a kialakulása rendkívül valószínűtlen, ha az adagolást megfelelően ellenőrzik, és ha a tesztoszteronszintet a normál tartományon belül tartják reproduktív korú fiatal felnőtt nőknél.
- Agresszió vagy ingerlékenység.
- Hirsutizmus – túlzott szőrnövekedés (a tesztoszteronkrém felvitele helyén vagy máshol az arcon vagy a testen).
A tesztoszteron terápia nem megfelelő olyan nők számára, akik:
- terhesek vagy terhességet terveznek
- reproduktív korúak és szexuálisan aktívak, de nem alkalmaznak megfelelő fogamzásgátló módszert (a tesztoszteron súlyos rendellenességeket okozhat a születendő babában, és valószínűleg a terhesség megszakítása javasolt, ha egy nő tesztoszteron alkalmazása közben esik teherbe)
- szoptatnak
- túlzottan aknésak
- eleve ismert a hirsutizmusuk (túlzott test- vagy arcszőrzet)
- alopeciájuk van (alopecia areata=foltos hajhullás, egyfajta autoimmun megbetegedés)
- szteroiddependes ráktól szendvednek.
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta szakorvos
Felhasznált irodalom:
-
Androgen deficiency in women (Better Health Channel)
-
G. Herold: Belgyógyászat, Medicina Könyvkiadó