Lassítható-e az öregedés növekedési hormonokkal?

szerző: O.K.T. - WEBBeteg
megjelent:

A borsónyi nagyságú agyalapi mirigyben termelődő növekedési hormonok a születés pillanatától kezdve a szövetek és a szervek növekedését, működését generálják. Egyes betegségeknél javasolt a mesterséges hormonkészítmények szedése, ám szükségtelen szedése többféle károsodást is okozhat az egészséges szervezetben.

A felnőttkor küszöbén a mirigy fokozatosan egyre kevesebb növekedési hormont kezd termelni. Az öregedési folyamatokat beindító lassú hanyatlás a mesterségesen előállított növekedési hormonok alternatívájára irányította a figyelmet, noha eddig még nem bizonyított, hogy a növekedési hormonok az egészséges emberi szervezet megifjodását és vitalitását eredményezték volna.

A kizárólag orvosi rendelvényre beszerezhető szintetikus növekedési hormonok injekció formájában kerülnek beadásra. A növekedési hormonok valós hiányával küzdő felnőtt szervezet ténylegesen kezelhető mesterséges, injektált hormonnal, jóllehet nem az öregedést megelőzendő.

Kinek kell növekedési hormont szednie?

Kockázatok és mellékhatások

A weblapokon hirdetett hormontabletták hatása állítólag megegyezik az injektált változattal. Helyenként növekedési hormon felszabadítónak is nevezik a tablettás verziót. Semmi sem bizonyítja, hogy a tabletta valóban hatásos lenne. Az állítólag növekedési hormon tartalmú homeopátiás készítmények hatásmechanizmusa sem tisztázott.

Növekedési hormonhiány miatt hormoninjekcióval kezelt felnőtt lakosság vizsgálata szerint, a szintetikus készítmény szedése:

  • erősíti a csontozatot,
  • növeli az izomtömeget,
  • csökkenti a testzsír mennyiségét,
  • növeli a fizikai kapacitást.

Az AIDS-es és HIV-fertőzött betegek izomsorvadásának kezelésében eredményesen alkalmazzák a növekedési hormonokat.

Mit okozhat a hormon az egyébként egészséges szervezetben?

A rendelkezésre álló vizsgálati anyag mennyisége jelenleg igen csekély. Jóllehet, növekedési hormoninjekció-kezelés mellett az egészséges felnőtt szervezet izomtömege növekedésnek indul, s a testzsír mennyisége is csökken, de a megnövekedett izommennyiség nincs arányban az erőnléti állapot javulásával. Nem bizonyított, hogy a növekedési hormon szedése egyéb jótékony hatással lenne az egészségre.

A növekedési hormon szükségtelen szedése többféle károsodást is okozhat. Többféle mellékhatás is ismert, például:

  • a kar és a láb feldagadása,
  • ízületi fájdalom,
  • izomfájdalom,
  • férfiak esetén a mell növekedése.

A hormon alkalmazása növelheti a cukorbetegség és a szívbetegségek kockázatát.

Egyes kutatási eredmények arra utalnak, hogy az idősebb felnőtt szervezetben nagyobb valószínűséggel jelentkeznek a hormon mellékhatásai, mint a fiatalabbaknál. Tekintve, hogy az egészséges felnőttek körében végzett vizsgálatok meglehetősen újkeletűek, nem világos, hogy a mellékhatások idővel súlyosbodhatnak-e.

Ha az öregedés kérdése komolyan foglalkoztatja, érdemes tanácsért a háziorvost felkeresnie. Az egészséges életmód - tápláló, megfelelő mennyiségű ételek fogyasztása és a testmozgás- bizonyítottan előmozdítja az egészséget és fitten tartja a korosodó szervezetet is.

(WEBBeteg - O.K.T.)

Cikkajánló

Láz, fájdalom?
Láz, fájdalom?

Csillapítsa tüneteit együtt, egyszerűen! (x)

A megfázás szövődményei
A megfázás szövődményei

Mik lehetnek ezek?

WEBBeteg - Irinyi-Barta Tünde, okleveles táplálkozástudományi szakember
Fül-orr-gége Központ - Dr. Kiss Sándor fül-orr-gégész, audiológus
WEBBeteg - Szegő Miklós, fordító
WEBBeteg - Szegő Miklós, fordító
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Dr. Fáklya Mónika, gyermekgyógyász, endokrinológus

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Fekete István

Dr. Fekete István

Szülész-nőgyógyász, Endokrinológus

Debrecen