A pajzsmirigyrák három tünete

WEBBeteg
megjelent:

A pajzsmirigyrák korai észlelése életmentő lehet. Ráadásul akár kézzel is kitapintható a rendellenesség. A pajzsmirigy belső elválasztású mirigy, melyen óránként a test teljes vérmennyiségének kétharmada áramlik keresztül.

Az energiafelhasználás irányítása, az anyagcsere, a szellemi és pszichés egyensúly múlik rajta. Magyarország nagy részén a víz a kelleténél kevesebb jódot tartalmaz, pedig a pajzsmirigy megfelelő működésének legfontosabb feltétele a megfelelő mennyiségű jódbevitel. Ezért érdemes ügyelni a jódpótlásra, többek között jódozott só, tengeri herkentyűk, jódtartalmú étrend-kiegészítők fogyasztásával.

És hogy mi az összefüggés a jódbevitel és a pajzsmirigyrák között? Közvetlen kapcsolat nincs, ugyanakkor a jódhiányos állapot úgynevezett göbös elváltozásokat okozhat a pajzsmirigyben, ami számos – ezt a szervet érintő – betegség tünete, így a rosszindulatú daganaté is. A pajzsmirigygöbös megbetegedések bizonyíthatóan nagyobb számban fordulnak elő a jódhiányos országokban és területeken.

Miért alakul ki? Kik a veszélyeztetettek?

A pajzsmirigyrák kockázati tényezői a mai napig nem konkrétan meghatározhatók. Az biztos, hogy a radioaktív sugárzás, illetve a genetikai tényező, azaz az öröklődés növeli a kialakulás esélyét, ennél többet azonban biztosan nem állíthatunk. A kutatók valószínűsítik, hogy hormonális tényezők is közrejátszanak a rendellenesség kialakulásában, hiszen nőknél sokkal gyakrabban fordul elő, mint férfiaknál. Különösen 40 év fölött nő meg a megbetegedés kockázata.

Pajzsmirigyrák - Tünetek, prognózis

A pajzsmirigygöbök, azaz a kis csomók megjelenése többféle betegséget is jelezhet. A göbök száma és nagysága sokféle lehet, az alig vagy egyáltalán nem tapinthatótól a több milliméteresig terjedhet. Kialakulásuk jó esetben csupán gyulladást vagy immunrendszeri megbetegedést jelez, de a lassan fejlődő göbök megjelenése a jóindulatú pajzsmirigydaganat tünete is lehet.

A rosszindulatú, azaz áttétet képző daganatot kísérő tünetek a következők:

  • A nyak elülső oldalán fejlődő pajzsmirigy göbök. A jóindulatú daganatokat jelző csomóktól eltérően növekedésük gyors és folytonos. Ha hetekig érezhető a kemény göbök jelenléte, esetleg növekedésük, feltétlenül orvoshoz kell fordulni.

  • Jellemző lehet a tapintható nyirokcsomó-megnagyobbodás.

  • Egyes betegeknél a daganat rekedtséggel jelentkezik.

Gombócérzés a torokban
Kevesen fordulnak ezzel a bizonytalan panasszal az orvoshoz, pedig akár nagyobb betegség előjele vagy kísérő tünete is lehet, ezért érdemes végigvenni, mi minden állhat a hátterében.
Bővebben a „gombócérzés” hátteréről, okairól

A pajzsmirigyrák kezelése

A betegség gyógyítása elsősorban sebészi, amely a daganatos pajzsmirigy szövet és a környező nyirokcsomók eltávolításából áll. Rendszerint centrumokban végzik, mert a pajzsmirigy sebészete gyakorlott szakembert kíván, a környező finom szövetek megkímélése miatt.

Radioaktív jódot felhasználó kezelést is alkalmaznak, amit folyadék, vagy kapszula formájában adnak a betegeknek, szintén arra kijelölt intézetekben. A pajzsmirigyrákban szenvedő betegeknek folyamatos gondozásra, orvosi ellenőrzésre van szükségük a műtétet követően is.

WEBBeteg logó Forrás: WEBBeteg összeállítás/Ötvenentúl.hu

Cikkajánló

Torma
Torma

Milyen hatással van egészségünkre?

Alkoholmentes ünnepi italok
Alkoholmentes ünnepi italok

Finom, egyszerű receptek.

DRportal - Scheftsikné Tomanóczy Andrea
Oxygen Medical - Dr. Görömbey Zoltán, endokrinológus
WEBBeteg - Dr. Horváth Balázs, általános orvos
WEBBeteg - Dr. Fáklya Mónika, gyermekgyógyász, endokrinológus
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító és Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Fekete István

Dr. Fekete István

Szülész-nőgyógyász, Endokrinológus

Debrecen