Milyen betegségek okozhatnak szúró fájdalmat?
A fájdalom nagyon sok formában jelentkezhet, minden formája figyelmeztetés az agynak, hogy a test valamely pontján nincs rendben valami, ezért mindig komolyan kell venni.
A szúró fájdalom is - minden fájdalomhoz hasonlóan - lehet krónikus vagy akut, ám többnyire az utóbbi eset áll fenn, azaz váratlanul jelentkezik éles fájdalomként egy-egy mozdulatra, majd elmúlik (ugyanakkor ismétlődően visszatérhet). Az akut fájdalom hirtelen jelentkezik és szinte minden esetben szervi eltérésre utal.
A krónikus fájdalom jelentkezhet rendszeres időközönként, de folyamatosan is fennállhat. A krónikus fájdalom oka nem mindig testi eredetű, néhány esetben pszichés betegség, depresszió is állhat a háttérben, épp ezért nem mindig sikerül azonnal felfedezni az okokat. Sok esetben az idegsejtek funkcionális zavara okozza a problémát.
A szúró vagy égő jellegű fájdalom függetlenül attól, hogy akut vagy krónikus, többnyire testi zavar, sérülés vagy betegség jele, amely veszélyes elváltozásra hívhatja fel a figyelmet a szervezetben.
Égési sérülések, vágott sebek kísérője lehet a hirtelen jelentkező (akut) égő, szúró fájdalom, melynek a hátterében álló betegség többnyire pontosan diagnosztizálható, és orvosi kezeléssel gyógyítható.
A betegségek között gyakoriak a szív eredetűek (angina, szívinfarktus, stb.), az emésztőszervi (nyombélfekély, vakbélgyulladás), légzőszervi (légmell, tüdőgyulladás) és nőgyógyászati (petefészekgyulladás) okok.
Bővebben A szúró fájdalom lehetséges szervi okai
Az esetek jelentős részében valamilyen mozgásszervi elváltozás jelentkezik tipikusan éles, szúró fájdalomként, amikor egy-egy mozdulat hatására lép fel a fájdalomérzet. A leggyakoribb okok az alábbiak lehetnek.
Milyen mozgásszervi elváltozások járhatnak szúró fájdalommal?
- Porckorongbetegségek
- Csontritkulás (oszteoporózis)
- Ízületi gyulladás (rheumatoid arthritisz)
- Ízületi kopás (arthrózis)
- Ficam
- Ínhüvelygyulladás
- Meniscus-szakadás (térdízületi porc szakadása)
- Keresztszalag-szakadás
- Achillesz-ín szakadás
- Ínszalaghúzódás
- Ínszalagszakadás
- Izomszakadás
- Az izmok megkeményedése
- Izomhúzódás
Kezelési szempontok
Az akut fájdalom rendszerint könnyen felismerhető, a hátterében álló betegség egyszerűen diagnosztizálható és célzottan kezelhető. A fájdalom helye utal a betegségre is.
Ha a fájdalom minimum három hónapig fennáll, akkor krónikus fájdalomról beszélünk. A krónikus fájdalom kezelésében hatásosnak bizonyul a progresszív izomlazítás, az autogén tréning és a hipnoterápia is.
Az orvos előírása szerint gyógyszeres kezelésre is szükség lehet. Fájdalomcsillapítók a patikákban recept nélkül is kaphatók, de figyeljen oda az adagolásra, mivel a hozzászokás veszélye fennállhat egyes szereknél.
Forrás: WEBBeteg
Bak Marianna, biológus szakfordító; symptomat.de
Lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos