Mi okozhat légzéskor jelentkező mellkasi fájdalmat?

szerző: Bak Marianna, biológus szakfordító - WEBBeteg
lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos frissítve:

A légzéskor jelentkező mellkasi fájdalom a leggyakoribb panaszok egyike. Ellentétben azzal, ahogy sok laikus gondolja, nem csupán a tüdő betegségei okozhatják ezt a panaszt, hátterében számos különböző ok állhat.

Ha a fájdalom köhögéskor vagy mély levegővételnél felerősödik, az felveti a bordasérülés gyanúját.

Szúró mellkasi fájdalom - Mikor forduljon orvoshoz?

A hirtelen kialakuló szúró jellegű, légzésre és köhögésre fokozódó mellkasi fájdalom tüdőembóliára vagy légmellre utal. A tüdőembólia és a légmell is magas halálozási aránnyal járó, katasztrofális állapot. Gyanúja esetén a beteg azonnal mentővel kórházba szállítandó.

Szúró mellkasi fájdalom

Különösen intenzív és gyakran nagyon makacs fájdalmat okozhatnak a mellkasi zúzódások. Mély légzéskor és különösen köhögéskor erősödnek a panaszok. Ilyen jellegű fájdalommal jár a bordatörés, a csonthártya sérülése, vagy az izomvérzéssel járó sérülések.

A mellhártyagyulladás, különösen a száraz mellhártyagyulladás heves, mély légzésre erősödő fájdalommal jár, mely a be- és kilélegzés szünetében érezhetően alábbhagy.

Mellkasi fájdalmat az alábbi tüdőt érintő betegségek okozhatnak: tüdőgyulladás, hörgi asztma, krónikus bronchitisz, ezek a betegségek, lázzal és kisebb-nagyobb mennyiségű köpetürítéssel járnak. Ha a gyulladási folyamatok a mellhártya közvetlen közelében zajlanak le, a légzés és a köhögés is okozhat szúró fájdalmat.

Nagyon gyakran okozhatnak mellkasi fájdalmat a gerinc betegségei is.

Ne vegye félvállról a mellkasi fájdalmat, és vegyen részt a szűrővizsgálatokon!

A mellkasi fájdalmat minden esetben komolyan kell venni, és a panasszal fel kell keresni egy orvost, aki megállapítja, mi okozza a panaszokat, és hogyan kezelhetőek azok.

Sajnos vannak komoly betegségek, melyekre nem utalnak figyelmeztető jelek, ilyen például a tüdőrák, mely kezdetben nem jár fájdalommal, ezért is nagyon fontos, hogy rendszeresen mindenki részt vegyen a szűrővizsgálatokon.

WEBBeteg.hu logóForrás: WEBBeteg
Bak Marianna, biológus szakfordító; symptomat.de
Lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos

Cikkajánló

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Puskás Réka

Dr. Puskás Réka

Reumatológus, manuálterapeuta

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Nagy Tamás Gergely

Dr. Nagy Tamás Gergely

Pszichoterapeuta, Neurológus

Budapest