A nyaki fájdalom okai

szerző: Bak Marianna, biológus szakfordító - WEBBeteg összeállítás
frissítve:

A nyaki fájdalom lehet akut és krónikus. Számos ok állhat hátterében, például izommerevség vagy porckopás, de akár súlyos betegségek is.

A gerincoszlop nyaki szakaszában az idegek, vérerek, izmok és szalagok viszonylag szűk helyen osztoznak lefutásuk során, így nagyon gyakran már kismértékű csigolyaelcsúszás vagy -elmozdulás is jelentős panaszokat okozhat. A nyaki csigolyák nagymértékű mozgathatósága szintén könnyen okozhat sérüléseket, izommerevséget és blokkot. Emellett a csigolyák kopásos megbetegedései (spondylosis, spondylolysis) és a csigolyák közötti porckorongok betegségei (discopathia, discus hernia) attól függően, hogy melyik nyaki szakasz érintett, változatos tüneteket hozhatnak létre.

A nyaki gerinc kopásos és gyulladásos betegségei, sérülések

A különböző nyaki gerinceltérések (porckorongok kopása, a csigolyákat összekötő kis ízületek blokádjai, esetleg porckorongsérv, reumás vagy egyéb gyulladásos betegségek, öröklött rendellenességek, balesetek, pszichés problémák és daganatok) okozta fájdalmat és egyéb tüneteket cervicalis szindróma néven is említik.

A cervicalis szindróma tünetei sokfélék lehetnek, így igen változatos panaszokkal jelentkezhet a beteg vizsgálatra. Ilyen panaszok lehetnek az enyhe nyaki izomhúzódás érzése, a nyaki merevség és mozgáskorlátozottság, nyaki kényszertartás, és igen erős, esetenként hagyományos fájdalomcsillapító módszerekkel igen nehezen befolyásolható fájdalom. A betegek sokszor zsibbadásról is beszámolnak, mely egészen az ujjak végéig terjedhet. A zsibbadásos panaszok leggyakrabban nyaki porckorongsérv vagy nyaki spondylosis miatt jönnek létre. A fájdalmak következtében kialakuló nyaki kényszertartás általában tovább fokozza az érintett izmok fokozott tónusát, ami tovább erősíti a fájdalmakat, az erősödő fájdalmak pedig tovább fokozzák az izomtónust; ezzel kialakul az ördögi kör. Súlyosabb esetekben a páciens már szinte alig tudja megmozdítani a fejét.

A nyaki izommerevség oka lehet még a hibás tartás, ülés vagy fekvés közben, Hátterében állhatnak lelki problémák, testi megterhelés. A huzat is ingerelheti a nyak bőrének idegeit, aminek következtében a különböző nyakizmok izomtónusa megváltozik, köztük az egyensúly megbomlik, feszülés alakul ki. Számos légúti betegség (megfázás, influenza) is járhat izomfájdalommal. Hirtelen mozdulatra izomhúzódás is bekövetkezhet, a nyakrégióban ez nagyon gyakori.

Ha a nyaki fájdalmak nemcsak a nyakba, hanem a vállba és a karba is kisugároznak, akkor váll-kar tünetegyüttesről vagy alsó cervicalis szindrómáról beszélünk. A tarkó, a váll és a karok fájdalmas tünetegyüttesét a 4–7. nyaki ideggyökök rongálása, bántalma okozza.

Amennyiben a nyaki fájdalmak a fej, tarkó irányába sugároznak, úgy cervicocephalikus szindrómáról beszélhetünk. A panaszokat ilyenkor fejfájás vagy esetenként migrén is kísérheti. A panaszok mellé szédülés és garat- és gégetájéki idegentestérzés, nyelészavar, hallászavar, illetve látászavar is társulhat. Leggyakrabban a cervicocephalikus szindrómát a felső nyakcsigolyákban fellépő ízületi blokk okozza, melyet nem megfelelően végzett bemelegítés vagy esetleg rosszul végzett emelés okozhat.

Szegmensinstabilitás is okozhat igen erős nyaki fájdalmat, ebben az esetben a csigolyaközti kisízületek szalagjai lazulnak meg, és okozzák az érintett csigolyaszegmensek instabilitását. Ilyenkor még csekély súly emelése is (pl. egy könyv levétele a polcról) igen heves fájdalmakat tud kiváltani.

A kopásos ízületi fájdalmakra jellemző, hogy mozgatásra, terhelésre fokozódnak, és pihentetésre szűnnek.

Ezzel szemben, ha gyulladásos az ízületi fájdalom, akkor ennek a fordítottja szokott bekövetkezni, pihenéskor, főleg a hajnali órákban jelentkezik a fájdalom, mely az adott ízület mozgatására csökken.

A csigolyák közötti porckorong gyulladásos megbetegedését discitisnek nevezzük. A gyulladást leggyakrabban a véráramba bekerülő kórokozók okozzák, melyek a vérárammal eljutnak a csigolya közti porckorongokhoz és ott megtelepednek. Gyakori, hogy műtétek során a műtéti kapun jutnak be a kórokozók a véráramba. Előfordulhat, hogy egy hasi szerv gyulladásos folyamata terjed át direkt módon a porckorongokra. A porckorong gyulladása azonban ráterjedhet az alatta és felette elhelyezkedő csigolyák csontállományára is. Ilyenkor már nem discitisről, hanem spondylodiscitisről van szó. Maga a betegség lehet igen tünetszegény is, ilyenkor még nehezebben diagnosztizálható. Általános gyulladásos laborparaméterek emelkedettek, kísérheti láz, hidegrázás, gyenge általános állapot, rossz közérzet és étvágytalanság. A betegek gerinc melletti fájdalomról számolnak be, mely általában éjszaka fokozódik. Ha a gyulladás ráterjed a gerincvelőt körülvevő gerinccsatornára, ott tályogképződés is lehetséges lehet. Ilyenkor epidurális tályogról beszélünk. A tályog nyomhatja a gerincvelőt vagy a kilépő idegrostokat, így az idegrostok által ellátott terület kisugárzó fájdalmához vezethet. A nyaki ideggyök károsodása főleg a karba, kézbe, lapockához, kulcscsonthoz, nyakba és tarkóba, esetleg fejbe sugárzó fájdalmat okoz. A fájdalomhoz érzészavar (zsibbadás és érzéscsökkenés) társulhat a kar és kéz területén, a felső végtagi izomzat pedig az ideg ellátásának károsodása révén gyengül vagy bénul.

Reumás betegségek, például a reumatoid artritisz vagy a Bechterew-kór is okozhat nyaki fájdalmat. A reumatoid artritisz egy autoimmun betegség, mely leggyakrabban 30-50 éves korban kezdődik, de van időskori, 60 év felett kezdődő formája is. Általában fokozatosan kezdődik a kezek és lábak kisízületeinek fájdalmával és duzzanatával, ezekhez a tünetekhez társul a több mint egy órán át fennálló reggeli ízületi merevség, amit fáradékonyság, gyengeség, izzadékonyság, rossz közérzet és alvászavar kísér. A fájdalom és a duzzanat miatt az érintett ízületek funkciója csökken, nehezedik a kézhasználat, a tárgyak megfogása, a járás. Később, az ízületek tönkremenése miatti különböző deformálódások szintén nehezítik működésüket. A betegek mintegy 5-10 százalékánál az ízületi tünetek mellett más szervek is érintettek, bőr alatti és belső szervi csomók, tüdő-, szem-, idegrendszeri eltérések jelentkezhetnek. A Bechterew-kór a gerincoszlop és a csípő-keresztcsonti ízület krónikus gyulladásos megbetegedése. A betegség előrehaladtával a gerinc merevsége fokozódik. A betegség leggyakrabban 40 év alatti férfiakban jelentkezik, általában igen erős deréktáji fájdalommal, amely hajnalban és pihenéskor erősödik, mozgásra pedig enyhül. A keresztcsonti szakasz és a derékfájdalom mellett az Achilles-ín fájdalma is jelentkezhet.

Ritkán a nyakcsigolyák születési rendellenessége is előfordulhat, például Klippel-Feil-szindróma, amelyben a csigolyák részlegesen vagy teljesen összenőnek egymással.

Ha a nyaki szakaszon a gerincvelő károsodik, úgy okozhatja a négy végtag gyengülését vagy bénulását, akár emellett légzési elégtelenséget is. Enyhébb esetben az ellátási területnek megfelelően érzészavar, érzéskiesés léphet fel. Nem ritka a végtagok koordinációs zavara sem. Gyakori panasz, hogy a beteg a végtagfájdalom mellett zsibbadást, érzéscsökkent, valamit a végtag ügyetlenné válását panaszolja.

Gyakran okoz fájdalmat a nyakcsigolyák közötti porckorongok sérülése. A csigolyatörés vagy a csigolyák körüli izmok, inak, szalagok sérülése is fájdalommal jár. Autóbaleset, motorbaleset következtében, illetve ha valaki sekély vízbe ugrik fejest, előfordulhat ilyen súlyos baleset.

A nyaki fájdalom további lehetséges okai

  • Csontritkulás (osteoporosis): a legtöbb esetben a csontok állományának vesztése mindenféle tünet nélkül, szinte észrevétlenül zajlik, állandó panaszokat csak előrehaladottabb állapotban okoz. A betegség kezdetén terheléskor fellépő, pihenésre szűnő hát- és derékfájdalom jelentkezhet, amit a betegek tévesen sokszor csak a fáradtság jelének tulajdonítanak. Idővel ehhez gyakorta társul a nyak és a vállöv fájdalma, izomzatának feszülése. Később is a fájdalom a vezető tünet. Előrehaladott állapotban már kisebb erőbehatásokra is csonttörések alakulnak ki (leggyakoribbak a csigolyák, a combnyak és a csukló törései), a gerincoszlop eldeformálódik, a háti hajlat kifejezetten fokozódik. A csigolyatörés vagy -beroppanás vagy a szemmel nem is látható csontgerendatörés éles fájdalommal jár. Állandó, terheléskor erősödő hát- és derékfájdalom jellemző. A betegek gyakran nem tudják a hátukat egyenesen tartani, nem bírják a gerinc terhelésével járó feladatokat. Mivel a háti görbület fokozódik, az agyéki görbület elsimul, a hátizmok megfeszülnek, a hasizmok pedig megnyúlnak, a has elődomborodik, a testtartás megváltozik, az izmok annyira elfáradnak, hogy sokan a nap végére egyre jobban előre görnyednek. A beteg gyakran a testmagassága jelentős csökkenését észleli. Előrehaladott állapotban a járás is bizonytalanná válik.
  • Gerincferdülés (scoliosis): a gerincoszlop kóros oldalirányú elgörbülése. Jellemzője, hogy az egyik oldali váll, illetve csípő magasabban helyezkedik el, a beteg sok esetben sántítva jár, nyaki, háti és/vagy derékfájdalomra panaszkodik, valamint csökken a fizikai terhelhetősége is. Ha nem áll meg, illetve állítják meg a görbület romlásának folyamatát, súlyos deformitás alakulhat ki. A gerinc fájdalmat okozó kopásos elváltozásai felgyorsulnak. Az ízületek egyenetlen terhelése miatt gyakori a térd-, illetve csípőízületi porckopás (arthrosis) kialakulása is. A mozgásszervi szövődmények mellett súlyos esetben a tüdő is károsodik és szívelégtelenség alakul ki.
  • Agyhártyagyulladás (meningitis): akut nyak- és fejfájás, valamint láz kíséri. Bővebben Az agyhártyagyulladásról és tüneteiről

WEBBeteg.hu logóForrás: WEBBeteg összeállítás
Bak Marianna, biológus szakfordító;
NetDoktor.de; Dr. Bálint Anita, reumatológus
Lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos

Cikkajánló

Karácsonyi ételeink
Karácsonyi ételeink

Újragondolva egészségesebb verzióban.

Feledékenység
Feledékenység

Mi okozhatja még demencián kívül?

WEBBeteg - Dr. Dunás-Varga Veronika, belgyógyász
WEBBeteg - Szegő Miklós, fordító
WEBBeteg - Dr. Mélypatakiné Dr. Áfra Júlia, szakgyógyszerész
WEBBeteg - Feövenyessy Krisztina mozgásterapeuta, okl. rehabilitációs szakember, a Feövenyessy Medical Fitness Akadémia vezetője

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Puskás Réka

Dr. Puskás Réka

Reumatológus, manuálterapeuta

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Nagy Tamás Gergely

Dr. Nagy Tamás Gergely

Pszichoterapeuta, Neurológus

Budapest