A fájdalom jellege is fontos információ

Dr. Kerekes Éva
szerző: Dr. Kerekes Éva, neurológus, gyermekneurológus - WEBBeteg
megjelent:

A fájdalom szervezetünk jelzése, hogy valami nincs rendben. A beteg személyiségétől függ, hogy a fájdalom megélésében mennyi a pszichés, azaz lelki tényező.

A téma cikkei

4/1 A fájdalom okai
4/2 A fájdalom jellege
4/3 A fájdalom szerepe szervezetünkben
4/4 Fájdalomtípusok - Neuropátiás, nociceptív, pszichogén

Nem minden fájdalom egyforma

Mikor a beteg fájdalommal fordul az orvosához, akkor a következő válaszokat érdemes megfogalmaznia magában. A válaszok ugyanis sok információt rejtenek a fájdalom okáról is az orvos számára.

  • Mikor és milyen körülmények között jelentkezett először? Már úgy kelt fel, vagy fizikai tevékenység után kezdődött, vagy hosszas számítógépes munka/iskolai órák után, vagy stressz provokálta ki?
  • Hol fáj? Pontosan behatárolt területen, vagy szerteágazó, kisugárzó?
  • Vannak-e bevezető tünetek, vannak-e kísérő tünetek?
  • Állandó-e a fájdalom, vagy átmeneti és visszatérő? Milyen gyakran jelentkezik?
  • Fokozatosan alakult ki, vagy rohamszerűen jelentkezik?
  • Mi fokozza, vagy éppen enyhíti a fájalmat?
  • Milyen jellegű? Nyilalló, szúró, lüktető, feszítő, égő, zsibbadó?
  • Milyen erősségű? A fájdalom erőssége az enyhe zsibbadástól az elviselhetetlen fájdalomig terjedhet.
  • Akadályozza-e a munkát, mindennapi tevékenységet?
  • Mennyi ideig tart?
  • Van-e a családban hasonló eset?
  • Miért most fordult orvoshoz?

Lefolyása és időtartama szerint a fájdalom lehet heveny (akut), vissza-visszatérő (rekurráló) vagy krónikus. Krónikus fájdalomról beszélünk, ha a fájdalom fennállása több mint három hónap. Az akut és krónikus fájdalom élesen elkülöníthetőek egymástól.

A fájdalom jellege különböző lehet

Egy-egy sérülés, heveny betegség tünete az úgy nevezett szomatikus fájdalom. Ennek jellemzői: körülírt, lokalizáló, azaz pontosan meghatározható a helye. A beteg egy újjal meg tudja mutatni, hol fáj, és hová sugárzik. Ennek szemléltető példája, ha megszúrjuk magunkat, vagy a porckorongsérv által okozott becsípődés. Ilyenkor egy vény nélkül is kapható fájdalomcsillapító hatékony lehet.

Egy-egy ideg gyulladása következtében alakul ki a neuralgiás fájdalom. Ez általában egyoldali, erős fájdalom néhány másodpercig, legfeljebb 1-2 percig tart. Az elviselhetetlen fájdalommal járó rohamok hetekig, hónapokig tartó periódusokban naponta többször, napszaktól függetlenül ismétlődnek. Hónapokig tartó panaszmentesség lehetséges, majd újra, napi gyakorisággal tör rá a betegre a fájdalmas roham. A fájdalmas terület (azaz triggerzónák) érintése a rohamot kiválthatja. Ezután néhány perces refrakter periódus következik. A neuralgia jellemző ága a posztherpeszes neuralgia, amit herpesz vírus okoz. Ekkor a fájdalmat az idegek mentén jelentkező, viszkető kiütések kísérik.

A belső szervek betegségét kíséri a viscerális fájdalom. Jellemzői, hogy nem körülírt, nehéz pontosan megmutatni, több irányba kisugárzik, hosszan tartó, állandó, de változó intenzitással. A fájdalom oka gyakran nem a közelben van, kivizsgálása elkerülhetetlen.

A krónikus fájdalmak között nagyon gyakori a neuropátiás fájdalom. Általában az alsó végtagok nagyon kellemetlen, főleg éjszakai zsibbadásával kezdődik, majd égető, elviselhetetlen fájdalom jelentkezik, amit jelentősen fokoz az érintés, ezért a beteg a takarót, ruhát is nehezen tűri. Ez a fájdalomtípus cukor-, vese-, és daganatos betegségeknél, alkoholfüggőknél jelentkezik. A cukorbetegek neuropátiás fájdalma együtt jár a felületes érzések kiesésével, a láb keringésének elégtelenségével, az érszűkülettel. És mivel a beteg nem érzi az esetleges sérüléseket, a láb rossz keringése miatt a sebek gyógyulási hajlama elégtelen, ezért kialakul a diabéteszes láb: fekélyek jelentkeznek, végül a diabetikus lábat vérmérgezés veszélye miatt amputálni kell.

A neuropátia kezelése eltér a hagyományos fájdalomcsillapítástól, a szokásos gyógyszerek nem hatékonyak, ezért fontos időben felismerni és neurológushoz irányítani a beteget.

(WEBBeteg - Dr. Kerekes Éva neurológus és gyermekneurológus szakorvos)

Cikkajánló

Karácsonyi ételeink
Karácsonyi ételeink

Újragondolva egészségesebb verzióban.

Feledékenység
Feledékenység

Mi okozhatja még demencián kívül?

Fájdalomközpont - Dr. Arnold Dénes Arnold MSc, sebész, fájdalomspecialista
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Dr. Kerekes Éva, neurológus, gyermekneurológus
Semmelweis Egyetem - Tóháti Rebeka, orvostanhallgató
WEBBeteg - Dr. Kerekes Éva, neurológus, gyermekneurológus
Oxygen Medical - Dr. Pál Mónika, reumatológus

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Puskás Réka

Dr. Puskás Réka

Reumatológus, manuálterapeuta

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Nagy Tamás Gergely

Dr. Nagy Tamás Gergely

Pszichoterapeuta, Neurológus

Budapest