A fájdalom a szervezet házőrző kutyája

szerző: Dr. Kóger Erzsébet, neurológus - Vanderlich Egészségcentrum
frissítve:

A mondás Hippokratésztől származik, és azt is jelenti, hogy a fájdalom a szervezet fenyegetettségét jelzi, akár sérülés, akár betegség esetén. Ez a gondolkodás határozza meg mind a mai napig a fájdalom mint tünet értelmezését mind a köz-, mind az orvosi gondolkodásban.

Az utóbbi évtizedek kutatásai mutattak rá arra, hogy a fájdalom érzése-megélése milyen bonyolult rendszerek ép működéséhez kötött. Elképzelhető úgy is, mint a bankokat, intézményeket, vagyontárgyakat őrző-védő rendszerek: a tolvaj behatolási kísérletére (a fájdalmat kiváltó ok) a vezetékeken (ezek a környéki idegek) eljut az információ a rendőrségre, tűzoltóságra, a központba: a gerincvelő, agytörzs, agyféltekék meghatározott területei, akik megteszik a szükséges védelmi lépéseket. Értesítik a tulajdonost, tudatosul a fájdalom fennállása, helye, jellege; és a tulajdonos megteszi, vagy nem teszi meg a szükséges hibaelhárítási lépéseket. De mint tudjuk, a biztonsági rendszerek néha vakriasztást is adnak.

Hogyan fáj?
Az európai felnőtt lakosság 20 százaléka szenved krónikus fájdalmaktól, ami azt jelenti, hogy a felnőttek egyötödének már nem kielégítő az életminősége! De vajon tudjuk-e, pontosan milyen fájdalmat élünk át és hogyan is csillapíthatjuk azt? A fájdalom típusai

Az emberi idegrendszer valamelyik elemének hibás működése is képes vakriasztást adni, sőt folyamatosan, hosszú időn át fájdalmat jelezni. Így jönnek létre azon állapotok, amikor a páciens számos orvost felkeres, számos vizsgálaton, nemegyszer kellemetlen, sőt fájdalmas beavatkozásokon – megy keresztül, "és nem találnak semmit”. A szokványos fájdalomcsillapítók pedig hatástalanok.

A fennálló panaszok tisztázására több orvosi szakma együttműködése szükséges: a már elvégzetteken kívül, részletes és alapos ideggyógyászati vizsgálat nélkülözhetetlen annak megállapítására, hogy a fájdalom-érző rendszer mely eleme működik hibásan.

A pontos kórismeret birtokában lehet kiválasztani a legmegfelelőbb gyógymódot.

(Dr. Kóger Erzsébet neurológus, Vanderlich Egészségcentrum)

Cikkajánló

A folsavhiány
A folsavhiány

Természetes folsavforrások.

Torokfájás
Torokfájás

Jó-e a csípős paprika ellene?

WEBBeteg - Dr. Dunás-Varga Veronika, belgyógyász
WEBBeteg - Szegő Miklós, fordító
WEBBeteg - Dr. Mélypatakiné Dr. Áfra Júlia, szakgyógyszerész
WEBBeteg - Sohajda Fanni, fordító

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Puskás Réka

Dr. Puskás Réka

Reumatológus, manuálterapeuta

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Nagy Tamás Gergely

Dr. Nagy Tamás Gergely

Pszichoterapeuta, Neurológus

Budapest