Mit tehetünk a hasfájás ellen?

Dr. Dunás-Varga Veronika
szerző: Dr. Dunás-Varga Veronika, belgyógyász - WEBBeteg
megjelent:

Nagyon leegyszerűsítően fogalmazva kétféle betegtípus létezik: az egyik, aki a legenyhébb hasi fájdalom jelentkezésekor is azonnal orvoshoz fordul, és a másik, aki már mindent is kipróbált otthon, de akkor sem akar elmenni szakemberhez hasfájásával. A cél az lenne, hogy mindenki megtalálja a kettő közötti arany középutat.

A hasfájás téma cikkei

1/3 Hasi fájdalom - Mi lehet az oka?
2/3 Mit tehetünk a hasfájás ellen?
3/3 Hasfájás gyermekeknél

A hasi fájdalom hátterében számtalan, a banálistól az életet veszélyeztetőig terjedő ok állhat, melyre a fájdalom lokalizációja, jellege, kísérő tünetek engednek következtetni. Ha a fájdalom elviselhetetlen vagy nagyon gyorsan rosszabbodik, magas láz, ájulás, vérzés, csillapíthatatlan hányás kíséri, nincs kérdés, azonnal kórházi ellátásra van szükség. Szerencsére ezek a ritkább esetek. De mi van akkor, ha enyhébb tüneteket észlelünk? Akkor jöhetnek az otthoni praktikák, 5-7 napnyi sikertelen próbálkozás után azonban mindenképp forduljon orvoshoz.

Diéta igen, koplalás nem

A tényleges koplalás, amikor semmilyen szilárd táplálékot, de még folyadékot se veszünk magunkhoz, a lehető legrosszabb megoldás. Mindenki átélte már azt a hányinger, hányás utáni állapotot, amikor egy falat sem menne le a torkunkon, de ilyenkor is törekedni kell a folyadékfogyasztásra. Ez lehet sima víz, szénsavmentes ásványvíz, üres vagy cukrozott fekete tea, gyógynövényes tea, izotóniás sportital. Utóbbival nem csak a folyadék, hanem az elvesztett elektrolitok és sók is pótlásra kerülnek. Érdemes gyakori kis kortyokban elfogyasztani a folyadékot, a hirtelen nagy mennyiség gyomorfalfeszülést és ismételt panaszokat okoz.

Amíg nagyon „gyenge a gyomrunk”, a hasi fájdalom pedig hasmenéssel is jár, előnyben részesítjük a kímélő étrendet: eleinte érdemes a zsírok, fehérjék minimalizálása, mert ezek emésztése nehezebb, mint a szénhidrátoké. A hasi panaszok enyhülését hozhatja, ha 1-2 napig háztartási kekszet, ropit, kétszersültet, főtt burgonyát, párolt rizst fogyasztunk. Ezekhez később fokozatosan be lehet hozni a rostokat főtt, párolt zöldségek formájában, majd a főtt, párolt fehér húsok és a zsiradékok is visszaépítésre kerülhetnek. Ezekben a napokban a túlzott fűszerek, koffein, alkohol és nem utolsó sorban a dohányzás kerülése javasolt.

Részletesen Fertőzéses eredetű hasmenések diétája

Vény nélkül kapható készítmények hasfájás ellen

Egyes recept nélkül kapható gyógyszerek alkalmazhatók a fájdalom enyhítésére: paracetamol tartalmú fájdalomcsillapítók, görcsoldók segíthetnek a tüneti kezelésben. Az acetilszalicilsav, ibuprofen, naproxen tartalmú (ún. nemszteroid gyulladáscsökkentő) gyógyszereket irritálhatják az emésztőrendszert, ezért lehetőség szerint ezeket kerüljük a panaszok alatt. Ha nem tudjuk a tünetek kiváltó okát, és a fájdalmat elfedjük fájdalomcsillapítókkal, akkor azzal egyes betegségek, pl. a vakbélgyulladás súlyosabbá válhatnak és komplikációk kialakulásához is vezethet. Ezért lehetőség szerint kétszer is fontoljuk meg a fájdalomcsillapítók szedését.

Probiotikum kifejezetten jó hatású (főleg az enteritis, azaz bélhurut miatt jelentkező) hasi fájdalmak és tünetek kezelésében, enyhítésében.

A gyógyszerek mellett nagy népszérűségnek örvendenek a gyógyteák is. A méltán népszerű kamilla mellett a gyömbér, kömény, menta tea a hasi görcsök, puffadás, emésztési gondok esetén javasolt. Menstruációs görcsoldásra alkalmas a cickafark, a fehér fagyöngy és a palástfű.

Adattár Fájdalomcsillapító gyógyszerek listája a gyógyszerkeresőben

Otthoni módszerek a panaszok enyhítésére

A megfelelő testhelyzet, könnyű testmozgás szintén enyhíteni tudja a hasi fájdalmakat. Erős panaszok esetén a „magzatpóz” oldalfekvés felhúzott térdekkel enyhíti a hasizmok és a hashártya feszülését, ezért sok helyzetben már ez a testhelyzet is megkönnyebbülést okoz. Főleg menstruációs eredetű hasi fájdalom esetén várható jótékony hatás az olyan kímélő mozgásformáktól, mint a jóga vagy a pilátesz.

Közkedvelt praktika a hasi régió melegen tartása (meleg vizespalack, melegítőpárna, takarók segítségével), amennyiben nem kelt kellemetlen érzetet. Ez görcsoldó hatású, hiszen a meleg hatására fokozódik a vérkeringés, ettől pedig elernyednek az izmok.

A pálinkát évszázadokon keresztül mindenre gyógyító bájitalként használták és sokan még mindig hisznek ebben. Fertőzéseket megelőző fertőtlenítő hatása a pálinkáknak nincs. A 70% feletti alkoholtartalomnál várható fertőtlenítő hatás, tehát ilyen célzattal fogyasztani nem érdemes. Ami viszont igaz, hogy étkezés után kis mennyiségben fogyasztva emésztést elősegítő hatású és így a kellemetlen gyomorfal feszülés, savas panaszok mérsékelhetők.

Savproblémák okozta fájdalom ellen

Szinte mindenkinek volt gyomorsavas panasza (égett már a gyomra), a kellemetlen égő fájdalom mielőbbi enyhítést kíván ilyen esetekben. A közhiedelemben népszerű tejivás hozhat ugyan átmeneti enyhülést, de valójában inkább lassú olajcsepegtetés a tűzre. A tejnek nincs savas kémhatást semlegesítő hatása és a benne található zsírok, fehérjék és kalcium serkentik a gyomorsav termelését, ami a gyomorégés egyik kiváltó oka. A fehérjék lebontása során a gyomorban savas kémhatás keletkezik. Ez a savas kémhatás tovább irritálhatja a nyálkahártyát.

Szintén gyomorégés elleni fegyver a szódabikarbóna. Ez a kémiai reakciót tekintve valóban semlegesíti a gyomorsav savas kémhatását átmenetileg, miközben széndioxid keletkezik. A termelődő gázok hatására a nyelőcső alsó záróizma elernyed, hogy a gázok távozhassanak, de így esély nyílik a sav visszaáramlására is. Ezen felül a túlzott szódabikarbóna fogyasztás a szervezet pH-jára is hatással lehet.

A refluxos panaszok ellen gyors megoldást egyes gyomorégés elleni gyógyszerek hozhatnak, a tartós megoldáshoz viszont elengedhetetlen a megfelelő étrend és az életmódváltás is.

Részletesen Amit Ön is megtehet a reflux ellen - Az életmód szerepe

Dr. Dunás-Varga Veronika, belgyógyászForrás: WEBBeteg
Szerző: Dr. Dunás-Varga Veronika, belgyógyász

Cikkajánló

A hasfájás és kezelése gyermekeknél

Dr. Balogh Andrea, gyermekgyógyász
A hasfájás egy nagyon komplex területe az orvostudománynak mind gyermek-, mind felnőttkorban. Hátterében számos megbetegedés állhat az egészen banális problémáktól a súlyos, mielőbbi műtéti beavatkozást igénylő kórképekig.
Karácsonyi ételeink
Karácsonyi ételeink

Újragondolva egészségesebb verzióban.

Feledékenység
Feledékenység

Mi okozhatja még demencián kívül?

WEBBeteg - Dr. Dunás-Varga Veronika, belgyógyász
WEBBeteg - Dr. Dobi Gyöngyi, belgyógyász
WEBBeteg - Dr. Dunás-Varga Veronika, belgyógyász
WEBBeteg - Dr. Szimuly Sándor, családorvos
WEBBeteg - Dr. Dunás-Varga Veronika, belgyógyász
WEBBeteg - Dr. Dunás-Varga Veronika, belgyógyász

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Puskás Réka

Dr. Puskás Réka

Reumatológus, manuálterapeuta

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Nagy Tamás Gergely

Dr. Nagy Tamás Gergely

Pszichoterapeuta, Neurológus

Budapest