A térdhajlatfájdalom 10 lehetséges oka és kezelésük
A térdhajlatfájdalomnak számos oka lehet, amelyek komolyságukban és kezelési módjaikban is jelentősen különbözhetnek. Az alábbiakban a fájdalom 10 lehetséges okát és ezek kezelési módszereit ismertetjük.
Térdhajlatfájdalom krónikus túlerőltetés miatt
Ez az egyik leggyakoribb fajta fájdalom, amely egyszerűen abból adódik, ha a térdet túlterhelik. Erre legtöbbször olyan megerőltető mozgásformák használatakor kerülhet sor, amelyhez a test nincs hozzászokva. Ilyen például az egyszerre sokat lépcsőzés, az általában pl. évi egyszer végzett síelés vagy a szokatlanul hosszú futás vagy gyaloglás – például megfelelő felkészülés nélküli maratonfutás vagy nagyobb kirándulás.
A krónikus túlerőltetést általában pihentetéssel, gyulladáscsökkentő krémmel kezeljük, vagy néhány nap fájdalomcsillapító szedésének hatására elmúlik. Amennyiben nem, fennáll az esély ízületi gyulladásra.
Térdhajlatfájdalom ízületi gyulladás miatt
Túlzott megerőltetés vagy autoimmun betegség következtében ízületi gyulladás alakulhat ki, mely egyes esetekben térdhajlatban jelentkező fájdalom formájában jelentkezik és amelyet reumatológus kezel. Különböző gyulladáscsökkentő szerekkel (kenőcs, tabletta vagy injekció formájában) hatékonyan kezelhetők a panaszok. Általános betegség (pl. autoimmun megbetegedés) esetében speciális gyógyszeres kezelés szükséges.
Térdhajlatfájdalom porckopás miatt
A térdben levő porc a kor előrehaladtával folyamatosan kopik. Ha a kopás elér egy bizonyos szintet, akkor a porc már nem biztosítja a párnázást a csontok között és fájdalom, valamint beszűkült mozgás lehet az eredmény. A porckopás kezelésére úgynevezett porcerősítő, porcpótló gyógyszer szedése vagy injekció beadása javasolt, nagyon komoly esetben térdprotézis beültetésére lehet szükség.
Térdhajlatfájdalom belső térdsérülés (porckorong- vagy hátsókeresztszalag-sérülés) miatt
A keresztszalag és porckorong sérülése gyakoriak sportolók körében, különösen a síelők és a küzdősportolók, labdajátékot gyakorlók esetében. A térdfájdalom helye attól függ, hogy a térd belső porckorongjainak és keresztszalagjainak melyike sérült. Komoly esetben, ha a keresztszalag elszakad, akár a lábra állás sem sikerülhet és erőteljes fájdalom jelentkezik a térdben. Enyhébb sérülés és erős lábizomzat esetén azonban előfordulhat, hogy csak térhajlatfájdalom jelentkezik. Ilyenkor fontos képalkotó vizsgálatokkal megállapítani, hogy a sérülés igényel-e műtétet. Ha nem, akkor is a legtöbb esetben szükség van gyógytornára, hogy ne alakuljon ki maradandó hiba a térdben vagy a járásmintában.
Térdhajlatfájdalom lúdtalp miatt
A lúdtalp gyakori jelenség, amely a talp haránt vagy hosszanti boltozatának süllyedését jelenti. A lúdtalpas láb az egész test ízületeinek helyzetét megváltoztathatja, különösen a bokát, a térdet és a csípőízületet. Emiatt kialakulhat fájdalom mindhárom ízületben, így a térdhajlat is megfájdulhat. Ennek megoldása elsősorban a lúdtalp kezelése, amelyet rövid távon lúdtalpbetéttel, hosszabb távon pedig lúdtalp gyógytornával lehet megoldani. Fontos, hogy a lúdtalpat kezeljék, mivel a rossz helyzetben mozgó ízületek hosszú távon sérülést vagy tartós fájdalmakat okozhatnak.
Térdhajlatfájdalom izomhúzódás miatt
Néhány esetben a comb hátsó izmai sérülnek, meghúzódnak nagyobb megterhelés vagy akár rossz mozdulat után. A combizomsérülés szintén térdhajlati fájdalmat okoz, de az többnyire inkább az egyik oldalon jelentkezik és kifejezetten köthető rossz mozdulathoz vagy sérüléshez. A sérült izmot borogatni, pihentetni és gyulladáscsökkentő krémmel kezelni kell. Ha néhány nap alatt az ilyen panasz nem szűnik meg, érdemes szakorvoshoz fordulni.
Térdhajlatfájdalom Baker-ciszta miatt
A Baker-ciszta a térdhajlatban észlelhető ciszta, ami a térdhajlat kitöltöttségét eredményezi és egyes esetekben fájdalmas is lehet. Legtöbb esetben azonban ártalmatlan jelenség. A Baker-ciszta a térdízületi tok sérvesedéséből alakul ki és növekedése általában a térdízület gyulladásával áll összefüggésben. A Baker-ciszta lehet túl nagy, ilyenkor nyomási tüneteket okoz, illetve időnként begyullad, amikor feszessé válik és erősebb térdhajlati fájdalmat okoz. A legtöbb Baker-cisztával nincs teendő, de ha zavaró méretűvé vagy gyulladttá válik, forduljunk orvoshoz vele.
Térdhajlatfájdalom visszérgyulladás miatt
Az alsó végtagi felületes visszerek (vénák) egyes esetben gyulladásra hajlamosak. Hosszas állás, nyirokpangás az alsó végtagokban, mélyebb vénák elégtelen működése lehet az oka a felületes vénák gyulladásának. Mivel a térd magasságában a visszerek a térdhajlatban haladnak, előfordul, hogy felületesvéna-gyulladás vagy felületivéna-trombózis is térdhajlati fájdalmat okoz. Ez általában látható egy hosszú keskeny duzzadt és fájdalmas köteg formájában a bőrön keresztül. Jegelés, borogatás után feltétlen orvoshoz kell fordulni ezzel a panasszal.
Térdhajlatfájdalom mélyvénás trombózis miatt
Az alsó végtagi mélyvénás trombózis kezdetben jelentkezhet térdhajlatban jelentkező fájdalom formájában. Mivel általában erős húzó fájdalommal jár, mely lesugárzik a lábszárra, járási nehezítettséget okoz és nyújtózkodásra erősen fokozódik, a betegek felismerik a probléma sürgős voltát. Mélyvénás trombózis gyanújával azonnal sürgősségi osztályra kell menni segítségért!
Ez a cikk is érdekelheti Mélyvénás trombózis - diagnózis és kezelés
Térdhajlatfájdalom alsó végtagi ideggyulladás miatt
Ritkább esetben az alsó végtagi ideggyulladás (isiász) is jelentkezhet eleinte térdhajlati fájdalom formájában. Mivel a fájdalom általában viszonylag hamar elterjed az alsó végtagon, és gyakran deréktáji fájdalommal is társul, nem nehéz elkülöníteni a térdhajlati fájdalom egyéb okaitól, melyek helyi megbetegedés következményei. Az ideggyulladás miatt, ha néhány nap gyulladáscsökkentő gyógyszer szedése nem hatékony, orvoshoz érdemes fordulni.
Térdhajlatfájdalom - összefoglalás
Összességében elmondható, hogy a térdhajlatfájdalomnak számtalan oka lehet, amelyek komolyságukban jelentősen különbözhetnek. Amennyiben a térdhajlatfájdalomhoz szúró fájdalom vagy lábgyengeség társul, mindenképpen keressen fel orvost. Különösen komolyabb esés, húzódás vagy baleset után vizsgáltassa meg a lábát, mert egy kezeletlen törés vagy keresztszalag-szakadás tartós fájdalmat és járási problémákat okozhat.
27 Sellő Mozgásszervi Terápiás Centrum
Dr. Puskás Réka, reumatológus, manuálterapeuta, mozgásszervi szakorvos