Allodynia - Érintésre való érzékenység
A migrén intenzív, lüktető fejfájást okoz, mely annyira érzékennyé teheti az idegeket, hogy a fejbőr legkisebb érintése is fájdalmas lehet. Ezt a jelenséget allodyniának nevezzük, ami szó szerint egyéb fájdalmat jelent.
Az állapotban szenvedők körülbelül 80%-a számol be allodyniáról a migrén rohamok alatt, de azoknál is előfordulhat, akiknek egyéb, idegkárosodással járó betegségük van (például diabétesz).
Tünetek
Az allodyniának három típusa létezik:
- Statikus allodynia – Olyan fájdalom, amit a bőrre gyakorolt nyomás vált ki. Ilyenkor fájdalmas lehet egy ing felvétele, a szemüveg viselése vagy akár az is, ha a fejét egy párnára hajtja.
- Dinamikus allodynia – A fájdalom akkor kezdődik, amikor valami enyhén dörzsöli a bőrt. Egy kézfogás, a haj kefélése vagy akár a zuhanyból a fejbőrre zubogó víz is kiválthatja.
- Termikus allodynia – A fájdalmat a meleg vagy hideg hőmérséklet is kiválthatja: okozhatja például a hideg levegő belégzése.
Okok
A migrén több, mint puszta fejfájás: olyan általános állapot, melyben a fejfájás csak egy tünet. Migrén esetén az agy olyan vegyi anyagokat szabadít fel, melyek arra késztetik az agy körüli idegvégződéseket, hogy jeleket küldjenek a központi idegrendszerbe, ami lüktető fejfájást eredményezhet.
Ha ezek a jelek több mint egy órán keresztül aktívak, az idegek túlérzékennyé válnak, és még az olyan normális jelek is, mint a fejbőr vagy az arc érintése, nagyon fájdalmasak lehetnek. Az allodynia kockázata magasabb, ha:
- a migrénes fejfájással vizuális aura (fényvillanások, cikkcakkos vonalak észlelése) jár
- havonta több mint 15 fejfájása van
- súlyos migréntől szenved
- évek óta szenved migréntől
- egyéb, fájdalommal járó állapottól is szenved (pl. irritábilis bél szindróma, krónikus kimerültség, fibromialgia)
- depressziótól vagy szorongástól szenved
- túlsúlyos vagy elhízott
- dohányzik
- nő
Diagnózis
Az agy, a gerincvelő és az idegek problémáira szakosodott orvos, a neurológus segíthet a probléma diagnosztizálásában. A fizikális vizsgálat mellett vérvételt és MRI-vizsgálatot is javasolhat a pontos diagnózis felállítása érdekében.
Kezelés
Az allodynia megelőzhető, ha a migrénes tüneteket azok jelentkezésekor rögtön kezelik. Egyes migrén kezelésére szolgáló gyógyszerek - beleértve a triptánokat is - általában nem működnek az allodyniában szenvedőknél. Ezek helyett az orvos nemszteroid gyulladáscsökkentő tablettát, vagy injekciót (dihidroergotamin vagy ketorolak) javasolhat. Amint a fejfájás elmúlik, általában az allodynia is enyhül, de előfordulhat, hogy a fájdalom a migrén elmúlása után továbbra is fennáll.
Mit tehet?
Kérdezze meg orvosát, hogy javasolja-e az alábbi gyógyszerek alkalmazását a migrén megelőzésére:
- vérnyomáscsökkentő gyógyszerek (pl. béta-blokkolók)
- antidepresszánsok
- roham ellenes készítmények
- CGRP-gátlók
Léteznek olyan készülékek is, melyek rövidre zárják az agy olyan elektromos aktivitását, ami migrént okoz. A migrén elkerülésének másik módja az olyan egészséges életmódra váltás, amiben szerepel a megfelelő mennyiségű mozgás és alvás, valamint a stresszt csökkentő relaxációs technikák (pl. jóga, tajcsi, mély légzés) rendszeres alkalmazása.
A böjt és a kiszáradás egyaránt válthat ki migrénes fejfájást, ezért ne várjon túl sokat az étkezések között, és fogyasszon elegendő vizet a nap folyamán!
Forrás: WEBBeteg
Cs. K., fordító; Allodynia (Sensitivity to Touch) (WebMD)
Lektorálta: Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus