A szteroid injekciók alkalmazása

szerző: Füzesi Zsuzsa, fordító - WEBBeteg
lektorálta: Dr. Mélypatakiné Dr. Áfra Júlia, szakgyógyszerész frissítve:

A köznyelvben szteroid injekcióként említett készítmények valamilyen kortikoszteroid típusú hatóanyagot (pl. hidrokortizon) tartalmaznak. Az injekciókat duzzadt vagy fájdalmas ízületek kezelésére alkalmazzák, például sérülést követően vagy ízületi gyulladás esetén.

Hogyan alkalmazzák a szteroid injekciót?

Ízületi érintettség esetén ezeket az injekciókat közvetlenül a fájdalmas ízületbe kell beadni - intraartikuláris injekciónak is nevezik - leggyakrabban a váll, a könyök, a térd, a kéz/csukló és a csípő ízületeibe. A szteroid (pl. hidrokortizon) injekciók általában enyhítik a fájdalmat és a duzzanatot, és megkönnyítik a mozgást. Néhány esetben az injekció beadásának helyén az ízületben fokozott, néhány napon belül elmúló fájdalom és duzzanat jelentkezhet.

Beadását követően az ízület több hónapig - időnként akár egy évig is - kevésbé fájdalmas és duzzadt. A szteroid injekciók azonban egy évben legfeljebb 4 alkalommal adhatóak be ugyanarra a helyre, ellenkező esetben hosszú távú ízületi károsodást okozhatnak.

Az ízületi fájdalmak mellett fájdalmas ínak (pl. ínhüvelygyulladás), időnként pedig izomfájdalom kezelésére is használják, amikor a fájdalom egy adott területre lokalizálódik.

Sürgősségi esetben az egészségügyi személyzet magasabb dózisú vagy más kortikoszteroid típusú hatóanyagot adhat injekció formájában a súlyos asztma, allergiás reakciók, sérülés vagy fertőzés következtében fellépő súlyos sokk vagy mellékvese elégtelenség sürgősségi kezelésére.

A szteroid hatóanyagtartalmú injekciók vénykötelesek. Azokat rendszerint szakképzett orvos adja be a háziorvosi rendelőben vagy a kórházban.

A szteroid injekciók időnként elnyomhatják az immunrendszert, így a beteg sokkal fogékonyabbá válhat a fertőzésekre. Legyengült immunrendszer esetén ezek a fertőzések komolyabb megbetegedést okozhatnak.

A szteroidok egyéb felhasználási területei

A szteroidok rendkívül sok betegség esetén használt gyógyszercsoportot képeznek. A kortikoszteroidokat eltérő formában alkalmazzák hormonpótló készítményként, gyulladáscsökkentőként helyileg vagy teljes szervezetre hatóan (szisztémásan), bőrgyógyászati, szemészeti vagy autoimmun kórképeknél, gyulladásos bélbetegségeknél, a máj, a pajzsmirigy vagy a szív gyulladásánál, az injekción kívül krém, spray, kúp vagy tabletta formában is. A kortikoszteroidok nem azonosak a teljesítményfokozóként használt úgynevezett anabolikus szteroidokkal.

Ki kaphat, és ki nem kaphat?

Általánosságban felnőttek és gyermekek számára is adható szteroid injekció, ám néhány ember esetében nem alkalmazható. Beszéljen az orvosával a gyógyszer alkalmazásának megkezdése előtt, ha:

  • kortikoszteroid vagy bármilyen más gyógyszer alkalmazása esetén bármikor allergiás reakciót tapasztalt;
  • bármikor előfordult önnél, vagy családtagjai valamelyikénél depresszió, vagy mániás depresszió (bipoláris zavar);
  • fertőzése van (beleértve a szemet érintő fertőzéseket);
  • terhességet tervez, már várandós, vagy szoptat;
  • a közelmúltban érintkezésbe került olyan személlyel, aki övsömörös, bárányhimlős vagy kanyarós (kivéve, ha biztos abban, hogy immunis ezekre a fertőzésekre);
  • a közelmúltban oltást kapott, vagy a közeljövőben oltást fog kapni.

A kortikoszteroidok bizonyos betegségeket súlyosbíthatnak, ezért fontos, hogy az orvosa figyelemmel kövesse a kezelést. Győződjön meg róla, hogy az orvosa tud róla, ha önnek:

  • bármilyen még be nem gyógyult sebe van,
  • magas a vérnyomása,
  • cukorbeteg,
  • glaukómája (zöld hályog) van,
  • gyenge vagy törékeny csontozattal rendelkezik, például oszteoporózisban (csontritkulás) szenved.

Amennyiben cukorbetegségben szenved, és saját maga monitorozza vércukorszintjét, akkor ezt sokkal gyakrabban kell megtennie, mert a szteroid injekciók befolyásolhatják a vércukorszint-szabályozást.

Hogyan és mikor alkalmazzák a szetroid injekciókat?

Az injekciót rendszerint szakképzett orvos adja be. Ha az injekció fájdalom kezelésére szolgál, akkor alkalmazható mellette helyi érzéstelenítő is.

A szteroid injekció beadását követően otthonába távozhat, azonban a kezelt területet elképzelhető, hogy néhány napig pihentetni szükséges.

Ízületi gyulladás esetén csak akkor alkalmazható ez a típusú kezelés, ha csak néhány ízület érintett. Általában egy alkalommal legfeljebb 3 ízületbe adható injekció, és évente legfeljebb 4 alkalommal adható be ugyanabba az ízületbe.

A beinjektálásra kerülő kortikoszteroid dózisa függ az ízület méretétől; a hidrokortizon adagja például 5 mg és 50 mg között változhat. A gyógyszer dózisa a későbbi kezelések során emelkedhet vagy csökkenhet is. Ez attól függ, hogy mennyire volt hatékony az első injekció, milyen hosszú ideig tartanak az előnyös hatások és hogy előfordul-e bármilyen mellékhatás.

Gyakori okokról részletesen

A szteroid injekció lehetséges mellékhatásai

Gyakori mellékhatások

A legtöbb ember semmilyen mellékhatást nem tapasztal az injekció alkalmazását követően. A mellékhatások előfordulása kevésbé valószínű, ha a csak a test egyik pontjába kerül beadásra.

A leggyakoribb mellékhatás az intenzív fájdalom és az ízület duzzanata az injekció beadásának helyén. Ez rendszerint egy vagy két napon belül javul. Pihentessük az ízületet a beadást követő 24 órában, és ne végezzünk megerőltető testmozgást. A gyakran alkalmazott fájdalomcsillapítók, mint például a paracetamol és az ibubrofen hatóanyagtartalmúak, biztonsággal alkalmazhatóak, természetesen a rájuk vonatkozó előírtások szerint.

Az injekció beadásának helyén előfordulhatnak továbbá véraláfutások. Ezeknek pár napon belül el kell múlniuk.

Ritkább, ám súlyos mellékhatások

A szteroid injekciókkal a hatóanyag közvetlenül a fájdalmas vagy duzzadt ízületbe kerül, és nem halad át a test többi részén. Ez azt jelenti, hogy kisebb valószínűséggel okoz mellékhatásokat. Időnként azonban előfordulhat, hogy az ízületbe bejuttatott szteroid a véráramba kerül. Ennek nagyobb a valószínűsége, ha több injekció kerül beadásra.

Ha a véráramba jut, akkor eljuthat a test többi részébe is, és egyes esetekben súlyos mellékhatásokat okozhat. Azonnal hívjon orvost, ha

  • depressziós (beleértve az öngyilkos gondolatokat), felfokozott a hangulata, hangulatingadozásai vannak, szorong, nem létező dolgokat lát, vagy hall, vagy furcsa, ijesztő gondolatai támadnak;
  • láz (38 °C feletti testhőmérséklet), hidegrázás, erős torokfájás, fülfájás vagy mellkasfájdalom, köhögés, fájdalmas vizelés, szájfekélyek, vagy olyan seb jelentkezik önnél, ami nem gyógyul – mert ezek fertőzésre utalhatnak;
  • aluszékony vagy zavart, erős szomjúságérzet vagy éhségérzet jelentkezik önnél, a szokásosnál gyakrabban üríti vizeletét, bőrpír jelentkezik önnél, szaporán lélegzik vagy lehelete gyümölcsillatúvá válik – mert ezek magas vércukorszintet jelezhetnek;
  • megnő a hát felső részének vagy hasának körfogata és ezáltal testtömege gyarapszik, „holdvilág arc” alakul ki önnél, erős fejfájással és lassú sebgyógyulással küzd (ezek a kortizol-túltermeléssel egyező tünetek).
  • nehezen lélegzik,
  • kezein vagy lábain duzzanat jelentkezik,
  • változásokat tapasztal a látását illetően.

Ezen mellékhatások némelyike (például a hangulatváltozások) néhány nappal az injekció beadását követően jelentkezhetnek. Mások (például a kerekebbé váló arc) hetekkel vagy hónapokkal a kezelést követően jelentkezhet.

Rendkívül ritkán fordul elő allergiás reakció (anafilaxia) szteroid injekció alkalmazása esetén, azonban, ha mégis előfordulna, azonnal forduljon orvoshoz. Hívjon mentőt, vagy keresse fel a legközelebbi kórház sürgősségi osztályát, ha:

  • bőrkiütés jelentkezik, ami lehet viszkető, vörös, duzzadt, hólyagos vagy hámló;
  • zihálóvá válik a légzése,
  • szorító érzés jelentkezik a mellkasban vagy a torokban,
  • nehezen tud lélegezni vagy beszélni,
  • szája, arca, ajkai, nyelve és torka duzzadni kezd.

Ezek súlyos allergiás reakciót jelezhetnek, és ebben az esetben azonnali kórházi kezelésre van szükség.

Hatása a gyermekek és tinédzserek fejlődésére

Ha egy gyermek vagy egy tinédzser részesül szteroid injekciós kezelésben több hónapon vagy éven keresztül, akkor ritka esetben előfordulhat, hogy a kezelés lelassíthatja a normális növekedést. A gyermekorvos ezért alapos figyelemmel fogja kísérni a gyermek növekedését, és szükség esetén változtathat a gyermek kezelésén.

Terhesség és szoptatás

A kortikoszteroidok (pl. a hidrokortizon) többnyire - gondos orvosi mérlegelést követően - alkalmazhatóak a terhesség és a szoptatás ideje alatt, ám a terhesség első 12 hete során alkalmanként okozhat problémákat. Mielőtt beadnák Önnek a szteroid injekciót, jelezze orvosának, ha a közeljövőben gyermeket szeretne, vagy ha már várandós, illetve azt is, ha szoptat. Az anyatejbe kis mennyiségben jut át a hatóanyag, így a csecsemőre rendszerint nincs hatással.

Elővigyázatosság más gyógyszereket illetően

Számos gyógyszer befolyásolhatja a szteroid injekciók hatását. Nagyon fontos, hogy mielőtt beadnák Önnek, egyeztesse kezelőorvosával, hogy milyen gyógyszerekkel együtt alkalmazható az adott készítmény. Ez vonatkozik a vényköteles és a vény nélkül kapható készítményekre, valamint a gyógynövényekre és táplálékkiegészítőkre is.

Bővebben

WEBBeteg.hu - F. Zs. fordító; Lektorálta: Dr. Mélypatakiné Dr. Áfra Júlia gyógyszerész
Forrás:
NHS - National health Service UK

Cikkajánló

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Puskás Réka

Dr. Puskás Réka

Reumatológus, manuálterapeuta

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Nagy Tamás Gergely

Dr. Nagy Tamás Gergely

Pszichoterapeuta, Neurológus

Budapest