Hatóanyag-felszívódás bőrön keresztül? Transzdermális (TTS) tapaszok

szerző: Huszár Zsoltné dr., szakgyógyszerész - WEBBeteg
megjelent:

A transzdermális tapaszok bőrön keresztül ható gyógyszerkészítmények. A bőrre tapasztva folyamatosan és szabályozottan szabadul fel belőlük a hatóanyag, mely a bőrön keresztül a véráramba kerül. Hatásuk szisztémás, azaz az egész szervezetet érinti.

A tapaszokban a hatóanyagot egy hatóanyagraktár tartalmazza. A raktárakból a hatóanyag felszabadulása kétféleképpen történhet. Az egyik esetben egy membránon keresztül szabadul fel a hatóanyag, mely folyamat függ a membrán vastagságától, típusától, pórusosságától. A másik esetben a hatóanyag felszabadulása a raktár vivőanyagának összetételétől, szerkezetétől függ, ezt nevezzük mátrixnak.

A TTS tapaszok előnyei

A transzdermális gyógyszerformának sok előnye van. Elsősorban az adagolása, ami 8-12 óra, de akár 7 nap is lehet: ez javítja a beteg együttműködését a terápiában, és csökkenti a betegségtudatot is. A hatóanyag pontosan, egyenletesen adagolható, és az első dózis után (ekkor a vérben való megfelelő szintjének eléréséhez bizonyos időre van szükség) egyenletes a hatóanyag vérszintje. Kíméli a gyomor-bélrendszert, és a hatóanyag felszívódása független az elfogyasztott ételtől-italtól. A hatóanyag elkerüli az első metabolizációt (lebontást) a májban, mert közvetlenül a keringésbe kerül. Ezért ez az alkalmazási mód előnyös a gyorsan bomló hatóanyagoknál (glicerin-trinitrát-tartalmú szívtapaszok). Ugyancsak jól alkalmazható olyan gyógyszereknél, amelyeket tartósan (onkológiai betegek fájdalomcsillapítása) vagy kúraszerűen (dohányzásról való leszokás) kell alkalmazni. Hányinger, hányás esetén is alkalmazható. Ha szükséges, a terápia azonnal megszakítható a tapasz levételével.

Ez is érdekelheti Daganatos betegségek és fájdalomcsillapítás

Ez is érdekelheti Leszokás a dohányzásról - Milyen szerek segíthetnek?

A TTS tapaszok hátrányai

Nemcsak előnyei, hanem korlátai is vannak a TTS tapaszok alkalmazásának. A felszívódási felület kicsi, így kis mennyiségű hatóanyagot tudnak – bár folyamatosan – leadni, és kevés hatóanyag tud ezen az úton felszívódni. Tartós alkalmazáskor bőrirritáció lehetséges. Mivel a hatás kialakulása nem azonnali, akut esetekben nem alkalmazhatóak. A TTS tapaszok fémből (pl. alumínium) készült filmréteget is tartalmazhatnak, az ilyeneket MR-vizsgálatkor el kell távolítani a bőrről, mert a mágneses térben a tapasz felhevülhet. A modern gyógyszerforma előállítása sajnos költséges.

Hogyan alkalmazzuk a transzdermális tapaszt?

A tapaszt sima, tiszta, ép, szőrtelen, nem irritált és fénynek nem kitett helyre kell felragasztani. Az adott bőrterületet nem szabad borotválni, mert az mikrosérüléseket okozhat a bőrön.

A tapasz felhelyezése előtt az adott bőrterületet csak vízzel kell lemosni, és a bőrfelületet szárazra kell törölni, a tapasz felragasztásakor a bőr normál testhőmérsékletű legyen. A bőrfelület kiválasztásakor figyelni kell arra, hogy a tapasz ne kerüljön könnyen ráncolódó felületre (pl. ízület fölé), és a bőrfelület ne legyen irritált, sérült.

A ragasztás előtt győződjön meg arról, hogy a tapasz ép, majd távolítsa el a fóliát, úgy, hogy közben ne érjen hozzá a tapasz hatóanyagot tartalmazó felületéhez. A tapasz bőrre történő felhelyezését követően tapaszoktól függően 10-30 másodpercig tartó enyhe nyomást kell gyakorolni a tapaszra a megfelelő tapadás eléréséhez. A felhelyezés után vízzel mosson kezet. A következő tapasz felhelyezésekor az előzőt el kell távolítani, és pár napig új bőrfelületet kell választani a tapasz felhelyezéséhez, hogy elkerülhető legyen a bőr irritációja. Az előző tapasz helyéről vízzel kell eltávolítani a tapasz maradványait. Szerves oldószert (sebbenzin, alkohol) akkor szabad alkalmazni, ha ez a betegtájékoztatóban szerepel. A tapaszt érheti víz, így alkalmazásakor zuhanyozhat. Néha előfordulhat, hogy a tapasz leesik, ekkor új tapaszt kell felhelyezni egy másik tiszta, száraz és szőrmentes felületre. Majd a terápiát az eddig szokásos módon kell folytatni.

Ne írjon tollal a tapaszra, mert a szerves oldószer módosíthatja a hatóanyag-leadást. Ugyancsak fontos tudnivaló, hogy a láz, melegítőpárnák, napozás, intenzív testmozgás felgyorsítja a hatóanyag-leadást, és ezzel a mellékhatásokat is növeli. Ezért ezeket a körülményeket is figyelembe kell venni a tapasz használatakor.

A tapaszt felezni csak akkor lehet, ha az a betegtájékoztatóban szerepel. Ellenkező esetben a hirtelen nagy mennyiségben felszabaduló hatóanyag súlyos mellékhatásokat okoz!

A bőrről eltávolított tapasz még tartalmazhat hatóanyagot, ezért összeragasztva az eredeti csomagolásába visszatéve, jól elzárt helyen kell tárolni, majd a patikába visszavinni, és a gyógyszerhulladék-gyűjtőbe helyezni!

A kábító fájdalomcsillapító tapaszok alkalmazásakor különös figyelemmel kell eljárni. Érdemes naptárban feljegyezni a tapasz felragasztásának idejét, és 72 óra múlva cserélni. Ha a beteg belázasodik, vagy a tapasz leesik, értesíteni kell az orvost, és a tanácsai szerint kell eljárni. A tapasz a vérben a megfelelő hatóanyagszintet kb. 24 óra alatt éri el, így addig a beteg nem érezheti a hatását. Ha a beteg a harmadik napon már nem érzi a fájdalomcsillapító hatást, ne cserélje le a tapaszt egy másikra, hanem jelezze a kezelőorvosnak, mert lehetséges, hogy a dózis emelésére van szükség. A fel nem használt kábító fájdalomcsillapító tapaszt is le kell adni a gyógyszertárban a gyógyszerésznek.

Ez is érdekelheti Gyógyszerek biztonságos megsemmisítése

Hazánkban a leggyakrabban alkalmazott TTS tapaszok a szívre ható tapaszok, a kábító fájdalomcsillapító tapaszok, illetve a nikotintapaszok, utóbbi a dohányzásról való leszokásban segít. Ezenkívül fogamzásgátlásra, Parkinson-kór, Alzheimer-kór kezelésére is használnak TTS tapaszt.

Az eddigi információk általánosak, mindig kérdezze meg orvosát, gyógyszerészét az ön gyógyszerének pontos használatáról, és a betegtájékoztatóban is megtalálható minden fontos információ az adott tapasszal kapcsolatban.

WEBBeteg.hu logóWEBBeteg
Szerző: Huszár Zsoltné dr., szakgyógyszerész

Cikkajánló

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Puskás Réka

Dr. Puskás Réka

Reumatológus, manuálterapeuta

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Nagy Tamás Gergely

Dr. Nagy Tamás Gergely

Pszichoterapeuta, Neurológus

Budapest