Az empatikus megjegyzések csökkentik a fájdalmat

Dr. Szabó Zsuzsanna
szerző: Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta szakorvos - WEBBeteg
megjelent:

Funkcionális MRI-vizsgálat is bizonyítja, hogy az empatikus megjegyzések csökkentik a fájdalmat, így az orvosok pácienseik iránt tanúsított empátiája csökkentheti betegeik fájdalomérzetét. Ezek a Proceedings of the National Academy of Sciences folyóiratban nemrégiben megjelent kutatás eredményei, amelyet Dan-Mikael Ellingsen, PhD idegtudós vezetésével a norvég Oslói Egyetemi Kórház csapata végzett.

A kutatók funkcionális MRI-t (fMRI) használtak 20 krónikus fájdalomban szenvedő beteg agyának vizsgálatára, hogy tanulmányozzák, hogyan befolyásolhatja az orvos viselkedése a betegek fájdalomérzékenységét, beleértve a központi idegrendszerre gyakorolt hatásokat is. A két ülésben végzett szkennelés során a betegek lábát a fájdalommentestől a közepesen fájdalmasig terjedő ingereknek tették ki. A betegek egy skála segítségével rögzítették az észlelt fájdalom intenzitását. Az orvosok is átestek fMRI-n.

A betegek fele egyedül volt, amikor fájdalomingereknek volt kitéve; a másik fele orvos jelenlétében tapasztalta meg ugyanezt.

Az utóbbi betegcsoportot is további két alcsoportra osztották. Ezen betegek egyik fele a vizsgálat előtt beszélt is az őt kísérő orvossal, több más között a beteg addigi kórtörténetéről, majd eztán végezték el rajtuk a vizsgálatot, melynek során fájdalomingernek tették ki őket. A másik felük viszont az orvossal való minden előzetes interakció nélkül, már csak az agyvizsgálat során találkozott a kísérő doktorral.

Rosszabb egyedül

Ellingsen és munkatársai azt találták, hogy a vizsgálat során egyedül tartózkodó betegek nagyobb fájdalomról számoltak be, mint azok, akik orvos jelenlétében voltak, annak ellenére, hogy ugyanolyan intenzitású ingereknek voltak kitéve. Azokban az esetekben, amikor az orvos és a páciens már az agyvizsgálat előtt beszélgettek, a betegek emellett úgy érezték, hogy az orvos empatikus és megértette fájdalmukat. Ezenkívül ilyenkor az orvosok jobban meg is tudták becsülni a pácienseik fájdalmát.

Azok a betegek, akik mellett orvos volt, következetesen enyhébb fájdalmat tapasztaltak, mint az egyedül levők. Azon páciens-orvos párok esetén, akik korábban már beszéltek, a betegek úgy vélték, hogy orvosuk jobban meg tudja érteni fájdalmukat, az orvosok pedig pontosabban becsülték meg pácienseik észlelt fájdalomintenzitását.

A bizalom bizonyítéka

A homloklebeny egyes területein, pontosabban a dorsolaterális és ventrolaterális prefrontális kéregben, valamint a primer és másodlagos szomatoszenzoros területeken nagyobb volt az aktivitás azoknál a betegeknél, akik orvossal beszéltek. Az orvosok esetében az összehasonlító csoporthoz képest nőtt az összhang a dorsolaterális prefrontális kéreg aktivitása és a betegek másodlagos szomatoszenzoros területeinek aktivitása között, amely egy olyan agyi régió, amelyről tudott, hogy reagál a fájdalomra. Az agyi aktivitás korrelációja nőtt az orvos és a beteg közötti kölcsönös bizalomnak megfelelően.

„Ezek az eredmények azt bizonyítják, hogy az empátia és a támogatás csökkentheti a fájdalom intenzitását" – írják a kutatók. Az adatok rávilágítanak a fájdalom szociális modulációja mögött meghúzódó agyi folyamatokra az orvos és a beteg interakciója során. A nagyobb terápiás szövetség pedig tovább növeli az összhang állapotát az agyban.

A gyógyszeres kezelésen túl

Dr. Winfried Meißner adjunktus, a németországi Jénai Egyetemi Kórház Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Osztálya fájdalomklinikájának vezetője és a Német Fájdalom Társaság egykori elnöke a Medscape German Edition című lapnak ezt nyilatkozta: „Ezeket az eredményeket létfontosságúnak tekintem. Lenyűgözően bizonyítja, hogy a hatékony, intenzív fájdalomterápia nem csupán a megfelelő fájdalomcsillapító beadásának a kérdése. Ehelyett arra is kell összpontosítani, amit a józan ész diktál, vagyis hogy mennyire döntő fontosságú az orvosok empatikus hozzáállása és a betegekkel való jó kommunikáció bármilyen terápia sikere szempontjából" – mondta Meißner.

Sajnos a klinikai gyakorlatban az időbeli korlátok miatt gyakran nem biztosított ez a fajta hozzáállás, és kommunikáció.

„A betegektől és az orvosoktól objektíven gyűjtött adatokkal Ellingsen csapata be tudta bizonyítani, hogy az emberi interakció döntő hatással van a fájdalmat átélő betegek kezelésére" – mondta Meißner. „A tanulmánynak arra kell ösztönöznie a szakembereket, hogy a kommunikációt ugyanolyan komolyan kezeljék, mint a fájdalomcsillapítók farmakológiáját."

Percepció és attitűd

„A tanulmány rendkívül jól mutatja, hogy az orvos és a beteg közötti empatikus beszélgetés értékes terápiás módszer, és ezt el kell ismerni" – hangsúlyozta Meißner. A beszélgetés természetesen nem helyettesítheti a gyógyszeres kezelést, de kiegészítheti, megerősítheti azt. Továbbá az orvos empátiája feltehetően legalább akkora hatást fejt ki, mint egy megfelelő fájdalomcsillapító.

Mi az a percepció?

A percepció olyan komplex folyamat, amely során az emberek szelektálják, rendezik és értelmezik az érzékszervi ingereket, összefüggő értelmes képbe rendezve azokat.

A fájdalom több, mint pusztán szenzoros észlelés. Mindannyian tudjuk, hogy erős érzelmi töltete is van, és az észlelést nagymértékben meghatározza a kontextus. Ez látható például a sportolókon, akik gyakran kisebb jelentőséget tulajdonítanak fájdalmuknak és a fájdalmas sérülés ellenére is sikeresen tudnak versenyezni és akár győzni is.

Pozitív elvárások

Meißner azt tanácsolja minden orvosnak, hogy a fájdalomtól szenvedő betegeket empatikusan kezeljék. Arra ösztönzi őket, hogy kérdezzék meg a betegeket fájdalmaikról, kísérő tüneteikről, esetleges félelmeikről és a fellelhető egyéb lelki stresszről is, és vegyék komolyan ezeket a tényezőket. Ezen túlmenően, az eredmények hangsúlyozzák az előírt fájdalomcsillapítók hatását. „Időközben számos tanulmány kimutatta azt is, hogy minél pozitívabbak a páciens elvárásai, annál jobb a gyógyszer hatása" – mondta Meißner.

Egy pozitív orvos-beteg kapcsolatból tehát csak profitálhatunk. Érdemes ezért olyan szakemberhez fordulni, akiben, úgy érezzük, megbízhatunk, akivel megtaláljuk a közös hangot. A gyógyulás sikere múlhat rajta.

Tovább Megküzdés a krónikus fáradtsággal és a krónikus fájdalommal

Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta szakorvosForrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta szakorvos
Felhasznált irodalom: Functional MRI Shows That Empathetic Remarks Reduce Pain (Medscape)

Cikkajánló

Torokfájás
Torokfájás

Jó-e a csípős paprika ellene?

Biszfenolok
Biszfenolok

Tippek, hogy hogyan kerüljük el a vegyszert.

WEBBeteg - Dr. Dunás-Varga Veronika, belgyógyász
WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta
WEBBeteg - Szegő Miklós, fordító
WEBBeteg - Dr. Mélypatakiné Dr. Áfra Júlia, szakgyógyszerész

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Puskás Réka

Dr. Puskás Réka

Reumatológus, manuálterapeuta

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Nagy Tamás Gergely

Dr. Nagy Tamás Gergely

Pszichoterapeuta, Neurológus

Budapest