A migrén okai

szerző: Bak Marianna, biológus szakfordító - WEBBeteg
lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos frissítve:

Még nem tisztázott pontosan, hogy mik a migrén okai. Úgy tűnik azonban, hogy kialakulásában genetikai tényezők is szerepet játszanak, emellett agyi hírvivő anyagok és gyulladásos reakciók is közrejátszhatnak abban, hogy valaki hajlamos-e migrénes fejfájásra.

Ha a migrén okai nem is pontosan ismertek, létezik néhány teória e fejfájástípus kialakulási mechanizmusáról.

Genetikai okok

Ez a fejfájástípus egy családnak gyakran több tagját is érinti, ez is megerősíti azt a feltevést, miszerint a migrén hátterében gentikai tényezők is állhatnak. A genetikai hátteret különböző ikervizsgálatok is kimutatták.

A migrén egy különleges formájáért (familiáris hemiplegiás migrén) felelős génre a 19. kromoszómán bukkantak rá.

Agyi hírvivő anyagok

Néhány kutató feltételezi, hogy a migrén kialakulásában különböző neurotranszmitterek döntő szerepet játszanak. Ezek olyan hírvivő anyagok, amelyek az idegsejtekben tárolódnak, és a sejtek ingerlésekor szabadulnak fel. Ezek gátló vagy éppen aktiváló jeleket továbbítanak a különböző szervek irányába, így például a vérerek, izmok, szív vagy gyomor-bél traktus felé. Az ilyen hírvivő molekulák egyike a szerotonin. A migrén lehetséges okának tartják az agy szerotoninegyensúlyának zavarát.

Migréngenerátor az agyban

A migrén kialakulásának hátterében meghúzódó okokra vonatkozó másik teória a „migréngenerátor” elmélet. Eszerint a migrénes fejfájás kialakulása elsősorban egy központi migréngenerátor agytörzsben való működésbe lépésére vezethető vissza. Ez egy meghatározott agyterület (az úgynevezett trigeminus magok) túlérzékenységét eredményezi.

Az idegrostok, amelyek az agyalapi véredények beidegzéséről gondoskodnak, helyileg begyulladnak. Ennek eredményeképp az érfalak bizonyos anyagok számára jobban átjárhatóak lesznek. Az anyagok a vérerekből kilépnek a környező szövetekbe, ahol a háromosztatú (trigeminus) ideg fájdalomreceptorait ingerlik, és a trigeminus magokat tovább stimulálják. A rendszer egyre inkább felerősíti önmagát és a migrénes fejfájás gyorsan fokozódik.

Migrénes rohamot kiváltó tényezők - Triggerfaktorok

Az előzőekben azzal foglalkoztunk, milyen okai lehetnek annak, hogy valakinál kialakul a migrén, most pedig azokat a tényezőket vesszük sorra, amik a migrénre hajlamos embereknél rohamot provokálhatnak.

Vannak egyéntől függően különböző faktorok, melyek migrént válthatnak ki. Az alábbiakban felsorolunk néhány lehetséges migrén-triggerfaktort:

  • stressz
  • rikító színek
  • zaj
  • erős szagok
  • erős fizikai megterhelés
  • az alvás-ébrenlét ritmus megváltozása (pl. túl sok vagy túl kevés alvás)
  • nikotin (aktív és passzív dohányzás)
  • egy főtékezés kihagyása
  • alkohol
  • hormoningadozás (menstruáció, terhesség, hormonális fogamzásgátlás)
  • néhány élelmiszer, mint pl. csokoládé, vörösbor, citrusfélék és bizonyos sajtok
  • bizonyos gyógyszerek (pl. potencianövelők)
  • időjárási körülmények és -változás (pl. szél, hirtelen jött hideg)

A migréntől szenvedők legtöbbször tapasztalatból tudják, melyik kiváltó tényezőt a legjobb elkerülniük. Azt, hogy Önnél melyik triggerfaktor(ok) váltja/váltják ki a migrént, a legjobban egy fejfájási naptár (fejfájásnapló) segítségével tapasztalhatja ki, mely letölthető ide kattintva.

Bővebben A migrént provokáló tényezők

WEBBeteg logó Forrás: WEBBeteg
Bak Marianna, biológus szakfordító, Ursachen & Auslöser von Migräne (Neurologen und Psychiater im Netz)
Lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos

Cikkajánló

Migrénem lehet? A migrén tünetei

Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
Migrén
A migrénes fejfájás rendkívül kínzó lehet, gyakran egyéb tünetek is kísérik, például émelygés, hányás, kifejezett fény- és hangérzékenység. Mi a migrén és milyen tünetekkel jár?

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Nagy Tamás Gergely

Dr. Nagy Tamás Gergely

Pszichoterapeuta, Neurológus

Budapest