A fej idegi eredetű fájdalmai - Betegségek és tüneteik

szerző: Dr. Siró Péter, neurológus - WEBBeteg
frissítve:

Sokan vannak, akiknek mindennapjait keseríti meg a naponta jelentkező fejfájás. Az esetek döntő többségében nincs szervi eltérés a háttérben, ám a fej- és arcfájdalmak egy részét az érzőidegek kóros működése is okozhatja. Ilyen panasszal minden esetben orvoshoz kell fordulni.

Fejfájásbetegségek

A fej fájdalmainak jelentős hányadában a diagnózis migrén vagy tenziós fejfájás. Számos esetben valamilyen alapbetegség (pl.: magas vérnyomás, nem megfelelő szemüveg viselése, zöldhályog) lehet a panaszok hátterében. Léteznek azonban olyan, a tapasztalatok szerint nem is olyan ritka, idegi eredetű betegségek, amelyek komoly fájdalmat okozhatnak a fej-arc területén.

Mi a teendő?
Amennyiben régóta fennálló, látszólag "kezelhetetlen" tünet miatt szenvedünk, akkor a legtöbb esetben megfelelő kezelésekkel a betegek számára jó életminőség biztosítható. Krónikus betegség esetén a fájdalom szakrendelésektől várható a megfelelő terápia kialakítása.
Mivel az alábbiak mellett számos olyan arctáji fájdalommal járó betegség is létezik, amelyekben a kezelés késlekedése tartós egészségromláshoz vezethet (szemkörüli fájdalom-zöldhályog-vakság, erős tarkótáji fájdalom-agyvérzés-bénulás, stb.), ha új tünet jelentkezik, forduljunk mihamarabb orvoshoz!

Arcidegzsába (trigeminus neuralgia)

A betegség legjellegzetesebb tünete a homlokba, felső fogmeder környékére vagy az állkapocsba (csak az egyikbe a három közül) hasító igen erős, késszúrásszerű, néhány másodpercig tartó fájdalom. A betegség lényege, a háromosztatú ideg három fő ágai közül egynek, esetleg kettőnek, a jellegzetesen csak az egyik arcfél egy részére kiterjedő, kóros túlműködése. Bővebben az arcidegzsábáról ide kattintva olvashat

A nyelvgaratideg fájdalmai (glossopharyngeus neuralgia)

A nyelvgaratideg felelős a nyelv hátsó részének ízérzéséért, ezenkívül a nyeléshez szükséges garatizmok működtetését is végzi.

Beidegzett terület sérülése az ezen területen végzett műtéteket követően, illetve számos esetben nyilvánvaló okok nélkül is kialakulhat az ideg károsodott működéséből származó fájdalom.
A fájdalom rohamszerű, az arcidegzsábához hasonlóan igen erős, késszúrásszerű, a torokba, a fül környékére, az állcsúcsba sugározhat. Nyelés, hideg ital fogyasztása kiválthatja a fájdalmat. A kezelése az arcidegzsábához hasonló.

A tarkóideg károsodásából származó fájdalom

A fejünk hátsó részének érző beidegzéséért felelős idegszálak a felső nyaki csigolyák közül lépnek ki. A nyakizmok között érik el a tarkótájat.

Mivel a nyaki gerinc a legmozgékonyabb gerincszakaszunk, a rossz mozdulatot követően - különösen, ha a gerinccsigolyákon kopás van - az ideg leszorítását eredményezheti. Ilyenkor a fájdalom erős, a tarkóba, a fej hátsó részére sugárzik, mozgás általában rontja a tüneteket. A betegség diagnózisa, elsősorban a fizikális vizsgálaton alapul, képalkotó vizsgálatokkal a gerinc kopása, meszesedése igazolható.

A fájdalmas időszakban nem kábító fájdalomcsillapítók, izomlazítók használhatnak, ezek hatástalansága esetén, helyi érzéstelenítőkkel a fájdalom csökkenthető, ez mivel megszünteti a fájdalom kiváltotta izomgörcsöt, gyakran tartós fájdalommentességhez is vezet.

Állkapocsízületi fájdalom

Jellegzetes fájdalomszindrómát okoz, az állkapocsízület működészavara által kiváltott fájdalom. A betegeket jellegzetesen egyoldali rágásra, szájnyitásra jelentkező fájdalmat panaszolnak, a fájdalom miatt az evés, beszéd is nehézzé válhat, az állkapocsízület nyomásra érzékeny lehet. A betegek a beszédzavar miatt elszigetelődhetnek, a táplálkozási zavar fizikális leromláshoz vezethet. Röntgen vizsgálattal az ízület kopása kimutatható.

A kezelésben a megfelelő fogászati kezelés (állkapocssinezés), és fájdalomcsillapítók mellett, a hangulatjavítók hasznosak, és bár az ízületi kopás nem gyógyítható, a tünetek jelentős csökkenése érhető el.

Atípusos arcfájdalom

A betegség általában valamilyen tartós gyulladás, fogászati, fül-orr-gégészeti beavatkozást követően indul, de elkezdődhet előzmények nélkül is.

Hátterében az arcideg rostjainak fokozott érzékenysége áll. Jellemzője, hogy a fájdalom nem annyira elviselhetetlen, mint az arcidegzsába eseteiben, viszont tartósabb, órákig, napokig elhúzódhat.

A betegek sokszor égő érzést panaszolnak, máskor olyan érzésük van, mintha az eltávolított fogak helyén "még lenne valami", emiatt aztán számtalan fogászt, fül-orr-gégészt felkeresnek.

A fájdalmat egyéb tünetek is kísérhetik (szemkörüli fájdalom esetén könnyezés, orrba sugárzó fájdalom esetén fokozott váladékképződés). Fáradtság, stressz gyakran fokozza a fájdalmat. Időnként az arc bőre érzékeny lehet, egyszerű simogatást is fájdalmasnak éreznek.

Az arcidegzsábával szemben a hagyományos fájdalomcsillapítók enyhítik a fájdalmat, tartós javulás azonban elsősorban néhány korábban hangulatjavítóként alkalmazott szertől várható.

Dr. Siró Péter, ideggyógyász

Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Siró Péter, ideggyógyász

Cikkajánló

A neuralgia, neuralgiás fájdalom és formái

Dr. Bessenyei Mónika, neurológus
Idegfájdalom
A testünk különböző pontjain visszatérő jelleggel, naponta többször jelentkező, néhány másodpercig-percig fennálló, kínzó, késszúrásszerű, nyilalló fájdalom megkeserítheti mindennapjainkat. A neuralgiás fájdalmakról és arcidegzsábáról bővebben.
Karácsonyi ételeink
Karácsonyi ételeink

Újragondolva egészségesebb verzióban.

Feledékenység
Feledékenység

Mi okozhatja még demencián kívül?

WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta
Budai Allergiaközpont - Dr. Sárdi Krisztina, belgyógyász, gasztroenterológus
WEBBeteg - Bodó Mariann fordító, Dr. Bessenyei Mónika neurológus

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Nagy Tamás Gergely

Dr. Nagy Tamás Gergely

Pszichoterapeuta, Neurológus

Budapest