Sok migrénes beteg szenved vitaminhiányban
Úgy tűnik, hogy a migrénben szenvedő gyermekek, kamaszok és felnőttek nagy része enyhe D-vitamin-, riboflavin- és a sejtek szaporodásához és fenntartásához szükséges energia termelésében szerepet játszó koenzim Q10-hiányban szenved.
A migrénes rohamot átélőknél fennállhatnak az említett hiányállapotok, bár ez a jelenlegi vizsgálatok alapján egyelőre tisztázatlan.
„További vizsgálatokra van szükség annak tisztázására, hogy a vitaminpótlás hatékony-e általában a migrénes betegeknél, vagy inkább az enyhe vitaminhiányban szenvedő migrénes betegek számára hasznosabb.” – mondta a tanulmány vezető szerzője, Dr. Suzanne Hagler, a Cincinnati Gyermekkórház Fejfájás Központjának munkatársa.
A kutatók a kórház Fejfájás Központjában végezték a vizsgálatot, melynek eredményeit az Amerikai Fejfájás Társaság (American Headache Society) éves találkozóján ismertették.
A vizsgálat adatait a kórház adatbázisából merítették, amely a kórház gyakorlatának megfelelően a migrénes betegek kiindulási vérképének eredményeit is tartalmazta, köztük a D-vitamin, riboflavin, koenzim Q10 és folát szinteket, melyeknek korábbi és olykor ellentmondó tanulmányok szerint valamilyen mértékben mind köze van a migrénhez.
Hogyan kezelhető a migrén? |
A migrén kezelési stratégiája a fejfájás gyakoriságától és súlyosságától, továbbá az egyidejűleg fennálló egyéb betegségektől függ. Számos gyógyszert hoztak forgalomba kimondottan a migrén kezelésére, de jó néhány más betegség kezelésére alkalmas szer is hasznos lehet. Hogyan kezelhető a migrén? |
Sokuk részesült preventív célú gyógyszeres migrénkezelésben és kapott vitaminpótlást, ha a koncentráció alacsonynak bizonyult. Mivel csak néhányan kaptak kizárólag vitaminokat, a kutatók nem tudták meghatározni a vitamin migrénnel szembeni preventív hatékonyságát.
A kutatók megállapították, hogy a kiinduláskor a lányok és a nők hajlamosabbak voltak a koenzim Q10 hiányra, míg fiúknál és férfiaknál a D-vitamin hiány volt valószínűbb. A folát hiány kérdése tisztázatlan volt. A krónikus migrénben szenvedő betegeknél nagyobb volt a koenzim Q10 és riboflavin hiány valószínűsége, mint az epizodikus migrénben szenvedőknél.
Korábbi tanulmányok azt jelezték, hogy bizonyos vitaminok és vitaminhiányállapotok lehetnek a migrén folyamatában, ám a migrén megelőzésére vitaminokat használó vizsgálatok ellentmondó eredményeket hoztak.
(DRportal - Forrás: ScienceDaily)