Sok migrénes beteg szenved vitaminhiányban

DRportal
frissítve:

Úgy tűnik, hogy a migrénben szenvedő gyermekek, kamaszok és felnőttek nagy része enyhe D-vitamin-, riboflavin- és a sejtek szaporodásához és fenntartásához szükséges energia termelésében szerepet játszó koenzim Q10-hiányban szenved.

A migrénes rohamot átélőknél fennállhatnak az említett hiányállapotok, bár ez a jelenlegi vizsgálatok alapján egyelőre tisztázatlan.

„További vizsgálatokra van szükség annak tisztázására, hogy a vitaminpótlás hatékony-e általában a migrénes betegeknél, vagy inkább az enyhe vitaminhiányban szenvedő migrénes betegek számára hasznosabb.” – mondta a tanulmány vezető szerzője, Dr. Suzanne Hagler, a Cincinnati Gyermekkórház Fejfájás Központjának munkatársa.

A kutatók a kórház Fejfájás Központjában végezték a vizsgálatot, melynek eredményeit az Amerikai Fejfájás Társaság (American Headache Society) éves találkozóján ismertették.

A vizsgálat adatait a kórház adatbázisából merítették, amely a kórház gyakorlatának megfelelően a migrénes betegek kiindulási vérképének eredményeit is tartalmazta, köztük a D-vitamin, riboflavin, koenzim Q10 és folát szinteket, melyeknek korábbi és olykor ellentmondó tanulmányok szerint valamilyen mértékben mind köze van a migrénhez.

Hogyan kezelhető a migrén?
A migrén kezelési stratégiája a fejfájás gyakoriságától és súlyosságától, továbbá az egyidejűleg fennálló egyéb betegségektől függ. Számos gyógyszert hoztak forgalomba kimondottan a migrén kezelésére, de jó néhány más betegség kezelésére alkalmas szer is hasznos lehet.

Hogyan kezelhető a migrén?

Sokuk részesült preventív célú gyógyszeres migrénkezelésben és kapott vitaminpótlást, ha a koncentráció alacsonynak bizonyult. Mivel csak néhányan kaptak kizárólag vitaminokat, a kutatók nem tudták meghatározni a vitamin migrénnel szembeni preventív hatékonyságát.

A kutatók megállapították, hogy a kiinduláskor a lányok és a nők hajlamosabbak voltak a koenzim Q10 hiányra, míg fiúknál és férfiaknál a D-vitamin hiány volt valószínűbb. A folát hiány kérdése tisztázatlan volt. A krónikus migrénben szenvedő betegeknél nagyobb volt a koenzim Q10 és riboflavin hiány valószínűsége, mint az epizodikus migrénben szenvedőknél.

Korábbi tanulmányok azt jelezték, hogy bizonyos vitaminok és vitaminhiányállapotok lehetnek a migrén folyamatában, ám a migrén megelőzésére vitaminokat használó vizsgálatok ellentmondó eredményeket hoztak.

(DRportal - Forrás: ScienceDaily)

Cikkajánló

Migrénem lehet? A migrén tünetei

Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
Migrén
A migrénes fejfájás rendkívül kínzó lehet, gyakran egyéb tünetek is kísérik, például émelygés, hányás, kifejezett fény- és hangérzékenység. Mi a migrén és milyen tünetekkel jár?

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Nagy Tamás Gergely

Dr. Nagy Tamás Gergely

Pszichoterapeuta, Neurológus

Budapest