Hogyan kezelhető a migrén?

szerző: Dr. Zsuga Judit és Dr. Szabó Zsuzsanna - WEBBeteg összeállítás
frissítve:

A migrén egy visszatérő neurológiai betegség, amelyet súlyos, gyakran féloldali fejfájás, hányinger, hányás, valamint fény- és hangérzékenység, esetleg aura kísérhet.

A migrén téma cikkei

6/1 A migrén tünetei
6/2 A migrént kiváltó tényezők
6/3 A migrén típusai
6/4 Mikor forduljunk orvoshoz migrénes fejfájásunkkal?
6/5 A migrén kezelése
6/6 Élet migrénnel

A migrén kezelése három fő stratégiát foglal magában:

1. Megelőző (profilaktikus) kezelés – a rohamok gyakoriságának és súlyosságának csökkentésére.

2. Rohamoldó (akut) kezelés – a kialakult migrénes roham tüneteinek enyhítésére.

3. Alternatív és kiegészítő terápiák – amelyek támogathatják a gyógyszeres kezelést.

A migrén kezelési stratégiája a fejfájás gyakoriságától és súlyosságától, továbbá az egyidejűleg fennálló egyéb betegségektől is függ. Számos gyógyszert hoztak forgalomba kimondottan a migrén kezelésére, de sok, más betegség kezelésére alkalmas szer is hasznos lehet.

A migrén elleni gyógyszerek két fő csoportja

A rohamoldó szerek a migrénes roham megszüntetésére vagy enyhítésére alkalmasak, míg a megelőző gyógyszereket rendszeresen kell szedni a migrénes roham megelőzése céljából.

  • Megelőző kezelés akkor ajánlott, ha havonta legalább 4 migrénes napot tapasztal.
  • Súlyos, nehezen kezelhető rohamokkal küzd.
  • A rohamoldó gyógyszerek nem hatékonyak, vagy mellékhatásokat okoznak.
  • Gyakori migrén esetén, amikor havonta 8-14 nap szenved migrénes fejfájástól a beteg.
  • Krónikus migrén esetén (amikor a fejfájásos napok száma több mint 15 nap havonta, ebből legalább 8 nap migrénes, és 3 hónapon keresztül fennáll ez az állapot).

Bizonyos gyógyszereket terhesség vagy szoptatás alatt nem javasolnak, vannak, amelyeket gyerekek számára nem ajánlanak. Orvosa segíteni fog Önnek a megfelelő gyógyszer kiválasztásában.

Megelőző gyógyszerek

A megelőző készítmények szedésével csökkenthető a migrénes rosszullétek gyakorisága, súlyossága és időtartama, továbbá nőhet a rohamoldó gyógyszerek hatékonysága is a roham alatt.

Orvosa javasolhatja Önnek, hogy naponta szedjen megelőző gyógyszert, esetleg az előre kiszámítható migrén jelentkezése előtti napoktól kezdve (pl. a menstruáció előtt). A legjobb hatás elérése érdekében az orvosi utasításnak megfelelően szedje gyógyszereit!

Egyes vérnyomáscsökkentők: bár leggyakrabban a magas vérnyomás és a koszorúsér fokozott összehúzódási hajlamának kezelésére alkalmazzák ezeket, de csökkenthetik a migrénes rosszullétek gyakoriságát és súlyosságát is. Az elsőként választandó megelőző szerek közé tartoznak:

  • Béta-blokkolók, melyek érszűkítő és stresszcsökkentő hatású gyógyszerek, csökkentik a migrén gyakoriságát. (Ilyen a bisoprolol, propranolol, metoprolol, atenolol, timolol.)
  • Kalciumcsatorna-blokkolók: elsősorban magas vérnyomás kezelésére használják, de migrén ellen is hatásosak. Különösen a verapamil lehet jó hatású. Mindezek mellett a szintén vérnyomáscsökkentő candesartan szintén hatékony a migrén megelőzésében. A flunarizin különösen vestibuláris migrén esetén ajánlott. Nem teljesen világos, hogyan előzik meg ezek a szerek a migrén kialakulását. Mellékhatásként szédülés, aluszékonyság alakulhat ki.

Antidepresszánsok: Elsősorban a szerotonin és noradrenalin egyensúlyát befolyásolják, amivel csökkenthetik a migrén előfordulását. A legrégebbi típusú, úgynevezett triciklusos antidepresszáns (amitriptyline) hatékony a migrén kezelésében is. Nem szükséges depressziósnak lenni ahhoz, hogy ez a gyógyszer migrénmegelőző hatást fejtsen ki. Alkalmazása nem ajánlott ugyanakkor prosztata, pajzsmirigy és szívritmuszavar alapbetegségekben. Az újabb antidepresszánsok (pl. mirtazapin, venlafaxin) kevesebb mellékhatással rendelkeznek, de nem annyira hatékonyak a migrén megelőzésében. Használják még a nortriptilint és a duloxetint is.

Epilepszia elleni gyógyszerek: bizonyos antiepileptikumok (topiramate, valproát) az idegi hiperaktivitás csökkentésével mérséklik a migrénes rohamokat, így hatékonyak a migrén megelőzésében. A valproátot szülőképes korban lévő nők nem szedhetik. A gabapentin egy másik rohamoldó gyógyszer, másodikként választandó készítmény, neuropátiában szenvedő betegeknél jó hatású lehet. Nagy dózisban ezek a szerek émelygést, hányást, hasmenést, hasi fájdalmat, hajhullást és szédülést okozhatnak.

Naproxen-natrium: Nemszteroid gyulladáscsökkentő gyógyszer. Menstruációhoz köthető migrén megelőzésére alkalmas, menzesz előtt 3-5 nappal kell a szedést elkezdeni, és kb. 10 napig kell szedni.

Botulinum toxin: Krónikus migrén (havi legalább 15 migrénes nap) esetén alkalmazzák. A botulinum neurotoxin a természetben is előforduló fehérje, amelyet a Clostridium botulinum nevű baktérium termel. Egyes botox kezelésben részesülő betegek esetében megfigyelték, hogy fejfájásuk ritkábban alakul ki, ennek nyomán a botulinium toxin a migrénprevenciós gyógyszerek egyik lehetőségévé vált. Az injekciót a fejen 31 helyre kell beadni, hatása 3 hónapig tart. Mellékhatásként az injekció helyén fertőzés lehetséges.

CGRP monoclonális antitestek: A migrénes roham megelőzésére való legújabb gyógyszercsoport a CGRP monoclonális antitesteket (ellenanyagokat) tartalmazó gyógyszerek csoportja. Ezek a modern biológiai gyógyszerek blokkolják a migrént kiváltó CGRP-fehérjét. A CGRP egy 31-50 aminosavból álló neuropeptid, amely a CGRP receptorhoz kapcsolódva jelenlegi ismereteink szerint meghatározó szerepet játszik a migrén kialakulásában. A fremanezumab nevű hatóanyag az első és egyetlen olyan CGRP-receptor-blokkoló, amely negyedéves és havi adagolási lehetőséget is biztosít a migrén megelőző kezelésére. Az erenumab hatóanyagú készítmény havonta alkalmazható szintén injekciós formában. Mellékhatásuk túlérzékenységi reakció. Nem ajánlják alkalmazásukat gyulladásos bélbetegségben, stroke esetén, koszorúér-betegségben és sebgyógyulási zavarokban. Használják még a galcanezumab és az eptinezumab készítményeket is.

Mind a botox kezeléssel, mind a CGRP monoclonális antitestekkel történő kezeléssel kapcsolatban kérje kezelőorvosa tanácsát.

Rohamoldó gyógyszerek

A rohamoldó kezelés célja a migrénes fejfájás és a kísérő tünetek mielőbbi enyhítése.

A legjobb eredmény elérése érdekében azonnal vegye be a bevált rohamoldó gyógyszerét, ahogy a roham előjeleit tapasztalja. Segíthet, ha ilyenkor le tud feküdni, esetleg el tud aludni egy sötét, nyugodt, csendes szobában.

Nem migrénspecifikus kezelés

  • Nem specifikus fájdalomcsillapítók a nemszteroid gyulladásgátlók, paracetamol, metamizol-nátrium – Ezeknél a készítményeknél is érvényes, hogy a roham első jeleire (amely lehet zsibbadás, szikralátás is) azonnal vegye be őket. Ezek más fájdalomra is alkalmazhatók, migrén esetében azonban nagyobb mennyiségben kell bevenni. Az acetilszalicilsav, paracetamol, metamizol esetében ez 1000 mg szájon át, ibuprofen esetében 400 mg, dicofenac hatóanyagnál 50-100 mg, naproxen esetében 550 mg, a metamizolt, drotaverint, koffeint tartalmazó készítménynél is egyszerre 2 tablettát kell bevenni. Ha lehet, olyan készítményt válasszunk, amelyikből gyorsan felszabadul a hatóanyag (rapid, szájban diszpergálódó granulátum, vízben oldódó formula). A koffeint is tartalmazó készítmények hatása erősebb, ugyanakkor ezeknél a készítményeknél gyakoribb a hozzászokás, túlhasználás veszélye. Mellékhatásaik: gyomor-bélrendszeri, máj- és vesepanaszok, metamizol esetében ritkán agranulocitózis. Várandós kismamák orvosi tanácsra szedjenek gyógyszert, ha migrénesek.
  • Émelygés elleni szerek – Mivel migrén esetében gyakori a hányinger, ilyenkor úgynevezett adjuváns szerek alkalmazása ajánlott, azért is, mert javítják a rohamgyógyszerek felszívódását. Ezek a domperidon és a metoclopramide. Mindegyik receptköteles gyógyszer. Az előbbi 12 éven felülieknél, az utóbbi csak felnőtteknél alkalmazható.

Migrénspecifikus kezelés (triptánok és gepantok)

  • Triptánok – A triptánok a szerotonin hatását utánzó gyógyszerek, a szerotonin receptorokra hatva érszűkítő és fájdalomcsillapító hatásúak. A súlyos migréntől szenvedő betegeknél gyakran csak ezek jelentik a megfelelő választást. Hatékonyan csökkentik a fájdalmat, az émelygést, a fény-, illetve hangérzékenységet. A sumatriptán volt az első, kimondottan a migrén kezelésére való gyógyszer. A triptánok mellékhatásai közé tartozik az émelygés, a szédülés és az izomgyengeség. Kismértékben növelik a szívinfarktus és a stroke kockázatát. Van, akinél a sumatriptán és a naproxen kombinációja biztosabban szünteti meg a migrénes rosszullétet, mint bármely más készítmény önmagában. Elérhető hatóanyagok: sumatriptán (tabletta, injekció, orrspray), rizatriptán, zolmitriptán (tabletta, orrspray), eletriptán, naratriptán, frovatriptán.
  • Gepántok – CGRP-antagonisták, akut kezelésre használatosak. A legújabb fejlesztésű migrénspecifikus szerek, amelyek nem okoznak érszűkületet. Közülük a rimegepánt elsőként van olyan gyógyszerként forgalomban, amely az aurával járó és aura nélküli migrén akut kezelésére, valamint az epizodikus migrén megelőzésére alkalmazható olyan felnőtteknél, akiknek havonta legalább 4 migrénes rohamuk van. A hatóanyag úgynevezett CGRP-receptor-antagonista. Ennek a receptornak a mennyisége migrénes rohamban megnövekszik az agy különböző területein, a receptorhoz kötődő hatóanyag azonban az agyi erek elernyedését okozza, ezáltal csillapodik a fájdalom. Mellékhatása hányinger, szédülés, álmosság lehet.
  • Ergot alkaloidok, ergotamin-származékok (ergotamin, dihidroergotamin (DHE) – Kevésbé elterjedt migrénellenes gyógyszerek, főként alternatívaként voltak használatosak. Az ergot alkaloid gyűjtőnév, több hatóanyagot is magába foglal. Az ergot alkaloidok kevésbé drága, de egyben kevésbé hatékony szerek, mint a triptánok. Az ergotamin több mint 60 évig volt használatos a migrén kezelésében, különösen a triptánok megjelenése előtt volt népszerű. A készítményt forgalomból törölték, gyártása megszűnt.

Alternatív és kiegészítő terápiák

Gyógynövények, vitaminok és ásványi anyagok

Van némi bizonyíték arra vonatkozóan, hogy bizonyos gyógynövények csökkenthetik a migrén súlyosságát. Fűzfakéreg (természetes szalicilátok), gyömbér (hányinger csökkentésére) használható kiegészítő terápiaként.

Külsőleg a levendulaolaj (inhalálva vagy halántékra kenve) is hasznos lehet.

Külsőleg, kiegészítő kezelésként hasznos lehet az izomfeszüléssel járó fejfájások esetén a fekete nadálytő kenőcs, ép bőrfelületen, rövid távon alaklmazva. Ha a migrénhez nyak-, váll- vagy hátizomfeszülés társul, akkor a fekete nadálytő kenőcs enyhítheti az izomfájdalmat, ezáltal csökkentheti a fejfájás kiváltó izomeredetű komponensét. A halánték vagy tarkó környékének bemasszírozása kellemes lehet, főleg feszítő jellegű fejfájás esetén.

A nagy dózisú B2-vitamin (riboflavin) szintén hozzájárulhat a migrén megelőzéséhez.

Bizonyos eredmények alapján a koenzim Q-10 táplálékkiegészítő is hatékony lehet.

A magnézium-szulfát tabletták csökkenthetik a fejfájás gyakoriságát, menstruációs migrén esetén különösen hatékonyak, bár nem minden vizsgálat támasztotta ezt alá. Úgy tűnik, a magnézium-szulfát infúzió formájában is csökkenti a fejfájást, főleg alacsony magnéziumszintű egyének esetében.

Akupunktúra, akupresszúra és masszázs

A fej bizonyos pontjainak stimulálása csökkentheti a migrén intenzitását. Bár a masszázs kellemes módja a stressz oldásának és a feszültségtől való megszabadulásnak, a fejfájásra kifejtett jótékony hatása nem teljesen egyértelmű. Akiknek nyakuk, tarkójuk vagy válluk területén fájdalmasak az izmaik, masszázzsal esetleg meg tudják szüntetni a fejfájást.

Biofeedback, kognitív viselkedésterápia (CBT), izomrelaxáció

Mindhárom segíthet a stressz csökkentésében és a rohamok mérséklésében.

A biofeedback (biológiai visszajelzés) különösen hatékonynak tűnik a migrénes fájdalom kezelésében. Ez a relaxációs technika egy speciális eszköz segítségével megtanítja Önnek a különböző fizikai válaszok, pl. az izomfeszülés érzékelését és szabályozását. Kérdezze meg orvosát az eszköz beszerzéséről és használatáról! Egyes pszichológiai központokban is elérhető ez a terápia.

Érdemes megtanulni egyéni stresszkezelési technikákat, hiszen mindennapi életünk rengeteg stresszel jár, és elkerülni sajnos nem lehet.

Jó hatású lehet a migrénre a rendszeres sportolás is.

Próbáljon izomlazító gyakorlatokat végezni! Az izomlazító technikák semmilyen eszközt nem igényelnek. Ezek csoportos foglalkozások keretében, illetve otthon is elsajátíthatóak. Legnépszerűbb, és legegyszerűbb formája a progresszív izomrelaxáció.

Neuromodulációs eszközök

Ezek különböző idegstimulációs technikák, amelyek csökkenthetik a migrén gyakoriságát.

  • Cefaly – transzkután elektromos idegstimuláció
  • sTMS – transzkraniális mágneses stimuláció
  • gammaCore – vagus-ideg-stimulátor

Életmódbeli változtatások

Kiemelten fontos a rendszeres alvás, és a napi rutin fenntartása, önmagában ez is preventív hatású.

Aludjon eleget! Az átlagos felnőttnek 7-9 óra alvásra van szüksége éjszakánként. Az alvás mellett is pihenjen és lazítson! Ha lehetséges, feküdjön le egy nyugodt, csendes, sötét szobában, ha érzi a fejfájás kezdetét. Ruhába csomagolt jeget is helyezhet a tarkójára, finoman nyomkodhatja a fájdalmas területeket a fején.

Fontos a kiegyensúlyozott étrend, a migrént kiváltó ételek (az alkohol (főleg a vörösbor, sör, pezsgő), a csokoládé, az érlelt sajtok, a pácolt húsok, a füstölt halak, az élesztő, a nitrátokat és nitriteket tartalmazó élelmiszer-tartósítószerek, a mesterséges édesítőszerek és a mononátrium-glutamát (MSG) elkerülése. Jótékony hatású a stresszkezelés (meditáció, jóga, relaxációs technikák) is. Egy másik lehetőség, hogy mindennap legalább fél órát szakítson olyan tevékenységekre, amelyeket megnyugtatónak talál: hallgasson zenét, kertészkedjen, fürödjön hosszan vagy olvasson.

Összefoglalás

A migrén kezelésének hatékonysága egyéni tényezőktől függ, és gyakran kombinált terápiás megközelítés szükséges. A megfelelő gyógyszerek mellett az életmódbeli változtatások, az alternatív terápiák és a modern idegstimulációs technológiák is fontos szerepet játszhatnak. A személyre szabott kezelési terv kidolgozása érdekében érdemes neurológussal konzultálni.

Folytatás Élet migréggel - Életmódtanácsok

Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológuDr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta szakorvos

Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőink: Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus és Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta szakorvos

Cikkajánló

Migrén
A migrénes fejfájás rendkívül kínzó lehet, gyakran egyéb tünetek is kísérik, például émelygés, hányás, kifejezett fény- és hangérzékenység. Mi a migrén és milyen tünetekkel jár?

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Nagy Tamás Gergely

Dr. Nagy Tamás Gergely

Pszichoterapeuta, Neurológus

Budapest