A migrén típusai

Dr. Szappanos Zsuzsanna
szerző: Dr. Szappanos Zsuzsanna, neurológus - WEBBeteg
frissítve:

Sokféle migréntípust írtak már le, ezek között ismert és kevésbé ismert formák is szerepelnek. Érdemes tudni, hogy nem mindegyik migrénes fejfájás egyforma: egyeseknek a tünetei térnek el, míg mások teljesen más korosztálynál fordulnak elő.

A téma cikkei

6/1 A migrén tünetei
6/2 A migrént kiváltó tényezők
6/3 A migrén típusai
6/4 Mikor forduljunk orvoshoz migrénes fejfájásunkkal?
6/5 A migrén kezelése
6/6 Élet migrénnel

Klasszikus migrén

Tünetei

Klasszikus migrén (migrén simplex) esetében a fájdalom általában lüktető, görcsös jellegű, szinte mindig hányinger, de legalábbis étvágytalanság, máskor hányás, a külvilág ingerei (pl. fények, hangok, szagok) iránti fokozott érzékenység kíséri. A betegek többsége nehezen vagy alig tudja ellátni napi teendőit.

Gyermekeknél ez a típus általában kétoldali fejfájással jár. Nők esetén a migrénes roham rendszerint a menstruációs ciklushoz kapcsolódik (a legújabb osztályozások szerint a menstruációs migrént emiatt már külön kategóriába sorolják).

Kezelése

Ennél a típusnál a legjobb, ha a betegek sötét, nyugodt szobában le tudnak feküdni, ahol nem zavarja őket senki.

Aurás migrén

Tünetei

Aurás migrénről beszélünk, ha a rohamokat látászavar vezeti be, ilyenkor előfordul, hogy a látótér egy részén csak fekete folt van, mást nem látunk, máskor villogó pontok vagy fényes, esetleg színes vonalak, gömb vagy csillag alakzatok jelennek meg. Ezek a jelenségek fokozatosan alakulnak ki és 15-20 perc alatt megszűnnek. Előfordul az is, hogy valakinek vannak aurával bevezetett migrénes rohamai, máskor a migrén aura nélkül is jelentkezik.

Fejfájás nélküli migrén

Meglepő, de léteznek fejfájás nélküli migrén típusok is.

A retineális migrén és tünetei

Ezek közül a leggyakoribb az aurás migrén esetén leírt látászavar formájában jelentkező, úgynevezett retineális migrén, melynél a látási élményeket nem követi a szokásos roham.

Az ophtalmikus migrén és tünetei

Ophtalmikus migrén esetén sem jelentkezik fejfájás, ilyenkor a látászavar kétoldali látótérkiesés formájában jelentkezik, sokszor mintha víztükrön keresztül jutna el a fény, vagy vibráló mintázat takarja el a látóteret. Ez a jelenség ijesztő volta ellenére teljesen jóindulatú, 10-15 perc után szűnik.

Szövődményes migrén

A migrén kialakulását előidézheti az agy bizonyos területének működészavara, ami miatt értágulatot és gyulladást okozó anyagok szabadulnak fel. Valószínűleg a szerotonin nevű hormonnak van központi szerepe, ennek felszaporodása vezet a kezdeti érszűkülethez, ami az aurák kialakulásának is fő oka. Később a vérszint csökken, az agyi artériák kitágulnak, és migrénes roham jelentkezik. A szerotonin mellett a dopamin rendszer szintjén is változások lépnek fel. A roham alatt a véreloszlás is megváltozik, egyes területeken tulajdonképpen vérellátási hiány lép fel. Ilyen okok állnak a szövődményes migrén hátterében.

Ennek is több típusa ismert:

A hemiplegiás migrén és tünetei

A hemiplegiás migrén lehet a felelős az esetlegesen kialakuló idegrendszeri tünetekért, például a beszédzavarért, féloldali zsibbadásért, átmeneti féloldali bénulásért, járászavarért, melyeket olykor tudatzavar is kísér – ezek mind ijesztőek lehetnek. Mai tudásunk szerint ez a migrénfajta öröklődik, ennek genetikai alapjáról vannak már ismereteink. A hemiplegiás migrén azonban előfordul sporadikusan is, ami azt jelenti, hogy családi előzménye nincsen, tünetei azonban megegyeznek az öröklődő típuséival. Ez leginkább férfiaknál jellemző.

A baziliáris migrén és a vestibuláris migrén tünetei

A szövődményes migrén csoportjába tartozik a baziliáris migrén és a vestibuláris migrén is, melyek elnevezésüket a leginkább domináló tüneteik alapján kapták.

A baziliáris típus esetén jellegzetes panasz a szédülés, fülcsengés, a hallás- és beszédzavar, kettős látás, az ataxia, esetleg az öntudatzavar. Ennél a típusnál a fejfájás rendszerint kétoldali.

A vestibuláris típusnál hasonló tünetek dominálnak, azonban ez a típus jellemzően fejmozdításra jelentkező szédüléssel kezdődik, és rohammentes időszakban is fokozottan fennáll a szédülési hajlam (pl. hirtelen mozdulatok, tévénézés közben).

Amikor nem teljesen biztos, hogy migrén áll fenn

Látjuk, hogy bár a migrén klinikai tünetei jól ismertek, sokszor találunk olyan esetet, amikor a fejfájás nem felel meg a migrén összes ismert kritériumainak. Ezeket soroljuk a valószínűsíthető migrén csoportjába, ezekben az esetekben a kezelés elvei mindenben azonosak.

Migrén és epilepszia

Egyes kutatások azt bizonyítják, hogy a migrén és az epilepszia erőteljes közös genetikai alappal rendelkezik, mivel a migrén gyakorisága magasabb azoknál, akiknek epilepsziában szenvedő közeli rokona van.

Megfigyeltek eseteket, mikor migrénre jellemző aurát követően epilepsziás roham alakult ki. Ezen eseteket migralepszia néven ismeri a szakirodalom. Valószínűleg arról van szó, hogy ugyanannál a betegnél nem kizárt a két betegség együttes fennállása.

A szokatlan tünetek kivizsgálást igényelnek!

Ismerten migrénesek

Minden olyan esetben, amikor az addig is ismert migrénes betegnél a fejfájás jellege megváltozik, gyakoribbá, intenzívebbé válik, a szokásos fájdalomcsillapítók nem használnak, fontos az újabb szakorvosi vizsgálat, hiszen a háttérben agyérbetegség, kisebb infarktusok okozta agykárosodás állhat, ami csak orvosi vizsgálattal válik felismerhetővé és orvos által kezelhetővé. Nem bizonyítható, hogy ilyen betegségek okaként a migrén felelőssé tehető, de migrénes betegeknél az ezekre való esély mérhetően nagyobb.

Sok esetben sürgős orvosi vizsgálat, képalkotó vizsgálat (CT, MRI) döntheti el, hogy a háttérben agyvérzés (subarachnoidális vérzés) vagy kisebb agyinfarktus áll-e fenn vagy kizárható-e.

Ha a migrénes tünetek először jelentkeznek

Természetesen azoknak is, akiknél eddig nem jelentkezett migrén, és újonnan tapasztalnak ilyen tüneteket, orvoshoz kell fordulniuk a pontos diagnózis és a szükség szerinti megfelelő kezelés érdekében.

Bár a migrén hátterében szervi eltérések nincsenek, egyes esetekben érfejlődési rendellenesség állhat a háttérben, ezek szintén képalkotó módszerekkel igazolhatók.

Speciális esetek

Dr. Szappanos Zsuzsanna, neurológusForrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Szappanos Zsuzsanna, neurológus

Cikkajánló

Migrénem lehet? A migrén tünetei

Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
Migrén
A migrénes fejfájás rendkívül kínzó lehet, gyakran egyéb tünetek is kísérik, például émelygés, hányás, kifejezett fény- és hangérzékenység. Mi a migrén és milyen tünetekkel jár?
Fogtörő karácsonyi ételek
Fogtörő karácsonyi ételek

Beletörhet a fogunk.

Az aurás migrén
Az aurás migrén

Ön is tehet állapotának javításáért.

WEBBeteg - Huszár Zsoltné dr., szakgyógyszerész
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, Dr. Szappanos Zsuzsanna
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, Dr. Szappanos Zsuzsanna
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Nagy Tamás Gergely

Dr. Nagy Tamás Gergely

Pszichoterapeuta, Neurológus

Budapest