A migrén gazdasági hatásai

szerző: Dr. Ertsey Csaba PhD Med. Habil, egyetemi docens
megjelent:

A migrén a betegek személyes életére gyakorolt hatásán túl jelentős gazdasági kihatással is bír. Ez könnyen érthető, ha belegondolunk, hogy a migrén igen gyakori, és döntően az aktív korcsoportokat érintő betegség.

A sokszor kiszámíthatatlanul jelentkező rohamok még hatékony kezelés mellett is zavarhatják, sőt átmenetileg meg is gátolhatják a munkavégzést. A migrénesek fele a rohamok alatt súlyos korlátozottságról számol be, vagy ágynyugalmat igényel (1).

Más betegségekhez hasonlóan a migrén költségei is több részből tevődnek össze

A direkt költségek közé tartoznak a kivizsgálás (háziorvosi és szakorvosi vizsgálatok, CT, MRI stb.) és a kezelés költségei, beleértve erős migrén esetén a kórházi kezelés költségét is. Ezek a költségek – az élet egyéb költségeihez hasonlóan – igen nagy különbségeket mutatnak az egyes országokban. Egy friss svéd vizsgálat szerint a migrén éves direkt költsége évi 800 euro és 4000 euro között változik, attól függően, milyen gyakoriak a rohamok: az úgynevezett krónikus migrén (havi legalább 15 fejfájós nap, melyekből legalább 8 napon migrénje van a betegnek) bizonyult a legköltségesebbnek (2).

Hasonló költségeket találtak egy 2012-ben publikált vizsgálat során, melyben öt európai ország (Egyesült Királyság, Franciaország, Németország, Olaszország, Spanyolország) migrénesei körében végeztek: itt is feltűnően magasabb volt a krónikus migrén kezelési költsége (3).

A migrénnek azonban nem csak direkt költségei vannak, ami egyrészt azért is érthető, mert a migrénesek kb. fele nem fordul orvoshoz a fejfájások miatt (4). Másrészt, mivel igen gyakori, és az aktív korúakat érintő betegségről van szó, költségeinek jelentős része a kiesett, vagy csökkent termelékenységű munkanapokból, illetve ezek mellett a tanulást ill. a karriert érintő hátrányokból származik. Ezek a migrén úgynevezett indirekt költségei, melyek az eddig megjelent vizsgálatok tanúsága szerint sokkal magasabbak, mint a direkt költségek.

Egy 2005-ben megjelent tanulmány szerint az Európai Unióban az idegrendszer betegségei közül a migrén a legköltségesebb, megelőzve pl. a stroke vagy az Alzheimer-kór költségeit. A tanulmány szerint az Európai Unióban a migrén évente 27 milliárd eurós kiadást jelent (5). Ebből az óriási összegből mindössze 1,5 milliárd euro a direkt költség, a többi 25,5 milliárd euró jelenti a migrén indirekt költségeit.

S hogy mi a helyzet Magyarországon?

Tudományos igényű vizsgálat nem készült a migrén gazdasági hatásairól, de Bánk és Márton (6) vizsgálata, illetve a nemzetközi epidemiológiai vizsgálatok (1) alapján egy adott évben óvatos becsléssel is legalább egymillió honfitársunknak van migrénje. A fentebb említett svédországi vizsgálat alapján (ahol a migrén kezelési lehetőségei a hazai lehetőségeket meghaladják) egy átlagos migrénes évente 22 munkanapot (azaz egy teljes hónapot) veszít a migrén miatt, és további 30 napon migrén mellett dolgozik, valószínűleg a szokottnál jóval kisebb termelékenységgel (2).

Ha csak az elveszített munkanapokból indulunk ki, és a jelenleg érvényes napi minimálbérrel egyenlőnek vesszük az elveszített munkanapok gazdasági következményeit, akkor is évente 149 milliárd Ft-os gazdasági hátránnyal kalkulálhatunk. Mindez aláhúzza, hogy a migrén felismerése és hatékony kezelése nemcsak az egyén, hanem a társadalom számára is fontos. Mivel a migrénesek kevesebb mint fele fordul orvoshoz (4), nagy jelentőségük van azoknak a kérdőíveknek, melyek a migrén felismerését segítik elő.

(Dr. Ertsey Csaba PhD, Med. Habil, egyetemi docens - Készült a Pfizer Gyógyszerkereskedelmi Kft. támogatásával)

Hivatkozás

1. Lipton RB, Bigal ME, Diamond M, et al. Migraine prevalence, disease burden, and the need for preventive therapy. Neurology. 2007;68:343-349.

2. Hjalte F, Olofsson S, Persson U, Linde M. Burden and costs of migraine in a Swedish defined patient population - a questionnaire-based study. J Headache Pain. 2019 May 31;20(1):65. doi: 10.1186/s10194-019-1015-y.

3. Bloudek LM, Stokes M, Buse DC, Wilcox TK, Lipton RB, Goadsby PJ et al (2012) Cost of healthcare for patients with migraine in five European countries: results from the international burden of migraine study (IBMS). J Headache Pain 13(5):361–378

4. Lipton RB, Diamond S, Reed M, Diamond ML, Stewart WF. Migraine diagnosis and treatment: results from the American Migraine Study II. Headache. 2001 Jul-Aug;41(7):638-45.

5. Andlin-Sobocki P, Jönsson B, Wittchen H-U, Olesen J. Cost of disorders of the brain in Europe. Eur J Neurol 2005;12(S1):1-27.

6. Bánk J, Márton S. Hungarian migraine epidemiology. Headache 2000;40:164-169.

7. Csépány É, Bozsik Gy, Kellermann I, Hajnal B, Scheidl E, Palásti Á, Tóth M, Gyüre T, Ertsey C. Új önkitöltős migrén-szűrőeszköz diagnosztikus hatékonyságának vizsgálata. Ideggyogy Sz, 2014;67(7–8):258–268.

Anyaglezárás dátuma: 2019.08.05.

PP-GEP-HUN-0194

Cikkajánló

A fejfájás az egyik leggyakoribb panasz; alig van olyan ember, aki élete során ne találkozna vele. Becslések szerint Magyarországon körülbelül egymillió migrénes van, és ennél is nagyobb azok száma, akik a visszatérő fejfájás egyéb formáiban szenvednek.
Hüvelyszárazság
Hüvelyszárazság

Tabuk nélkül a hüvelyszárazságról. (x)

Megfázás
Megfázás

A legjobb a megfázás ellen a megelőzés.

WEBBeteg - Dr. Kőműves Anikó, szakgyógyszerész, orvos- és egészségtudományi szakfordító
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
WEBBeteg - Dr. Balogh Andrea, gyermekgyógyász

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Nagy Tamás Gergely

Dr. Nagy Tamás Gergely

Pszichoterapeuta, Neurológus

Budapest