A migrén kezelése: megelőzés

szerző: Dr. Ertsey Csaba PhD Med. Habil, egyetemi docens
megjelent:

Ahogy a korábbiakban láttuk, a migrén kezelésének két fő lehetősége a rohamkezelés, illetve a migrénrohamok számának csökkentése (megelőző kezelés). Míg rohamkezelésre minden migrénesnek szüksége van, megelőző kezelést gyakori és/vagy a rohamoldókra nem reagáló fejfájások esetén javaslunk a migréneseknek.

Szintén különbség a rohamkezelés és a megelőző kezelés között, hogy míg a rohamoldás egyértelműen gyógyszeres kezelést jelent (mert az egyéb módszerek hatékonysága alacsony), addig a fejfájás megelőzésére gyógyszeres és nem-gyógyszeres lehetőségeink egyaránt vannak. A megelőző kezelés célja a migrénes napok számának csökkentése mellett a fájdalom enyhítése, és a fájdalomcsillapító-szedés visszaszorítása – erre azért is szükség van, mert ahogy később látjuk, a gyakori fájdalomcsillapító-szedés fokozhatja a fejfájáshajlamot.

Mikor javasolt a megelőző kezelés?

Migréneseknek havi legalább 4-6 migrénes nap esetén javasoljuk a megelőző kezelés megfontolását. Gyógyszeres kezelés esetén az alkalmazandó készítményt aszerint választjuk ki, hogy a várható előnyökön túl milyen esetleges mellékhatásokra kell számítani, összeférne-e a gyógyszer az esetleges egyéb betegségekre szedett készítményekkel és a rohamgyógyszerekkel, illetve van-e olyan betegség, ami miatt az adott gyógyszer nem szedhető. Ha valakinek a migrén mellett tenziós fejfájásai is vannak, célszerű olyan készítményt választani, mely mindkettőre hat.

Az alapelv minden esetben a személyre szabott gyógyszerválasztás. A választott gyógyszert a legtöbb esetben kisebb adagban kezdjük adni, majd fokozatosan emeljük a hatékony adagig: így a mellékhatások egy része elkerülhető. A kezelés hatékonyságának megítéléséhez fejfájásnapló vezetése célszerű. Mivel a fejfájások gyakorisága spontán is változhat, a megelőző kezelés hatékonyságát legalább egy hónapos időszakok összevetésével célszerű lemérni: a kezelés megkezdése előtti hónap fejfájásainak gyakoriságát, erősségét és tartamát a kezelés harmadik hónapjának hasonló adataival szokták összevetni. Azért javasoljuk a legalább 3 hónapos gyógyszerszedést, mert rövidebb idő alatt a legtöbb gyógyszer hatása nem mérhető le, de mellékhatás, vagy gyógyszerallergia esetén a kezelést természetesen hamarabb felfüggesztjük.

Amennyiben a kezelés hatékony, és nincs lényeges mellékhatás, akkor – gyógyszertől függően – általában további 3 hónapig fenntartjuk a kezelést, és ezt követően fokozatosan építjük le. Elégtelen hatás, vagy lényeges mellékhatás esetén a szedett gyógyszer fokozatos leépítése után új hatóanyag beállítása célszerű. A migrén megelőzésére számos hatékony lehetőség van. Eddig nem specifikus, azaz nem migrén kezelésére kifejlesztett gyógyszereket alkalmaztak e célból (1). 2019-ben kezdték forgalmazni az első olyan készítményeket, amik a migrén kialakulásában kiemelten fontos peptid, a CGRP (kalcitonin gén relációs peptid) hatását blokkolják, ezzel a migrén hatékony és biztonságos kezelését ígérve. Hasonló készítmény bevezetése hazánkban 2019 végén várható.

A migrén nem-gyógyszeres megelőzésének lehetőségei

A migrén nem-gyógyszeres megelőzésének egyik lehetősége az adott beteg által megfigyelt provokáló tényezők lehetőség szerinti kerülése. Emellett a mindennapi klinikai tapasztalat szerint a rendszeres életmód bevezetése (rendszeres alvás, étkezés és sport) is segíti a migrénrohamok ritkítását. Több vizsgálat is igazolta a relaxáció (2) az akupunktúra (3), az orvosi székfű (kamilla), illetve az őszi margitvirág hatékonyságát (4). Fontos hangsúlyozni, hogy bár a betegek többsége szívesen próbálna ki nem-gyógyszeres lehetőségeket, mert ezeket biztonságosabbnak tartják a gyógyszeres kezelésnél (5), az eddigi tudományos bizonyítékok alapján az „alternatív” kezelésmódok többsége alacsonyabb hatékonyságú, mint a gyógyszeres kezelés.

Ugyanakkor volt olyan összehasonlító vizsgálat is, mely nem talált különbséget a relaxáció, a rendszeres sport, illetve a topiramát profilaktikus hatékonysága között (6).

Mitől várható a legjobb hatás?

A mindennapi gyakorlatban sokszor gyógyszeres és nem-gyógyszeres kezelések együttes alkalmazását javasoljuk, mert ezektől várható a legjobb hatás.

Tovább Hogyan kezelhető a migrén?

(Dr. Ertsey Csaba PhD, Med. Habil, egyetemi docens - Készült a Pfizer Gyógyszerkereskedelmi Kft. támogatásával)

Hivatkozás

1. Ertsey C, Áfra J, Berky M, Bozsik G, Szok D, Tajti J, Valikovics A, Vécsei L. Az elsődleges fejfájások klasszifikációja, a migrén epidemiológiája, a fejfájásban szenvedő betegek kivizsgálási stratégiája, az elsődleges fejfájások kezelésének protokollja, a fejfájás centrumok kritériumai (2. kiadás). Cephalalgia Hungarica, 2009;13(19):27-68.

2. Sullivan A, Cousins S, Ridsdale L. Psychological interventions for migraine: a systematic review. J Neurol. 2016 Dec;263(12):2369-2377.

3. Linde K, Allais G, Brinkhaus B, Manheimer E, Vickers A, White AR. Acupuncture for migraine prophylaxis. Cochrane Database Syst Rev. 2009 Jan 21;(1):CD001218. doi: 10.1002/14651858.CD001218.pub2.

4. D'Onofrio F, Raimo S, Spitaleri D, Casucci G, Bussone G. Usefulness of nutraceuticals in migraine prophylaxis. Neurol Sci. 2017 May;38(Suppl 1):117-120. doi: 10.1007/s10072-017-2901-1.

5. Ertsey C, Dióssy M, Tóth M, Csépány É, Balogh E, Kellermann I, Juhász N, Gyüre T, Jánoska D, Bozsik Gy. The Experience and Opinions of Migraineurs about Complementary/Alternative Medicine Therapies. BAOJ Neurology 2016;2:022.

6. Varkey E, Cider A, Carlsson J, Linde M. Exercise as migraine prophylaxis: a randomized study using relaxation and topiramate as controls. Cephalalgia. 2011 Oct;31(14):1428-38. doi: 10.1177/0333102411419681.

Anyaglezárás dátuma: 2019.08.05.

PP-GEP-HUN-0201

Cikkajánló

A fejfájás az egyik leggyakoribb panasz; alig van olyan ember, aki élete során ne találkozna vele. Becslések szerint Magyarországon körülbelül egymillió migrénes van, és ennél is nagyobb azok száma, akik a visszatérő fejfájás egyéb formáiban szenvednek.

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Nagy Tamás Gergely

Dr. Nagy Tamás Gergely

Pszichoterapeuta, Neurológus

Budapest