Triptánok a migrénes rohamok kezelésében

szerző: Huszár Zsoltné dr., szakgyógyszerész - WEBBeteg
megjelent:

A triptánok a migrénes roham specifikus gyógyszerei, a súlyos migréntől szenvedő betegeknél gyakran ezek jelentik a megfelelő választást. Az agyi erekben érösszehúzó hatásúak, ugyanakkor csökkentik a steril gyulladásos állapotot, amely a migrén során jelentkezik az agyban.

A migrén az agyi erek vasodilatációjával (tágulásával), steril gyulladásával járó folyamat, amely érzékenyíti a trigeminális (háromosztatú) ideget. Emiatt az agy szenzoros (érzékelő) működése megváltozik, és fájdalommal reagál máskor normál ingerekre is (pl. hang, fény).

A triptánok felfedezése ahhoz a megfigyeléshez köthető, hogy migrén alatt a szerotonin (agyi ingerületátviteli anyag) bomlástermékének koncentrációja megnövekszik a szérumban, a vérlemezkékből felszabaduló szerotonin befolyásolja az erek állapotát. Így kerültek előtérbe a szerotonin 1B/1D receptor agonista gyógyszerek (agonista: a kötődési helyen - ez a receptor - biológiai választ kiváltó kémiai anyag). Ezen hatásmechanizmuson keresztül a triptánok hatékonyanan csökkentik a fájdalmat, az émelygést, a fény-, illetve hangérzékenységet.

A triptánok alkalmazása

A sumatriptan volt az első, kimondottan a migrén kezelésére való gyógyszer. A sumatriptan elérhető autoinjektor formában, ekkor a beteg maga adja be az injekciót a roham kezdetekor (dózisa 6 mg), közvetlenül a bőr alatti kötőszövetbe (subcutan). Az injekcióban történő beadás lehetővé teszi súlyos migrénes rohamok kezelését, amiket hányinger, hányás kísér. Létezik tabletta formában is (dózisa 50-100 mg), mindkét alkalmazási módnál neurológus javaslatára.

Van, akinél a sumatriptan és a naproxen kombinációja biztosabban szünteti meg a migrénes rosszullétet, mint bármely más készítmény önmagában. Eredetileg orrspray formában is alkalmazható volt.

Ezen kívül három triptán hatóanyagú gyógyszer érhető el: frovatriptan, eletriptan, rizatriptan.

  • A rizatriptan egy gyors hatású triptán, ez a hatóanyag szájban széteső tabletta formájában is elérhető, ami lehetővé teszi, hogy a beteg bármilyen körülmények között víz nélkül be tudja venni gyógyszerét.
  • A frovatriptán hatása hosszabb ideig tart, mint a többi triptánnak és kevesebb a központi idegrendszeri mellékhatása.
  • Az eletriptan kötődik a legjobban az említett receptorokhoz, de gyakoribbak a központi idegrendszeri mellékhatásai. Bevenni csak akkor szabad, ha már jelentkezik a migrénes fejfájás, aura alatt bevéve nem előzi meg a rohamot.

Lehetséges mellékhatások és figyelmeztetések

A triptánok mellékhatásai közé tartozik a bizsergés, forróság- vagy hideg-, nyomás- vagy szorításérzés a test bármely pontján, így a mellkasban és a torokban is. Ezek a panaszok általában hamar elmúlnak, de ha tartósan fennállnak, vagy súlyosbodnak, akkor azonnal orvoshoz kell fordulni. Érzékelési zavarok, kipirulás, szédülés, gyengeségérzés, álmosság, átmeneti vérnyomásemelkedés, izomfájdalom léphetnek még fel mellékhatásként.

A triptánok nem adhatóak kezeletlen magasvérnyomásban, kardio- és cereberovasculáris (szív és agyi érrendszert érintő) betegségekben, terhességben, 18 év alatt, máj- és vesebetegeknek. 65 év feletti életkorban óvatosan adható.

Nem adható együtt egyes antidepresszánsokkal, melyek szintén a szerotoninszintre hatnak, ekkor ún. szerotonin szindróma léphet fel. Ez egy olyan tünetegyüttes, amely magában foglalhatja a nyugtalanságot, a verejtékezést, az izomgörcsöket, a felfokozott szívritmust és a remegést.

Ugyancsak nem szedhető együtt ergot alkaloidot tartalmazó, és más migrénspecifikus szerekkel. Orbáncfű tartalmú készítményekkel együtt alkalmazva a mellékhatások felerősödhetnek. Jelezni kell orvosának, ha allergiás a szulfonamid tartalmú antibiotikumokra.

Lásd még A migrén kezelésére használt további készítményekről lásd: Hogyan kezelhető a migrén?

WEBBeteg logóForrás: WEBBeteg
Szerzőnk: Huszár Zsoltné dr., szakgyógyszerész

Cikkajánló

Habos vizelet
Habos vizelet

Mikor jelenthet kóros eltérést?

Gyakori daganatok
Gyakori daganatok

Mi a szűrővizsgálatok szerepe?

WEBBeteg - Dr. Szappanos Zsuzsanna, neurológus
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, Dr. Szappanos Zsuzsanna
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, Dr. Szappanos Zsuzsanna
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Nagy Tamás Gergely

Dr. Nagy Tamás Gergely

Pszichoterapeuta, Neurológus

Budapest