A cluster fejfájás gyakoribb a férfiaknál, de súlyosabb a nőknél

szerző: Szegő Miklós, fordító
lektorálta: Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta szakorvos megjelent:

Az úgynevezett cluster fejfájás egy idegrendszeri betegség, melynek fő jellemzője a féloldali kiterjedésű, rohamokban jelentkező és igen heves fejfájás. A „cluster” kifejezés arra utal, hogy a fájdalmak bizonyos periódusokban halmozottan jelennek meg, majd hónapokra, vagy akár évekre is eltűnhetek. Ez egy kifejezetten fájdalmas állapot, amely az érintettek legyengülését okozhatja.

A cluster fejfájás 1000 emberből egyet érint, gyakran krónikussá válik, és bár gyakoribb a férfiaknál, de tünetei súlyosabbak az érintett nőknél. Ez a különbség azonban egyre csökken.

Dr. Andrea Carmine Belin, a stockholmi Karolinska Intézet vezető idegkutatója a Neurology c. folyóiratban publikálta tanulmányát, mely bizonyítja, hogy vannak olyan nők, akik szenvedhetnek ebben a típusú fejfájásban. A Medical News Today-nek adott interjújában elmondta, hogy gyakran, bár a betegek a cluster fejfájás összes tünetét produkálják, a neurológusok sokszor mégsem adják meg a megfelelő diagnózist pusztán azért, mert nem eléggé elterjedt információ az, hogy a nők is érintettek lehetnek. Bár a tanulmányban nem kérdezték meg a cluster fejfájásban szenvedő nőket, hogy korábban diagnosztizáltak-e náluk migrént, a cluster fejfájásban szenvedő nőknél gyakori, hogy a cluster fejfájás helyett tévesen migrén diagnózist kaphatnak.

Eltérő tünetek a nőknél

A clusteres fejfájás megjelenésében mutatkozó nemek közötti különbségek vizsgálata céljából a kutatók a 2014–2020-as időszakra a kórházaktól és a neurológiai osztályoktól kért orvosi feljegyzések alapján kerestek cluster fejfájásban szenvedő egyéneket. Összesen 874 vizsgálati résztvevőt azonosítottak, akiknek 66%-a férfi és 34%-a nő volt.

A résztvevők egy kérdőívet kaptak, amely kérdéseket tartalmazott a személyes és orvosi háttér-információkról, a tapasztalt tünetekről, beleértve a fájdalom intenzitását, és az életmódot is.

A kérdőívekre adott válaszok elemzése azt mutatta, hogy bár a clusteres fejfájásban szenvedők többsége férfi volt, csak 9%-uknak volt inkább a krónikus jellegű, mint az epizodikus formája, szemben a clusteres fejfájással küzdő nők 18%-ával.

A tünetek is eltérőek voltak. A nők hosszabb ideig tartó fejfájás okozta fájdalomról, a szemhéjak leereszkedésének megnövekedett gyakoriságáról, nyugtalanságról, és a fejfájás időpontja és a nap egy bizonyos szakasza közötti kapcsolatról számoltak be.

A korábbi megállapításokat megerősítve kétszer annyi nő (15%) állította, hogy a fejfájásnak ez a típusa már előfordult a családjában, mint a férfiak esetében, akik közül csak 7% állította ezt. „Azt feltételezzük, hogy a nők általában többet tudnak a családi anamnézisükről” – vélte Dr. Carmine Belin.

A kiváltó tényezők is különböztek, mivel az alkohol nagyobb valószínűséggel váltotta ki a cluster fejfájást a férfiaknál, mint a nőknél (54% versus 48%), míg az alváshiány a nőknél nagyobb valószínűséggel okozta ezt a típusú fejfájást, mint a férfiaknál (31% versus 20%).

2007 óta vizsgálják azt a tényt, hogy a férfiak és a nők eltérő módon élik meg a cluster fejfájást, mondta Dr. Parisa Gazerani, a koppenhágai Aalborg Egyetem munkatársa, aki nem vett részt a svéd tanulmányban.

"Amennyire tudom, több mint 40 évvel ezelőtt a cluster fejfájást a férfiak által dominált elsődleges fejfájásként írták le" – mondta a Medical News Today-nek. "Azonban az évek során a klinikai vizsgálatok változást mutattak a nemek közötti arányban. Az előfordulás szempontjából a férfiak és nők közötti aránykülönbség csökkent. Ennek oka nem világos, de a feltételezések szerint a hormonokkal, az életmóddal, és a nők clusterrel kapcsolatos információinak bővülésével is összefüggésben lehet, vagyis jobban tudatában vannak annak, hogy amitől szenvednek, az talán nem egy “klasszikus migrén”, hanem egy másik típusú fejfájás lehet” – tette hozzá.

Szerinte a nemi különbségek részletesebb feltárása segíthet a betegség mögött meghúzódó pontosabb pathomechanizmusok feltárásában, és segíthet a kezelési lehetőségek bővülésében.

Dr. Carmine Belin elmondta, hogy számos további kutatási terve van annak tisztázására, hogy mi állhat a nemi különbségek hátterében. “Mind a migrén, mind a cluster fejfájás esetén csak az emberek 75%-a reagál jól a kezelésekre, de még nem tudjuk, hogy miért van ez így. Ennek oka lehet akár a nemi különbség, vagy akár a genetika is” – nyilatkozta. A további kutatásokra azért is szükség lehet, mert miközben úgy gondolta, hogy a megfigyelt különbségek globálisan is érvényesek lesznek, a jelenlegi eredmények valójában mindössze egy svédországi mintára vonatkoztak.

Tovább

WEBBeteg logóSzerző: WEBBeteg - Szegő Miklós, fordító
Forrás: Cluster headaches may be more common in men, but more severe in women (Medical News Today)
Lektorálta: Dr. Szabó Zsuzsanna

Cikkajánló

A folsavhiány
A folsavhiány

Természetes folsavforrások.

Torokfájás
Torokfájás

Jó-e a csípős paprika ellene?

WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
Oxygen Medical - Dr. Nagy Ildikó, neurológus
WEBBeteg - Magyar Fejfájás Társaság
WEBBeteg - Bodó Mariann fordító, Dr. Bessenyei Mónika neurológus

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Nagy Tamás Gergely

Dr. Nagy Tamás Gergely

Pszichoterapeuta, Neurológus

Budapest