Számítógép-fejfájás - Mit tegyünk ellene?
Érdemes-e több óráig mozdulatlanul bámulni a számítógép monitorát nap mint nap? A válasz egyértelműen nem. Sok ember, aki rendszeresen teszi ezt, számol be kellemetlen, tompa, néha erős lüktető, görcsös tarkótáji, máskor homloktáji-halántéktáji fejfájásról, mely időnként a koncentrációt is befolyásolhatja.
Mi okozza a számítógépezés utáni fejfájást?
Ha valaki órákon át mereven nézi a számítógép monitorát, a szem izmainak görcsös megfeszülését idézi elő. A szemizmok felelősek a szemek megfelelő beállításáért a tökéletes látáshoz.
A szemüregben helyezkednek el, a szemgolyóra kívülről tapadva. Elhelyezkedésükből következik, hogy elsősorban halántéktáji, szemkörnyéki, illetve homloktáji fájdalmat idézhetnek elő.
Ez a fájdalom pihenésre szűnik, fájdalomcsillapító szedése nem javasolt. A számítógép előtti ülés a nyak rendellenes, merev tartásával jár, ami a nyakizmok görcsét idézi elő, tarkótáji, fejtetőtáji fejfájást okozva, ami igen erős is lehet, szédülés, hányinger kísérheti.
A számítógép előtti munkavégzés és munkavédelmi szabályozása |
A munkáltató a munkafolyamatokat úgy köteles megszervezni, hogy a folyamatos képernyő előtti munkavégzést, óránként legalább tízperces szünetek szakítsák meg, továbbá a képernyő előtti tényleges munkavégzés összes ideje, a napi hat órát ne haladja meg. Bővebben a monitor előtti munkavégzés hatályos szabályozásáról |
Mit tehetünk a fejfájás ellen?
Nem érdemes fájdalomcsillapítóhoz nyúlnunk egészen addig, amíg nem bizonyosodtunk meg az egyéb lehetőségek hatástalanságáról. Érdemes félóránként néhány percre eltekinteni a monitorról.
Néhány tanács a fejfájás kialakulásának megakadályozásáért:
-
válasszunk ki egy távoli pontot és nézzük azt lazán,
-
tekintsünk a szemünkkel minden irányba, anélkül, hogy bármit is mereven néznénk,
-
masszírozzuk át a homlokunkat, halántékunkat, lehet gyógynövényes krémet is használni,
-
lehet izomlazító hatású illóolajokat párologtatni,
-
masszírozzuk át lazán a nyakizmainkat,
-
hajlítsuk a fejünket többször minden irányba,
-
körözzünk a fejünkkel.
Próbáljuk úgy kialakítani munkahelyünket, hogy lehetőleg a gerinc megfelelő tartását biztosító ülőalkalmatosságot használjunk (pl. speciális számítógépszék, gimnasztikai labda).
Végezzünk rendszeres gerinctornát, sportoljunk rendszeresen. Előzzük meg a fejfájás kialakulását, ne éljünk fájdalomcsillapítókon!
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Bessenyei Mónika, neurológus