Különböző életkorok jellemző fejfájástípusai

Dr. Bessenyei Mónika
szerző: Dr. Bessenyei Mónika, neurológus - WEBBeteg
frissítve:

A fejfájás diagnosztizálásánál nem árt tisztában lenni azzal, hogy egy adott életkorban mások a jellemző fejfájásformák, jellemzően más betegségek okoznak az éppen aktuális betegnél fejfájós panaszokat.

A beteg tünetei alapján kell átgondolni, melyek a nagy, és melyek a kisebb valószínűséggel szóba jöhető fejfájások.

Másra kell gondolni gyermekkorban, fiatalkorban, felnőttkorban és időskorban. Ennek megfelelően kell a szükséges vizsgálatokat megtervezni, és az életkori sajátságoknak megfelelően, a terápiát beállítani.

A gyermekkori fejfájások legjellemzőbb okai

Gyermekkorban a hirtelen fellépő fejfájások hátterében, elsősorban vérszegénységet, szemészeti (látásromlás, kötőhártya gyulladás), fül-orr-gégészeti (orrmelléküreg gyulladás, fülgyulladás, nátha, allergia), fogászati (fogzás, szuvas fog) betegséget, fejsérülést, felső légúti hurutot kell keresnünk.

Ezek kezelése magának, az alapbetegségének kezelését jelenti.

A tenziós fejfájás tünetei

A betegség nők esetében gyakoribb, mint férfiaknál: a nők mintegy 80, míg a férfiak 70 százaléka szenved el élete során legalább egyszer tenziós fejfájást, leggyakrabban 20 és 50 éves kor között. A migrénben szenvedő betegek többségének tenziós típusú fejfájása is van.
A tenziós fejfájás tünetei

Ritkábban okoznak hirtelen fellépő fejfájást, a központi idegrendszer gyulladásai, az agyhártya és/vagy agyvelőgyulladás, az agyi érfejlődési zavarok, és az ezek következtében, vagy ezektől függetlenül fellépő agyvérzés, az agylágyulás, a különböző agydaganatok, az agyvíz keringés rendellenességei. Ezek igen súlyos kórképek, kezelésük minden esetben kórházi körülmények között kell hogy történjen.

Gyermekkori, gyakran visszatérő fejfájást szemészeti betegségek, fül-orr-gégészeti betegségek okozhatnak, ritkán kapcsolódik agyvíz keringési zavarhoz, agydaganathoz, ezek az úgynevezett másodlagos fejfájások.

Már kisgyermekkorban is megjelenhetnek az úgynevezett elsődleges fejfájások, melyek hátterében a kimutatható agyi strukturális elváltozás, nem mutatható ki. Ide tartozik a migrén és a tenziós fejfájás.

Vezesse saját Fejfájás naplóját!

Töltse le és nyomtassa ki egyéni fejfájás naplóját! A napló segítségével könnyedén tudja vezetni, hogy mikor milyen fejfájás kínozta, ami nagy segítség lehet ha kivizsgálásra is magával viszi ezt a dokumentumot!
(A naplót a Magyar Fejfájás Társaság készítette)

A másodlagos fejfájások, az alapbetegség kezelésével megszűnnek, külön kezelést nem igényelnek.

A migrén esetében túl gyakori jelentkezés, vagy súlyos auratünetek esetén, megelőző kezelés bevezetése indokolt, melyre ebben az életkorban a valproat tartalmú gyógyszerek a legalkalmasabbak.

Akut rohamkezelésre nem állnak rendelkezésre, a felnőttkorban adható speciális gyógyszerek, ezért az általános fájdalomcsillapítókat és hányáscsillapítókat alkalmazhatjuk.

Serdülőkorban legjellemzőbb a visszatérő fejfájás

A fejfájásos rohamok előfordulási helyei
Cluster-fejfájás - Fejfájás típusok jellegzetes tünetei
A migrén esetében az oldal változhat.
Forrás

Serdülőkorban a hirtelen fellépő fejfájások hátterében, ugyanazok a betegségek állhatnak, mint gyermekkorban, de itt már gondolnunk kell a magas vérnyomásra, vércukor eltérésekre, de sajnos a drogfogyasztásra is, mely a szer megvonásával, túladagolásával okozhat hirtelen fellépő fejfájást. Belgyógyászati alapvizsgálat, gyanú esetén, drogteszt mindenképpen szükséges.

Ebben az életkorban, már nő a különböző agyi érfejlődési rendellenességek miatt bekövetkező vérzések miatti fejfájás gyakorisága, ugyanakkor csökken az idegrendszeri fertőző betegségek (agyhártya/agyvelőgyulladás), agyvíz keringési zavar előfordulási aránya.

Serdülőkorban a legjellemzőbb visszatérő, azaz krónikus fejfájás a migrén, de elsősorban fiúknál megjelenik a cluster fejfájás is. Emellett a tenziós fejfájások gyakorisága is növekszik. Ezek mellett az elsődleges fejfájások mellett az egyéb betegségekhez társuló, visszatérő fejfájások a gyermekkori csoportéval megegyezők.

Migrénben, a kezelés megegyezik a gyermekkorban alkalmazottal, mivel a felnőttkorban adható rohamoldó szerek, 18 éves kor előtt nincsenek törzskönyvezve.

Tenziós fejfájás ritkán jelentkező formájánál, javasoljuk a fájdalomcsillapítók szedésének mellőzését, pszichés vezetés, életmódbeli változások jótékony hatásúak.

A krónikus formánál, gyermekkorban adható antidepresszáns, pszichoterápia jön szóba, óvakodni kell a rendszeres fájdalomcsillapító használatától. A cluster kezelése a roham alatt fájdalomcsillapítók adását jelenti, illetve oxigén belélegeztetését, megelőző kezelésben antidepresszánsok, steroid, beta-blokkolók jöhetnek szóba.

A cluster fejfájás tünetei

A cluster fejfájás előzetes bevezető tünetek nélkül nagyon gyorsan lecsap, már pár percen belül kialakul a fájdalom. Jellegzetes, hogy a fejfájás a fej valamelyik oldalán alakul ki és a roham alatt, sőt egy egész életen át ezen az oldalon marad.

A cluster fejfájás tünetei

A felnőttkori fejfájás okai

Felnőttkorban a tüneti fejfájások az összes fejfájás 5–10%-át, idősebb korban 20 százalékát teszik ki, ennek megfelelően az elsődleges fejfájások aránya 90–95 százalék, idősebb korban 60–70 százalék.

Agydaganatot csak az összes fejfájás 0,5 százalékának hátterében találunk.

Felnőttkorban és időskorban, a hirtelen jelentkező fejfájások hátterében, leggyakrabban magas vérnyomás, szemészeti betegségek (zöldhályog, üvegtesti vérzés), agyi kórfolyamatok (agyvérzés, agylágyulás, agyi vénák elzáródása, agyi erek gyulladása) szerepelnek, a fül-orr-gégészeti eredetű fejfájások közül leginkább az arcidegzsába, illetve a rágóizület működészavara jellemző.

A visszatérő fejfájások közül, a tüneti fejfájásokért felnőtt és időskorban, leggyakrabban a nyaki gerinc elváltozásai (porckorong betegség, kisizületi betegség), nem megfelelően kezelt, ingadozó vérnyomás, ritkán fül-orr-gégészeti daganatos elváltozások, szemészeti betegségek (nem korrigált látászavar) tehetők felelőssé.

Tüneti terápia a megfelelő, a rendszeres fájdalomcsillapító fogyasztás kerülendő. Az elsődleges fejfájások közül a migrén és a cluster az aktív életkorra jellemző leginkább, a tenziós fejfájás mindkét életszakaszra.

Dr. Bessenyei Mónika
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Bessenyei Mónika, neurológus

Cikkajánló

A fejfájás az egyik leggyakoribb panasz; alig van olyan ember, aki élete során ne találkozna vele. Becslések szerint Magyarországon körülbelül egymillió migrénes van, és ennél is nagyobb azok száma, akik a visszatérő fejfájás egyéb formáiban szenvednek.
A folsavhiány
A folsavhiány

Természetes folsavforrások.

Torokfájás
Torokfájás

Jó-e a csípős paprika ellene?

WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Bodó Mariann fordító, Dr. Bessenyei Mónika neurológus

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Nagy Tamás Gergely

Dr. Nagy Tamás Gergely

Pszichoterapeuta, Neurológus

Budapest