Látótérkiesés, látászavar, zsibbadás - Miért történik?
Többször előfordult velem jobb oldali látótérkiesés, látászavar, arc- és kézzsibbadás, időnként beszédzavar, majd ez negyed óra múlva megszűnik, és erős féloldali fejfájás alakul ki, ami pár órát tart. A koponya-CT negatív lett. - Válogatás a WEBBeteg Orvos válaszol rovatának kérdéseiből.
Kedves Érdeklődő!
A tünetek, amiket leírt, pontosan lefedik egy aurával járó migrén tüneteit.
A bevezető tüneteket - látótérkiesés, beszédzavar, arc- és kézzsibbadás - nevezzük aurának. Az aura során az agy különböző területei kerülnek izgalmi, vagy éppen gátolt állapotba, ezáltal okozva a jellegzetes tüneteket, melyek megfelelnek az éppen érintett agyterület funkciójának.
Általában az agy hátsó - tarkónál elhelyezkedő - területeiről indul ki a folyamat, mely a látás agykérgi központja. Ezen terület izgalma esetén szikralátás, gátlása esetén látótérkiesés jöhet létre.
A folyamat terjedése
A folyamat az elülső agyterületek felé terjed, érintve a különböző agyi központokat, ezáltal okozva változatos tünettant.
Az érzőközpont izgalma okozza a zsibbadásos, a beszédközpont gátlása pedig a beszédzavart az Ön esetében. Az aura során fellépő tünetekért az erek nagyfokú, a szokásostól eltérő összehúzódása felelős.
Az aura lezajlása után, az erek nagyfokú "kitágulása" következik be, mely a lüktető jellegű fejfájás okozója.
A félelme, hogy stresszre adott szokatlan válaszreakció lehet a fent leírt panasza, annyiban nem alaptalan, hogy a stressz hatására a migrénes "rohamok" száma megszaporodhat. Keressen fel egy fejfájás szakrendelést, ahol részletesebb tanácsokkal láthatják el.
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Bessenyei Mónika, neurológus