Nyári fejfájás a migrén?
A hőmérséklet emelkedésével és a nyári szabadságnak köszönhetően, a mindennapi rutinból való kiszabadulással, a migrén az egyik leggyakrabban jelentkező fájdalom, amire az emberek többsége a nyár folyamán panaszkodik. Különösen a nagyon forró napokon jelentkező betegségről van szó.
Ennek oka az, hogy a migrén nem más, mint a véredények működésében bekövetkező zavar, mely leginkább féloldali, erős, 4-72 órán át tartó fejfájással jelentkezik. A migrén kialakulásában nem csak örökletes tényezők, hanem fáradtság, koplalás, menstruációs ciklus, és bizonyos szervek rendellenes működése is szerepet játszhat.
Az aura |
|
A migrén, mely gyakran szédüléssel és hányingerrel is jár, egyaránt érintheti a gyerekeket és fiatal nőket, míg a férfiaknál ritkábban jelentkezik.
A fiatal nőknél gyakori az úgynevezett menstruációs migrén, mely a ciklus elején jelentkezik és akár 2-3 napig is tarthat.
A gyermekek 10 százalékát érinti a betegség, és annak ellenére, hogy a felnőtt betegek 75 százaléka nő, a prepubertás korban lévő fiúk és lányok, egyenlő arányban szenvednek tőle.
A migrént leggyakrabban kiváltó okok
- magas vérnyomás
- diabétesz
- bizonyos látászavarok
- fülgyulladás
- fogászati problémák
- megfázás
- egyes örökletes betegségek
- kimerülés
- koplalás
- bizonyos szervek megbetegedései
- menstruációs ciklus
Egyéb kiváltó okok
- Stressz , érzelmi sokk vagy depresszió.
- Hormonális változások.
- Bizonyos ételek: érett sajtok, savas ételek, csoki, fagyi, gyorséttermi ételek, alkoholos italok.
- Érzékszerveinket érintő bizonyos ingerek: erős napfény, zajártalom, Tv és számítógép hosszan tartó alkalmazása.
- Alvási szokások megváltozása: a nyári szabadság idején általános, hogy később fekszünk le aludni és gyakran csak dél körül ébredünk. Ez a radikális változás az alvási szokásainkban gyakran okozhat migrénes rohamokat.
- Időjárás változás: Különösen a forró nyári napokon, az időjárás változás az arra érzékenyeknél erős migrént válthat ki.
Egészséges életmóddal megelőzhető
A migrénnel kapcsolatos azon legenda, hogy nem kezelhető, tévhit. Megelőzésében nagy szerepe van az egészséges életmódnak és táplálkozásnak. Noha leggyakrabban aszpirinnel enyhítik a fájdalmakat, sokat segíthet a csöndes, elsötétített szobában való pihenés, a homlok és halánték, nyak maszírozása, valamint ezek hideg vizes borogatása, a hideg vizes zuhany, és hűtött italok fogyasztása is.
Mindemellett a szakértők azt tanácsolják, hogy a vakáció idején is próbáljunk meg ellenállni az egészségtelen ételek és szokások csábításának, így a kiegyensúlyozott táplálkozás a megfelelő mozgással társítva, nagyban hozzájárul ahhoz, hogy a nyári meleg ellenére is jól érezzük magunkat.
(WEBBeteg - Cs.K. fordító, lektorálta: Dr. Jóna Angelika, gyermekorvos)