Az ébresztőóra fejfájás - Kínzó fejfájás éjszaka
Az éjszakai fejfájásnak több oka is lehet. Előfordulhat, hogy migrén vagy cluster fejfájás ébreszti fel az alvásból. Van, akinél az éjszakai fejfájást a hypnic fejfájás vagy más néven ébresztőóra fejfájás okozza. Cikkünkben ez utóbbival foglalkozunk részletesebben!
A migrén egyik típusáról van szó
Az úgynevezett ébresztőóra fejfájás a migrén meglehetősen ritka, alvás alatti fajtája, mely a nevét onnan kapta, hogy mindig az éjszaka ugyanazon idejében (általában 1 és 3 óra között) ébreszti fel a beteget. Egyeseknél ez a fajta fejfájás a nappali szunyókálás alatt jelentkezik.
Az ébresztőóra fejfájás tünetei
Hypnic fejfájásról akkor beszélünk, ha ez a fajta fejfájás legalább 15 alkalommal jelentkezik egy hónap alatt. Jellemzője, hogy az elalvás után pár órával kezdődik, és 15-180 percig tart. Az éjszakának ugyanabban az időszakában történik, mely arra utal, hogy az alvásritmussal van kapcsolatban. Szakértők szerint a REM szakaszhoz köthető.
- a hypnic fejfájás leginkább 50 év felett jelentkezik;
- a fájdalom mértéke az egészen enyhétől a közepesig váltakozhat;
- hossza 15-180 percig tart,
- ébredés után körülbelül 15 percig tart,
- csak egyetlen olyan jellegzetes kísérőtünete van, mint a fény- és hangérzékenység
Mi okozhatja?
A hypnic fejfájás pontos oka egyelőre ismeretlen. Az éjszakai fejfájás kevésbé gyakori, ám súlyos kiváltó okai lehetnek:
- alvási apnoé, mely egy olyan alvászavar, ahol a légzés rövid időre leáll, majd újraindul;
- gyulladás a fej artériáiban;
- az agy felszínének vérzése (szubdurális hematoma);
- agydaganat;
- pheochromocytoma.
Milyen vizsgálatok szükségesek?
Amennyiben éjszakai fejfájása van, vagy a fejfájás rendszeresen felébreszti álmából, keresse fel orvosát!
A fejfájás pontos típusa csak a páciens betegségtörténete, bizonyos jelek és tünetek alapján állapítható meg. Egyes esetekben a pontos diagnózis felállításához CT is szükséges.
Hogyan kezelhető az ébresztőóra fejfájás?
A fejfájás kezelése a fejfájás típusától és a kiváltó okoktól függ, ám mai tapasztalatok szerint a betegség jól kezelhető lítium-, flunarizin-, indomethacin- vagy koffeintartalmú gyógyszerekkel.
Forrás: WEBBeteg
Cs. K., fordító
Lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos