Migrén: a műtéti beavatkozás is segíthet

szerző: Bodó Mariann, fordító - WEBBeteg
frissítve:

A migrént kiváltó triggerpontok deaktiválására szolgáló ún. dekompressziós műtét tartós enyhülést eredményezhet a migrénes fejfájásban szenvedők számára. Az eljárás során eltávolítják a beteg migrénrohamaival összefüggő triggerpontok körüli izmokat, kötőszöveteket.

A migrén elleni műtéti eljárás lényege

A migrén kiváltó oka és a rohamok lefolyásának a mechanizmusa pontosan napjainkban sem ismert, az azonban biztos, hogy bizonyos izomcsoportok és idegek (triggerpontok) feszülése, nyomása kiválthatja a központi idegrendszerben, azaz az agyban a migrénes rohamként ismert fájdalmat és a kapcsolódó neurológiai tüneteket.

A 2000-es években megjelent eljárás során műtéti, plasztikai sebészeti úton deaktiválják azokat a pontokat az arcizmokban illetve idegekben, amelyek részt vesznek a migrén provokálásában. Célja hasonló, mint a migrénterápiában alkalmazott botoxkezelésnek, a sebészeti módszer azonban tartós eredményt hoz, szemben az átmeneti hatást biztosító botulinium toxin injekciókkal.

A migrénműtét technikáját Dr. Bahman Guyuron, a clevelandi egyetemi kórház plasztikai sebésze dolgozta ki azt követően, hogy észrevette, néhány migrénes páciensének csillapodott a fejfájása a homlok ráncfelvarrása, a szemöldök megemelése után. Ebből jutott arra a következtetésre, hogy a szemkörnyéki idegek "felszabadítása" váltotta ki a migrénes panaszok javulását.

Az idegi dekompressziós műtét nem tartozik a migrén elsődleges kezelési módszerei közé. Az eljárás napjainkban is viszonylag újnak számít, Európában csupán néhány magánklinikán alkalmazzák plasztikai sebészek, a más kezelésekre nem reagáló esetekben.

Milyen eredményei vannak az eljárásnak?

A migrénes fájdalom a sebészeti beavatkozáson áteső betegek többségénél megszűnt vagy szignifikánsan csökkent.

Egy kutatócsoport 69 beteget vizsgált, akik többségénél legalább két trigger helyet kezeltek. Öt év elteltével ezeknek a betegeknek a 88 százaléka tapasztalt pozitív hatást hosszú távon a műtét után. Ebből 59 százalék esetében a fejfájás jelentős mértékben csökkent, 29 százalék esetében pedig teljesen elmúlt. A betegek 11 százaléka nem tapasztalt javulást, vagy minimális mértékben csökkentek a panaszaik.

A sebészeti beavatkozás segítségével sikeresen megszüntethető, vagy csökkenthető a migrénes fejfájás gyakorisága, időtartama és intenzitása, ráadásul a hatás tartós.

Mi történik a műtét során?

A sebészi beavatkozás előtt pontosan azonosítani kell minden betegnél a migrént okozó triggerpontokat, melyek többsége az arcon található. Erre alkalmazhatják a botoxkezelést, mivel azokon a pontokon érdemes a műtétet elvégezni, ahol a botox már átmeneti jelleggel képes volt csökkenteni a migrént.

A műtét általában egynapos ellátás keretében is elvégezhető. 1-4 órás beavatkozás, időnként több ponton is szükséges az elvégzése.

  • Amennyiben a beteg a fájdalmat a homlokában érzi, a szemöldökök közötti ún. szemöldökközelítő izomcsoport távolítandó el.
  • A halántékban jelentkező kínzó fájdalom a háromosztatú ideg (nervus trigeminus) egyik ágának eltávolításával kezelhető.
  • Ha a migrén a nyakszirt (a fej hátsó része) környékén jelentkezik, a fájdalom úgy enyhíthető, hogy az occipitális ideget körbe burkoló nyaki izomzat egy kis darabját távolítják el, majd más szövettel helyettesítik.
  • Amikor a migrént az időjárásváltozás provokálja, és a szemek nyomásérzése jellemző tünet, az orrsövény környékén lévő idegcsomón végzett műtéti dekompresszió nyújthat segítséget.

A műtét kockázatai közé tartozik az idegi sérülés, a hajhullás, illetve fennáll annak a lehetősége, hogy a fejfájás nem javul, így a beavatkozást meg kell ismételni, vagy folytatni kell más kezeléseket.

Az eljárás időigénye, költségei, a hozzáférés szűkössége és műtét kockázatai miatt főleg azoknak ajánlott megfontolni az eljárást, akik valamilyen ok miatt nem szedhetnek migrénellenes gyógyszereket, fejfájásuk súlyos, vagy más kezelésre nem reagál.

Szerzők, források: Bodó Mariann fordító - WEBBeteg - Nerve Release Surgery for Migraine (WebMD); Medipress - Plastic and Reconstructive Surgery

Cikkajánló

Migrénem lehet? A migrén tünetei

Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
Migrén
A migrénes fejfájás rendkívül kínzó lehet, gyakran egyéb tünetek is kísérik, például émelygés, hányás, kifejezett fény- és hangérzékenység. Mi a migrén és milyen tünetekkel jár?

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Nagy Tamás Gergely

Dr. Nagy Tamás Gergely

Pszichoterapeuta, Neurológus

Budapest