Daganatok, amelyek a férfiakra leselkednek
A tüdőrák vezeti a halálozási statisztikákat a férfiak körében, bár a nőknél is előkelő helyet foglal el. Az előfordulást tekintve a bőr rosszindulatú elváltozásai vannak az első helyen. Az olyan daganattípusok, mint a here-, hólyag- vagy hímvessződaganat sajnos nem mindig kerülnek a figyelem középpontjába, pedig fontos lenne az odafigyelés ezekben az esetekben is.
Rosszindulatú daganatos megbetegedésben közel 18 ezer férfi hunyt el 2017-ben, 300 fővel kevesebben, mint egy évvel korábban, ami nem azt jelenti, hogy megnyugodhatunk, mert javulóban van a statisztika. Az EU-átlagánál még így is 10 százalékkal magasabb a halálozás a különböző daganattípusok esetében – derül ki az Eurostat jelentéséből.
Vezet a tüdőrák (az összes daganat 25,6 százaléka), majd a vastag- és végbélrák következik (11,5%), ezután a prosztata- (10%), hasnyálmirigy- (5,6%) és májrák jön, majd a gyomor daganatos megbetegedése 4,9 százalékkal következik a férfiak körében – amennyiben a halálozási statisztikát vesszük górcső alá.
A többi ráktípus is igen magas arányt képvisel: összesen közel 38 százalék az olyan daganattípus, mint a szájüregi rák, a hólyag-, here- vagy péniszrák aránya. Ez utóbbi a 60 év felettieket veszélyezteti, és a hímvessző (a hímvessző bőrén és a makkon megjelenő) tumoros elváltozása okozza a legnagyobb problémát.
A tüdőrák kialakulásának egyik oka a túlzott dohányzás, szintén ez a káros szenvedély tehető felelőssé a szájüregi rák létrejöttében, valamint ott található a rizikófaktorok között az alkoholizmus is. Köztudott, hogy az erősebbik nem ritkán látogatja a szakorvosi rendelők által végzett szűrővizsgálatokat, így később kerül a figyelem középpontjába a tüdő vagy a hörgő rosszindulatú elváltozása, sőt, a többi daganatnál is ez a helyzet. Amennyiben később derül ki a probléma, nehezebb a kezelés, és az esélyek is rosszabbak. Ezért is vezeti a halálozási statisztikát a férfiak esetében a tüdőrák.
A prosztatarák – amely a második leggyakoribb daganat típus – az idősödő férfiak betegsége, 50-60 év között már ajánlott a szűrővizsgálat. A heredaganat körülbelül az 1 százaléka az összeset tekintve, ami nem tűnik túl soknak, ám ha megnézzük, hogy évente 200-250 új beteget regisztrálnak, már elgondolkodtató, miért fontos erre a ráktípusra is időben koncentrálni. A hólyagdaganat a férfiak 3 százalékát érinti.
Közel 50 ezer férfit érintett a rák
A hörgő és a tüdő rosszindulatú daganatos megbetegedése 7025 férfit érintett a kezelés tekintetében, egyértelműen ez a ráktípus vezeti a statisztikát – derül ki a Rákregiszter 2015-ös adataiból. Közel ugyanennyi esetben történt regisztrálás különböző bőrdaganatok esetében (10-ből 8 esetben a bazálsejtes karcinóma okozza a problémát, illetve gyakori a laphámrák is), azonban ha ide vesszük a melanomát, mint rosszindulatú bőrdaganatot, akkor kétségkívül a bőr elváltozásaival kapcsolatos ráktípusok vezetik a listát közel 8000 esettel. A bőrdaganat jobban kezelhető, ritkábban vezet halálhoz, mint a tüdőrák, feltéve, ha időben kiszűrik az elváltozást. Ezért is fontos az évenkénti anyajegyszűrés, és úgy általában a bőrgyógyászati szűrővizsgálat.
A prosztatarák 4555 főt érintett, a vastagbél rosszindulatú daganatát pedig 3218 férfinél kezelték. A húgyhólyag- (2365), a végbél- (1859), a vese- (1742), hasnyálmirigy- (1403), a gyomorrák (1365) szintén gyakori eset az erősebbik nemnél. Az agydaganat 970 főt érintett.
Leggyakoribb daganattípusok | Kezeltek száma |
Bőr és egyéb daganat és melanoma | 8475 fő |
Hörgő és tüdő daganata | 7025 fő |
Prosztata daganat | 4555 fő |
Vastagbélrák | 3218 fő |
Húgyhólyag daganata | 2365 fő |
A figyelem középpontjába alig került daganattípusok (máj és máj epeutak, nyelőcső, gége, here) összesen több mint 3000 férfi mindennapjait keserítette meg 2015-ben. A férfiakat is érintheti az emlődaganat, még ha ezzel kapcsolatban tévhitek is keringenek: 8 fő volt érintett ebben a betegségben.
Az összesítés alapján kiderül: 2015-ben (ez a legfrissebb rákregisztráció) 48 378 férfi volt érintett valamilyen rosszindulatú daganatban. A legtöbb esetben (21 830) az 55 és 70 év közöttiek kerültek kezelésre a hazai onkológiai intézményekben. Területi összehasonlításban Budapest vezet (9069 férfi). Megnéztük azt is, a klinikai központtal vagy nagy megyei kórházzal rendelkező megyékben, miként alakult a statisztika: Hajdú-Bihar megye (2598 fő), Baranya megye (1640 fő) és Győr-Moson-Sopron megye (1732 fő) esetében is a hörgő és a tüdő rosszindulatú daganatos megbetegedése vezet (385, 254, 257), majd a bőr daganatos elváltozásai következnek (324, 176, 165). (Forrás: Nemzeti Rákregiszter, 2015)
Megjegyzés: Az adatok nem tükrözik pontosan, hogy ki, hol él, ugyanis az onkológiai központok - kórházak, klinikák - kezeléseit regisztrálták, sok esetben a fővárosba (Országos Onkológiai Központ) kerül a beteg.
Forrás: WEBBeteg
Tóth András, újságíró; Nemzeti Rákregiszter, Eurostat, KSH
Felhasznált irodalom: Dr. Hidvégi Tibor: Civilizációs betegségek (SpringMed - 2017)