Kihat a tesztoszteronszintre, hogy hol töltöttük a gyermekkorunkat
Mikor a túlélés a tét, csökken a tesztoszteronszint. Kutatók számára már régóta ismert, hogy a tesztoszteron hormon szintje a férfi környezetének vagy élethelyzetének megfelelően emelkedhet és csökkenhet. A házasság, az apává válás, a stressz, vagy akár egy női kombiné kézben tartása mind az adott hormon szintjének emelkedését vagy csökkenését okozhatja.
Eddig azonban a tudósok számára is ismeretlen volt, hogy bizonyos népcsoportokban miért természetesen magasabb a tesztoszteronszint, mint másoknál.
Az etnikai hovatartozás és gének szerepe megkérdőjeleződött
Az Egyesült Királyságbeli Durham Egyetem új kutatása azt sugallja, hogy a férfiak gyermekkori környezete határozza meg a tesztoszteron szintjét, aláásva ezzel azokat a korábbi elméleteket, mely szerint az etnikai hovatartozás vagy a gének szabályozzák a hormon mennyiségét az egyes egyénekben.
Az elszegényedett és az iparosodott lakóhely is befolyásolhatják a hormonszintet
A tesztoszteron átlagos szintje nagymértékben változhat attól függően, hogy hol élnek a férfiak - állítja a Durham Egyetem biológiai antropológusa, Kesson Magid, aki a Nature Ecology and Evolution című lapban megjelent tanulmány vezető szerzője. „Jellegzetesen magasabb a tesztoszteronszint a gazdagabb, posztiparosodott európai vagy észak-amerikai országokban élő férfiak esetén, összehasonlítva azokkal a férfiakkal, akik a világ szegényebb részein vagy olyan helyen élnek, ahol a lakosság többségénél magasabb a betegségek aránya” - mondja.
Magid szerint a tanulmány célja az volt, hogy rendkívül kontrasztos környezeteket hasonlítsanak össze annak érdekében, hogy megpróbálják meghatározni a hormonszintkülönbségek eredetét. A kutatók azt feltételezték, hogy a férfiak számára Bangladeshez képest kevés a környezeti kihívás az Egyesült Királyságban. „Nem tudtuk, hogy ezek a különbségek abból adódtak-e, ahogy a férfiak a közvetlen környezetükre felnőttként reagáltak, vagy hogy ezek a különbségek már korai életkorban, a felnőttkor előtt beálltak-e” - mondja.
Kiket vizsgáltak és miért?
Banglades a világ legszegényebb országai közé tartozik, ahol az anyai alultápláltság és a nem megfelelő testi fejlettség aránya az öt évesnél fiatalabb gyermekek körében több mint egyharmad. Annak érdekében, hogy az eredményeket ne befolyásolják túlzott mértékben a táplálkozási hiányosságok, a kutatók a középosztályt, a lakosság földtulajdonnal rendelkező részét vizsgálták, akiket általában nem érintenek a szélsőséges szegénység környezeti hatásai.
359 embertől gyűjtöttek adatokat, akik az alábbi öt csoport valamelyikébe tartoztak:
- Bangladesben született és felnőtt férfiak
- bangladesi férfiak, akik gyermekkorukban az Egyesült Királyságba vándoroltak
- Bangladesi férfiak, akik felnőttekként költöztek az Egyesült Királyságba
- a második generációs Egyesült Királyságban született és felnőtt, bangladesi bevándorlók gyermeke
- az Egyesült Királyságban született, európai származású férfiak.
Mely férfiaknak volt a legmagasabb tesztoszteronszintjei?
Magid és munkatársai azt tapasztalták, hogy azok a bangladesi férfiak, akik az Egyesült Királyságban nőttek fel és éltek, szignifikánsan magasabb tesztoszteronszinttel rendelkeztek azokhoz a férfiakhoz képest, akik Bangladesben éltek és nőttek fel. Az Egyesült Királyságban élő bangladesiek emellett fiatalabb korban érték el a pubertást, és magasabbak voltak, mint az egész gyermekkorukban Bangladesben élők.
A tesztoszteronszintet meghatározó tényezők
A tanulmány szerzői szerint a tesztoszteronszintek közötti különbség a szervezet által a hormon termeléséhez szükséges energia mennyiségétől függ. Bangladesben a férfiaknak a fejlődés évei során nagyon sok energiát a betegségek elleni harcra, vagy a nem kielégítő táplálkozás miatti túlélésre kell fordítani. Minél több energiát irányít a szervezet a túlélésre, annál kevesebb energiája marad a tesztoszteron termelésére.
A gyermekkori környezet befolyásolja a hormonszintet
„Tanulmányunk eredményei alátámasztják azt az elképzelést, hogy a gyermekkori környezet később hatással van a tesztoszteronszintre” - mondja Magid, hozzátéve, hogy az etnikai hovatartozás vagy a férfiak felnőttkori lakóhelye kevésbé befolyásolja a hormonszintet.
„Ezenkívül úgy tűnik, hogy a felnőttkori tesztoszteronszint nem rögtön csecsemőkorban dől el, hanem a későbbi gyermekkorban” - mondja. „Az adatok azt sugallják, hogy az idősebb fiúk a kamaszkorig alkalmazkodhatnak a környezetükhöz – ez későbbi életkor, mint amire számítottam.”
A genetikai markerek még mindig befolyásolják a tesztoszteronszintet
A gének ennek ellenére valószínűleg szerepet játszanak az egyén tesztoszteronszintjében, mondja Magid. „Számos bizonyíték van arra, hogy a tesztoszteronszintek korrelálnak bizonyos genetikai markerekkel, és a tesztoszteronszint bizonyos mértékben öröklődik a családon belül” - mondja.
Szükséges-e a férfiak tesztelése tesztoszteronnal kapcsolatos állapotokra?
A kutatás eredményei befolyásolhatják egyes populációk egészségügyi szűrését. „Az az eredmény, hogy a bevándorlók Egyesült Királyságban született gyermekei magasabb tesztoszteronszinttel rendelkeztek, azt sugallja, hogy ezeknél a férfiaknál magasabb a későbbi prosztatamegnagyobbodás kockázata” - mondja Magid, hangsúlyozva, hogy az érintett férfiaknak különösen tisztában kell lenniük a prosztatabetegségekkel kapcsolatos szűrési programokkal.
„A következő lépés az, hogy megvizsgáljuk, vajon a bevándorlók gyermekei között magasabb-e a prosztatabetegségekkel - például jóindulatú prosztatahiperplázia (más néven jóindulatú prosztatamegnagyobbodás) - kapcsolatos tünetek előfordulási aránya” - mondta.
Miért csökkenhet az amerikai férfiak tesztoszteronszintje?
A kutatás felveti a kérdést, hogy mi okozza az Egyesült Államokban a férfiak tesztoszteronszintjének évtizedek óta megfigyelhető folyamatosan csökkenését? Ha egy biztonságosabb, kevesebb kihívást jelentő környezet magasabb tesztoszteronszintet eredményez, nem emelkednie kellene a tesztoszteronszintnek a csökkenő tendencia helyett?
Magid szerint az elhízottak és a dohányzók aránya legalább részben magyarázza a tesztoszteron alacsonyabb szintjét. „Számos elmélet van, ami a problémát magyarázza, és vannak olyanok, akik vitatják, hogy ez egy valós trend lenne, vagy hogy hosszú távon hat a férfiak egészségre” - mondja.
„Bármi legyen is a magyarázata, független attól, hogy az amerikai férfiak olyan környezetben nőnek fel, ahol korlátozott ökológiai stressz áll fenn, vagy potenciálisan összefügg azzal, hogy több generáció élt ilyen körülmények között” - mondja.
Vajon a következő generációnak alacsonyabb tesztoszteronszintje lesz, mint apáiknak?
„Lehetséges, hogy ezek a hatások a vizsgált bevándorló közösségekben elavulnak, s ebben az esetben arra lehet számítani, hogy a bevándorlók gyermekeinek gyermekei alacsonyabb tesztoszteronnal rendelkeznek majd, mint az apáik. Ezek a tesztoszteronszintek megegyezhetnek azoknál az európai szomszédjaiknál mért alacsonyabb szintekkel, akik szintén több generáció óta az Egyesült Királyságban élnek” - spekulál.
Forrás: WEBBeteg
Cs. K., fordító; everydayhealth.com
Lektorálta: Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus