Gyakori kérdések a megfázással kapcsolatban
Cikkünkben választ kaphat a megfázással kapcsolatban leggyakrabban felmerülő kérdésekre a rizikófaktorokat, kezelést, esetleges szövődményeket és megelőzést illetően.
Mikor fázunk meg könnyebben?
Legfontosabb rizikófaktornak az immunrendszer legyengült állapotát tekintjük. Ezért is gyakori a meghűlés a téli hónapokban, amikor szervezetünk kevesebb vitaminhoz, napsütéshez, mozgáshoz jut. Mivel a megfázás fertőző betegség, a hideg önmagában nem válthatja ki, de gyengíti az immunsejtek hatékonyságát, így a kórokozók gyorsabban el tudnak szaporodni. Emiatt is kerülendő a nem megfelelő öltözetben hosszas hidegben való tartózkodás.
Milyen gyorsan lehet kigyógyulni a megfázásból?
Normál esetben néhány nap, legfeljebb egy hét alatt a panaszok mérséklődnek, kezelés nélkül is megszűnnek. Jelentősége leginkább abban rejlik, hogy arra a néhány napra, aímg tart, az életminőséget jelentősen rontja, illetve hajlamosító tényezők esetén szövődmények léphetnek fel. Kisebb közösségben járványok is kialakulhatnak, mivel a náthát okozó vírusok cseppfertőzéssel terjednek.
Mit tehetünk a gyorsabb gyógyulás érdekében?
A mielőbbi gyógyulás és a komplikációk elkerülése érdekében fontos a pihenés, a sok folyadék fogyasztása és a tünetek enyhítése házi praktikákkal vagy vény nélkül kapható készítményekkel. Amennyiben 3 nap alatt nem észlel javulást vagy tünetei súlyosbodnak, forduljon orvoshoz!
Milyen szövődményekhez vezethet a megfázás?
Nagyobb a megfázáshoz kapcsolódó szövődmények kockázata legyengült állapotú, idős, más alapbetegségben szenvedő egyéneknél, illetve kisgyermekek esetében. Ilyenkor a meghűlés gyakrabban fordul elő, és több szövődménnyel kell számolni. A meghűlés következtében az arra hajlamos betegeknél nem ritkán arcüreggyulladás, középfülgyulladás, tüdőgyulladás alakulhat ki, továbbá fellángolhatnak az idült légzőszervi betegségek. Ritkán szívburok- és szívizomgyulladás is előfordul a szövődmények között, így az elhúzódó meghűlést mindenképpen ki kell vizsgáltatni.
A megfázás fertőző betegség?
A megfázást is vírus okozza, tehát fertőző betegség. Számos légúti vírus okozhat az influenzánál enyhébb tüneteket, pl. rhinovírusok, RSV stb. Azonban ezek mégsem egyenlőek az influenzával. Megfázásban főleg a felső légutak gyulladása, orrváladékozás a vezető tünet. A megfázás nevet azért kapták ezen vírusok által okozott betegségek, mert a hideg rontja a bőr és a nyálkahártya vérellátását. Ez a folyamat gyengíti a test védekezőképességét, és utat nyit a kórokozóknak. Valójában nem a hidegtől lesz valaki beteg, hanem a vírusoktól, de ezek megbetegítő tevékenységét a hideg megkönnyíti.
Hogyan védekezhetünk a megfázás ellen?
Az egészséges életmód: a megfelelő táplálkozás, rendszeres testmozgás, elegendő pihenés, alvás és stresszoldás: ezek a stabil immunrendszer sarokkövei. Járjon sokat a friss levegőn, aludja ki magát rendesen és lehetőleg kerülje a stresszt. Kerülje a dohányzást és a mértéktelen alkoholfogyasztást! Napi ötszöri zöldség, illetve gyümölcs fogyasztásával kellő mennyiségű vitaminhoz juthat szervezete természetes forrásból. Ha elegendő zöldséget és gyümölcsöt fogyaszt, a vitaminkészítményeket nem igényli szervezete – azokra inkább vitaminhiány okozta megbetegedésekkor van szükség.
Milyen higiéniás szabályokat tartson be, ha el akarja kerülni a megfázást?
Ha egészen biztosra akar menni, kerülje a tömeget: a tömött lifteket, tömegközlekedési járműveket – amennyiben módjában áll. Egy teli váróteremben hemzsegnek a kórokozók. Zsúfoltabb helyeken, illetve ahol még nagyobb a fertőzésveszély, ajánlott a maszkviselés is.
Naponta többször mosson kezet vízzel és szappannal! A vírusok, baktériumok ugyanis a beteg emberekről a különböző tárgyakra, ezáltal pedig más emberekre jutnak.
Mindig tiszta papírzsebkendőt használjon! Lehetőleg hordjon magánál, s csak "végső esetben" kérjen mástól. A textilzsebkendőt felejtse el!
Rendszeres időközönként fertőtlenítse a munkahelyi tárgyakat (a kilincset, telefonkagylót, villanykapcsolót, kávéfőzőt)! Erre a célra szinte minden drogériában, bevásárlóközpontban kaphatók különböző fertőtlenítő kendők.
Forrás: WEBBeteg
Lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos