A magas láz csillapítása
A láz csillapítására már számos lehetőség van. A megfelelő módszer kiválasztásakor főként arra kell odafigyelni, hogy a beteg csecsemő, gyermek vagy felnőtt. Nem minden korosztálynak felel meg valamennyi lázcsillapító eljárás.
Ágynyugalom
A legfontosabb, hogy a lázas beteg pihenjen. Az ágynyugalom kíméli a keringési rendszert, és fokozza a szervezet ellenállóképességét. Szintén nagyon fontos a friss levegő, de direkt a lázas betegre ne jöjjön a hideg. A szobahőmérséklet ilyenkor legyen alacsonyabb a szokottnál (kb. 18-20 oC)! Viseljen pamutruházatot, és takarózzon pamutból készült takaróval!
Könnyű ételeket fogyasszon, és igyon sok folyadékot, mivel az izzadsággal ilyenkor sok vizet veszít a szervezet, amit pótolni kell! A könnyű zöldségleves nagyon jó választás, pótolja az elveszített ásványi anyagokat is! Az alapszabály: 37 oC feletti testhőmérséklet esetén minden egyes fok napi egy liter plusz folyadék fogyasztását igényli a szokásos napi mennyiségen felül.
Az aszpirin: Mikor nem adható acetilszalicilsav? |
Tilos 12, egyes kutatók szerint azonban 18(!) éves kor alatt acetilszalicilsavval (az aszpirin hatóanyagával) vagy ezzel rokon gyógyszerrel csillapítani a gyermek lázát. Ebben a korban ugyanis valószínű a Reye-szindróma kialakulása, ami egy potenciálisan életveszélyes kórkép, mely gyulladást és duzzanatot okoz az agyban, és elfajulást a májban. Bővebben: Miért ne adjunk aszpirint gyermekünknek? |
Lázcsillapító gyógyszerek
Lázcsillapító gyógyszerek hatóanyaga lehet acetilszalicilsav (ASS), paracetamol és ibuprofen. Acetilszalicilsav gyerekeknek nem adható, a Reye-szindróma kialakulásának veszélye miatt. A szerek hatása azon alapszik, hogy gátolják a gyulladásos kaszkád pirogén molekuláinak képződését. Gyógyszer alkalmazása magas láz és súlyos betegségérzet esetén javasolható. Ez esetben viszont a lehető leghamarabb forduljon orvoshoz!
Hűtőfürdő, lábfürdő
Ha a láz nem túl magas, vagy éppen kezdődő, akkor elég lehet egy lábfürdő is. Mindig testhőmérsékletű vízzel kezdje, majd fokozatosan hűtse a vizet addig a pontig, míg a gyermek (vagy a felnőtt) nem kezd el fázni.
Egy kis érdekesség: Vízkúra vagy Kneipp-kúra
Sebastian Kneipp, lelkész ajánlotta először a lázas betegeknek a róla elnevezett kúrát. Víz és almaecet négy:egy arányú keverékébe áztatott térdharisnyát kell felvenni, majd melegen betakarózni, 45-60 perc múlva kell levenni a harisnyát. Ezt naponta háromszor ajánlott megismételni. Az ecet serkenti a vérkeringést, és segíti az elalvást, ami pedig erősíti az immunrendszert és a szükséges pihenés is segíti a felépülést. Ezt a módszert a mai modern orvostudomány nem alkalmazza.
Forrás: WEBBeteg
Bak Marianna, biológus szakfordító; gesundheit.de
Lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos