Védőoltások, melyeket felnőttkorban ajánlott megismételni

MTI
megjelent:

Több oltást ajánlott felnőttkorban is megismételni, így biztosítani lehet az újszülöttek védelmét is, akiket még nem oltottak be - mondta Ócsai Lajos, az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) járványügyi főosztályának vezetője az MTI-nek.

Kifejtette: Magyarországon a gyermekkori, kötelező védőoltások révén például a tetanusz és a diftéria ellen is jó alapimmunizálásban részesül minden gyermek. Az immunitás viszont évről-évre csökken a szervezetben. Ezért ahhoz, hogy a védőoltásokkal kapott védelem az egész élet során megmaradjon, a szakemberek szerint bizonyos - a diftéria, a szamárköhögés, illetve tetanusz elleni védőoltásokat - nagyjából 10-15 évente ajánlott megismételni.

Ócsai Lajos szerint különösen fontos ez a tetanusznál, amely az esetek 40 százalékában halált okoz.

A diftériával kapcsolatban Magyarországon jó az alapátoltottság, jó a járványügyi helyzet - mondta a főorvos. Egy már beoltott embernél a diftéria sokkal enyhébb tüneteket okoz - tette hozzá -, de ha egy újszülöttet fertőz meg vagy egy olyan gyermeket, aki valamilyen egészségügyi okból nem kaphatta meg az oltást - akkor nála "teljes aktivitásában" zajlik le a betegség.

A szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) rohamokban jelentkező, jellegzetes köhögés, amelyet a Bordetella Pertussis baktérium okoz. A betegség cseppfertőzéssel terjed. A kórokozónak nagy a fertőzőképessége. A betegség lefolyása csecsemőkorban a legsúlyosabb. Az ebben az időszakban átvészelt, későn felismert megbetegedés, életre szóló maradandó agykárosodást okozhat. Védőoltás a szamárköhögés ellen

Szamárköhögés elleni oltás

Az egész világon nehezebb viszont a szamárköhögés elleni védekezés. Ez ellen az újszülötteket mindenképpen meg kell védeni két-három hónapos korukig, amikor első oltásukat megkapják. Ha egy csecsemőnél kialakul a szamárköhögés, az agy oxigénhiányos állapota, illetve a köhögés miatti rázkódás akár egész életére kihathat, csökkentheti az agy teljesítőképességét.

Magyarországon évente nagyjából 20 szamárköhögéses eset fordul elő, kétharmaduk olyan csecsemőknél, akik nem kaptak védőoltást.

Ócsai Lajos kifejtette: az újszülötteket úgy lehet megvédeni, ha a környezetükben élőknek tökéletes az immunitásuk. Ezért a szakemberek azt javasolják, hogy a születendő gyermek családját oltsák be.

A H1N1 vírus okozta járvány arra hívta fel a figyelmet - hogy semmiféle veszéllyel nem jár, ha bizonyos vakcinákkal az állapotos nőket is beoltják. Az ellenanyag a placentán keresztül átmegy a gyermek szervezetébe, és így a gyermek védett lesz - magyarázta a főorvos.

Elmondta: ezek az oltások megfizethetők, az oltóanyagok a gyógyszertárakban legfeljebb 5 ezer forintba kerülnek, az oltás beadásáért az orvosok maximum 2 ezer forintot kérhetnek. Megjegyezte, sok kolléga, aki fontosnak tartja a megelőzést, ezekért az oltásokért nem kér pénzt.

(MTI)

Cikkajánló

Kötelező és ajánlott védőoltások gyermekkorban

Dr. Szimuly Bernadett, általános orvos
Védőoltás
A védőoltások az úgynevezett aktív immunizálás eszközei. Ez azt jelenti, hogy az élő, legyengített kórokozót, elölt kórokozót vagy a kórokozó valamely alegységét tartalmazó oltás beadása után a szervezet saját immunválasza hozza létre a védő hatást. Legyünk tisztában a kötelező és a szabadon választott védőoltásokkal.
A torokfájás
A torokfájás

Hogyan segíthetünk gyermekünknek?

Hüvelyszárazság
Hüvelyszárazság

Tabuk nélkül a hüvelyszárazságról. (x)

WEBBeteg - Dr. Sándor Éva infektológus
WEBBeteg - Dr. Vas Felícia Emese, csecsemő- és gyermekgyógyász
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg, ÁNTSZ, Házi Gyermekorvosok Egyesülete - Dr. Csáki Csilla, allergológus, klinikai immunológus

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Pétervári László

Dr. Pétervári László

Szülész-nőgyógyász

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Szlávik János

Dr. Szlávik János

Infektológus

Budapest