6 dolog, amihez sose nyúljon a munkahelyén influenzaszezonban!

szerző: Cs. K., fordító - WEBBeteg
lektorálta: Dr. Árki Ildikó, háziorvos megjelent:

Az évnek eme időszakában olybá tűnhet, hogy a megfázás és influenza gyorsabban terjed az irodában, mint egy zsúfolt óvodában. Azonban ennek ellenére is egészséges maradhat, ha megfogadja tanácsainkat!

Munkahely és kórokozók

Az irodai környezet tökéletes melegágya a különböző betegségeknek, hiszen egyszerre sok ember érintkezik az általánosan használt felületekkel, és gyakran hiányzik a friss levegő. Meglepő módon a betegségek terjedésének fő oka nem a szájuk eltakarása nélkül tüsszentő kollégák. Az Arizona Egyetem Epidemiológiai és Biostatisztikai osztályának professzora, Charles Gerba azt kutatta, hogyan terjednek a vírusok egy munkahelyen, és azt tapasztalta, hogy a vírusok érintés által az emberekről gyorsan átkerülnek a közösen használt tárgyakra.

Elmondása szerint egy irodában az ártalmatlan vírusokat gyorsan átadjuk kollégáink kezére, így pár órán belül azok akár a dolgozók és a közösen használt felületek felére átterjednek. A vírusok meglepően gyorsan terjednek! Míg egy tüsszentéssel csak a környező levegő lesz fertőzött, addig a vírussal szennyezett tárgyak érintésével az akár egy egész épületen belül elterjeszthető.

A legveszélyesebb területek

Bármilyen meglepő, egy iroda legtisztább felülete a WC-ülőke. Míg a WC-ülőkét gyakran fertőtlenítik, addig egy irodai asztalon 400-szor több baktérium található. A legtöbb, megfázásért és influenzáért felelős vírus akár 2-3 napig is elél az adott felületen, míg a gyomor-bélrendszeri fertőzéseket okozó vírusok 30 napig is életképesek!

Egy iroda leginkább fertőzött területei az alábbiak

  • telefon
  • asztalfelület
  • számítógép billentyűzet és egér
  • fénymásoló és fax
  • lift gombok
  • a kávéfőző fogantyúja
  • mikrohullámú sütő gombjai
  • mosogató környéke
  • konyhapult

Csökkentse a kockázatot!

Noha nincs 100 százalékosan garantált módszer minden vírus elkerülésére, a fertőzés kockázatát csökkentheti!

Az influenza tünetei, szövődményei és kezelése
Influenza vagy egyszerű nátha? Az influenza szövődményei egytől egyig súlyos, életveszélyes betegségek, ezért már az influenza tüneteinek első jelentkezésekor érdemes megkezdeni a kezelést. Ismerje meg a tüneteket!

Az influenza tünetei, szövődményei és kezelése
  • Gyakran mosson kezet szappannal és meleg vízzel! Kézmosás után használjon papírtörlőt a vízcsap elzárására, így elkerülheti az újrafertőződést.
  • Használjon gyakran alkohol alapú kézfertőtlenítő gélt!
  • Ne érintse az orrát, szemét, és száját az ujjaival vagy kezével! Ezzel csak tovább terjeszti a kórokozókat! Dr. Gerba szerint egy átlagos felnőtt óránként 16 alkalommal teszi ezt!
  • Oltassa be magát influenza elleni védőoltással! Ez a legjobb dolog, amit az influenzás megbetegedés ellen tehet. Az oltás hatékonysága noha egyénenként változhat, de a kockázat csökkentésére ez a legjobb megoldás. Manapság már létezik tojásmentes oltóanyag is az allergiások számára.
  • A fertőtlenítő törlőkendők használata az általános felületeken 99 százalékkal csökkenti a vírusok koncentrációját, ezért naponta törölje át a telefonját és az asztalát. Mielőtt más telefonját használná, törölje azt is át!
  • Kerülje a kézfogást és az ölelkezést!
  • Ne hagyjon ki étkezést! Az étkezések kihagyásával csak az immunrendszere támogatásához fontos tápanyagoktól fosztja meg magát. Figyeljen oda, hogy sok C-vitaminban gazdag citrusfélét, illetve brokkolit fogyasszon! Noha manapság sok vita van arról, hogy az emelt C-vitamin bevitellel megelőzhető-e a megfázás, ám a szakértők abban egyetértenek, hogy a betegség ideje jelentősen rövidíthető vele.
  • A legfontosabb, hogy maradjon otthon, ha beteg! Mindannyian szeretnénk nélkülözhetetlenek lenni a munkánkban, ám a mai modern technológiák mellett nincs mentség arra, ha mindenkit megfertőz! Amennyiben láza van, vagy túl beteg, legyen tekintettel a kollégáira, és maradjon otthon!

WEBBeteg logóForrás: WEBBeteg
Cs. K., fordító; huffingtonpost.com
Lektorálta: Dr. Árki Ildikó, háziorvos

Cikkajánló

A folsavhiány
A folsavhiány

Természetes folsavforrások.

Torokfájás
Torokfájás

Jó-e a csípős paprika ellene?

WEBBeteg - Dr. Kőműves Anikó, szakgyógyszerész, orvos- és egészségtudományi szakfordító
WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta
WEBBeteg - Cs. K., fordító
WEBBeteg - Dr. Mélypatakiné Dr. Áfra Júlia, szakgyógyszerész
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg összeállítás - Dr. Szabó Zsuzsanna és Nánási László

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Pétervári László

Dr. Pétervári László

Szülész-nőgyógyász

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Szlávik János

Dr. Szlávik János

Infektológus

Budapest