Kanyaró - Válaszok a leggyakrabban feltett kérdésekre
Összegyűjtöttük a leggyakrabban felmerülő kérdéseket kanyarótémában. Tünetek, lappangási idő, komplikációk, megelőzés.
Mi a kanyaró?
A kanyaró egy vírus okozta légúti megbetegedés, melyet lehetséges életveszélyes szövődményei miatt az egyik legsúlyosabb gyermekkori kiütéses megbetegedésnek tartanak. A betegség gyorsan terjed, de a kanyaró-mumpsz-rubeola elleni kombinált MMR oltással megelőzhető.
Bővebben Kanyaró - Tünetek és szövődmények
Mik az első tünetek és milyen gyorsan jelentkeznek?
A betegség általában lázzal, köhögéssel, orrfolyással és a szemek kivörösödésével kezdődik. Néhány napon belül vörös kiütések jelentkeznek az arcon, melyek folyamatosan átterjednek a test többi részére is. Amennyiben a tüneteket észleli magán, azonnal keresse fel orvosát!
Melyek a lehetséges komplikációk?
A kanyaró lehetséges komplikációi közé tartozik a hasmenés és a fülgyulladás, mely akár halláskárosodáshoz is vezethet.
A tüdőgyulladás és az agyvelőgyulladás szintén a kanyaró lehetséges komplikációja. Becslések szerint minden 1000 kanyarós gyerekből 1-2 sajnálatos módon meghal.
Hogyan és milyen könnyen terjed?
A kanyarót bárkitől el lehet kapni, aki fertőzött. Amennyiben nem védett a betegséggel szemben, nagy valószínűséggel elkapja, ha kanyarós beteg környezetében van, mivel a vírus könnyen terjed. A kanyaró olyannyira fertőző, hogy a nem védett személyek 90%-a elkapja, ha fertőzött beteg közelében van.
Egyetlen köhögés vagy tüsszentés a fertőzött betegtől elegendő vírust juttat a levegőbe ahhoz, hogy elkaphassa a betegséget! Ráadásul a betegek már 4 nappal a kiütések megjelenése előtt, és még 4 nappal a kiütések megjelenése után is fertőzőek! A vírus 2 órán át életképes bármilyen felületen vagy a levegőben. A betegséget könnyen elkaphatja, ha a vírussal fertőzött felület érintése után a szájához, orrához vagy szeméhez nyúl.
Hogyan előzhető meg?
A válasz egyszerű: védőoltással, mely 2 dózisból áll. A gyerekek általában az első dózist 15 hónapos korban, a másodikat 11 évesen, az általános iskola 6. osztályában kapják meg. A vakcina nagyon hatásos, az első dózis 93%-os, a második 97%-os védettséget nyújt!
Szükséges-e a felnőtteknek az MMR oltás?
Amennyiben gyermekkorában megkapta mindkét dózist, egész életére védett, nincs szüksége emlékeztető oltásra.
Ha nem kapott oltást, azt érdemes pótolni! Kismamáknál az oltás pótlása nem lehetséges mindaddig, míg a baba meg nem születik. Ugyancsak nem kaphatnak oltást azok, akik allergiásak annak összetevőire.
Bővebben MMR-oltás felnőtteknek - Amikor ajánlott, és amikor tilos
Ha valaki úgy véli, ki van téve a kanyarónak és még nem volt beoltva ellene, kaphat-e még oltást?
Igen, de ezt célszerű minél hamarabb beadatni, mert a vakcinának is idő kell, míg aktivizálja az immunrendszert.
Tovább További kiütéses gyermekkori betegségek
Forrás: WEBBeteg
Cs. K., fordító; webmd.com
Lektorálta: Dr. Lesznyák Judit, csecsemő- és gyermekgyógyász