Jellegzetes nyári fertőzések - Így előzhetőek meg

Svábhegyi Gyermekgyógyintézet
frissítve:

Néhány kórkép az egyébként egészséges egyéneknél is borússá teheti a vakációt. A leggyakoribb, a vakációzók kikapcsolódását megzavaró betegség a hasmenéssel járó emésztőrendszeri fertőzések, az alsó húgyúti fertőzések, valamint a klímabetendezések által okozott felső légúti megbetegedések. Ezek megelőzése kellemetlen napoktól óvja meg a pihenni vágyókat.

Utazás és a hasmenés

Utazások alkalmával gyakori jelenség, hogy a megérkezést követően néhány napon belül hasmenéses panaszok alakulnak ki. Ez különösen egzotikus országokba történő utazás esetén, illetve olyan utak alkalmával fordulhat elő, ahol a higiénés körülmények kívánnivalót hagynak maguk után. Hasonló panaszok előfordulnak fürdőzés után is, ha a strand vize nem megfelelő minőségű.

A tünetekért számos mikroorganizmus tehető felelőssé, amelyek egyaránt előfordulhatnak nem megfelelően elkészített vagy tárolt ételek fogyasztása után (ételmérgezés), az ivóvízben, vagy tápcsatornánkba juthat pl. kezünk közvetítésével bárhonnan a környezetünkből. Ilyen kórokozók az Escherichia coli, a Salmonella, a Shigella, a Campylobacter baktériumok, vagy pl. a calicivírusok közé tartozó Norwalk vírus. Hányinger, hányás, görcsös hasi fájdalmak, gyakori híg székletürítés, láz és gyengeség a leggyakoribb, a fertőzés hatására fellépő szimptóma.

A tüneti kezelés – só-, illetve folyadékpótlás, diéta és adszorbensek (vagyis olyan anyagok, amelyek megkötik a tápanyagokat) – mellett általában néhány napon belül megszűnnek a kellemetlenségek, de szerencsésebb, ha a megelőzésre fektetünk nagyobb hangsúlyt. A prevenció jegyében tehát fokozottan figyelni kell a higiéniás alapszabályok betartására. Elsősorban palackozott italok fogyasztása ajánlott, és gondosan mérlegeljük az is, hogy milyen helyen étkezünk. Az sem mellékes, hogy mennyire vagyunk védettek a fent említett kórokozókkal szemben.

Az utóbbi évek kutatásai igazolták, hogy a bélflóra összetétele többek között jelentősen befolyásolja a bélfertőzésekkel szembeni védekezőképességünket. A probiotikumok - például a Lactobacillus és a Bifidobacterium csoportba tartozó baktériumok - élő mikroorganizmusok. Számos kedvező élettani hatásuk mellett képesek a kórokozó baktériumok szaporodásának és toxikus anyagaik termelésének visszaszorítására, ezáltal fontos szerepük van a gyomor-bél rendszeri fertőzések megelőzésében.

Bővebben Az ételmérgezés megelőzésére mindig figyeljünk a hőségben

Alsó húgyúti fertőzések

Az alsó húgyúti fertőzések elsősorban a kislányok pihenését zavarhatják meg, ugyanis az anatómiailag rövidebb húgycső miatt a lányok az úgynevezett felszálló fertőzésekre jóval hajlamosabbak, mint a fiúk.

A fertőzések zöméért az E. coli baktérium tehető felelőssé, de a tüneteket egyéb baktériumok és vírusok is kiválthatják. Alhasi fájdalom, gyakori vizelési inger, fájdalmas, csípő vizeletürítés, nyákos, véres vizelet kíséri a megbetegedést.

A bőséges folyadékbevitel, illetve szükség esetén - kizárólag orvosi javallatra - antibiotikumok szedése mellett pár nap alatt jelentősen csökkenek a kellemetlen panaszok.

Az alsó húgyúti fertőzések kivédésére létezik természetes segítség, ilyenek az általános nemi higiéniai követelmények betartása, a bő folyadékbevitel és rendszeres vizeletürítés. Mindemellett igen hasznos preventív módszer lehet a tőzegáfonyaként is emlegetett észak-amerikai nagytermésű áfonya. Mind az alsó húgyúti fertőzések megelőzésében, mind az akut és krónikus fertőzések kezelésében igazolódott a gyümölcs kedvező hatása.

Felső légúti fertőzések

A megfázásos panaszokat nyáron leggyakrabban a légkondicionáló berendezések helytelen használata okozza, akár a lakásban, szállodában, üzletekben, akár utazás közben a gépkocsiban, repülőgépen. A komolyabb betegségek (pl. legionellosis) szerencsére ritkák, ám a túlságosan száraz levegő, a gyakori nagy mértékű hőmérsékletváltozás kedvez a kórokozók elszaporodásának a nyálkahártyákon.

Sok baj előzhető meg a klímaberendezések rendszeres tisztításával, a túl hideg hőmérséklet kerülésével, valamint főleg azzal, ha nem tartózkodunk a kiáramló levegő útjában. Az arra érzékenyek a hosszú utazásokhoz készüljenek megfelelő öltözettel is, illetve ajánlott a több folyadék, a szemgyulladás elkerülése érdekében pedig a műkönny használata.

Bővebben A klímaberendezések hatásai az egészségünkre

További fertőzések
Kevésbé általánosak, de léteznek más fertőző megbetegedések is, amelyeknek kedvez a nyári időjárás. Ilyen a bőrgombásodás és hölgyek esetében a hüvelyfertőzések. Ezek megelőzéséért elsősorban a kórokozók elszaporodásának kedvező körülményeken érdemes megszüntetni (például jól szellőző lábbelivel és alsónemű), valamint betartani a megfelelő higiénés szabályokat (papucs, kétes vízminőségű fürdőhelyek). Nőgyógyászati fertőzések nyáron | Nyáron gyakoribbak a gombás fertőzések

Forrás: Svábhegyi Gyermekgyógyintézet

Cikkajánló

Fogtörő karácsonyi ételek
Fogtörő karácsonyi ételek

Beletörhet a fogunk.

Az aurás migrén
Az aurás migrén

Ön is tehet állapotának javításáért.

WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg - Huszár Zsoltné dr., szakgyógyszerész
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta
WEBBeteg - Dr. Lajtos Melinda, tüdőgyógyász
WEBBeteg - Dr. Lajtos Melinda, tüdőgyógyász

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Pétervári László

Dr. Pétervári László

Szülész-nőgyógyász

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Szlávik János

Dr. Szlávik János

Infektológus

Budapest