A HPV szűrése - A HPV-tesztek típusai

Dr. Sarkadi Adrien
szerző: Dr. Sarkadi Adrien, infektológus - WEBBeteg
aktualizálta: Dr. Szabó Zsuzsanna háziorvos, pszichoterapeuta frissítve:

HPV vírus hordozásával kapcsolatos szűrésre és teszt elvégzésére leggyakrabban abban az esetben kerül sor, ha a nőgyógyászati citológiai leletben rendellenes megjelenésű sejteket írnak le, amelyek felvetik rákmegelőző állapot lehetőségét a sejttani vizsgálat során.

A HPV téma cikkei

Milyen esetben érdemes HPV-tesztet végezni?

A HPV-fertőzöttség vizsgálatának leggyakoribb oka az, ha a rutin nőgyógyászati kenet (PAP-teszt) méhnyak-elváltozást mutat ki. Ebben az esetben az okok azonosítása, a prognózis és a kezelés megválasztásának szempontjából, fontos ismerni az esetleges fertőzöttséget és a jelenlévő vírustörzseket. Lehetőség van a PAP-kenet és a HPV-teszt egyidejű, egy mintavétellel történő elvégzésére is. Méhnyak-elváltozás és pozitív HPV-teszt esetén szükség van kontroll vizsgálatokra a vírus jelenlétének nyomon követésére.

Nőgyógyászati elváltozás nélkül illetve férfiak esetében elsősorban a nemi szervi daganatok szempontjából fokozott kockázati csoportba tartozók esetében ajánlják a teszt elvégzését. Ilyen kockázatot jelent a 30 év feletti életkor, a több szexuális partner, a dohányzás vagy az immunrendszert érintő betegség. Ugyancsak indokolt a teszt elvégzése a humán papillómavírus fertőzésre utaló tünetek jelenléte (condyloma).

A teszt pozitív eredményének függvényében javasolt, hogy igyekezzünk megelőzni a vírus továbbadását megfelelő védekezéssel, pl. óvszer használatával, vagy a szexuális partnerek számának korlátozásával. Ilyenkor fokozott mértékben indokolt a gyakoribb szűrés, citológiai kivizsgálás az esetleges daganatos szövődmények (méhnyakrák, péniszdaganat) korai felismerésének céljából.

Orvos által végzett HPV-vizsgálatok

A vizsgálat során puha kefével, fájdalmatlan eljárással 1-2 perces mintavétel történik a hüvelyből, vagy férfiak esetében a péniszről. A mintavétel után a sejtmintát a későbbiekben a citopatológus szakorvos először mikroszkóppal vizsgálja meg, és kiértékeli. Az esetleges kóros állapotokra a kenetben található hámsejtek elváltozásaiból lehet következtetni. Ilyenkor mindenképpen szükség van a HPV laborban végzett további vizsgálatára, tipizálására is.

A nőgyógyászati rutin eljárások között említhető hazánkban is a kóros rákszűrési eredmény birtokában végzett HPV PCR szűrővizsgálat. A PCR teszt a vírus genetikai örökítőanyagát mutatja ki, és alkalmas annak tipizálására is. Korszerűbb módszert alkalmazó orvos esetében teljes, úgynevezett full spektrum HPV-szűrésre is sor kerülhet (COBAS).

A teszt 7-10 nappal később kézhez kapott eredményéből nem csak a HPV hordozás tényéről kapunk információt, de a kiszűrt HPV törzs avagy törzsek rizikócsoportba sorolása is megtörténik, így lehetőség van következtetni: valóban rosszindulatú elváltozással állunk-e szemben, esetleg egyéb fertőzés által okozott gyulladásos folyamat játszhatott szerepet a kóros citológiai kép kialakulásában. A HPV-szűrővizsgálat összeforrt a nőgyógyászati vizsgálattal, a mintavételt leggyakrabban nőgyógyász végzi el.

Pozitivitás és kóros citológiai lelet esetén lehetőség van további, a HPV-fertőzéssel kapcsolatos, a HPV által beindított kóros sejttani folyamatok során termelődő fehérjék kimutatására (CINTEC), melyek jelenléte esetén szinte egyértelmű válasz adható a műtéti beavatkozás szükségességével kapcsolatos kérdésekre.

Önmintavételes HPV-teszt

Hazánkban a széles körben elérhető, térítésmentes méhnyakrák-szűrővizsgálat ellenére évi 1500 körüli új méhnyakrákos esetet diagnosztizálnak, és évente 500 körüli halálesettel számolhatunk. Ismert továbbá, hogy a magyar nők méhnyak-szűrővizsgálaton történő részvételi aránya elszomorító mértékben elmarad a környező, illetve a nyugat-erurópai országokétól. A vizsgálatról történő távolmaradás okaként hazánban a megkérdezett nők jelentős arányban jelölték meg a nehezen egyeztethető időpontot, a munkából való távolmaradás, valamint a félelem és a szégyenérzet tényét.

A fenti eredmények ismeretében jelentős kényelmi faktorral kecsegtethet a önmintavételes HPV-teszt. Az önmintavételes teszt elsődlegesen olyan nők számára javasolt, akik a nőgyógyászati szűrésen valamilyen oknál fogva nem tudnak vagy nem akarnak megjelenni. Az önmintavételes vizsgálat előnye, hogy több HPV-pozitív eset tárható így fel, ezáltal a méhnyakrák felismerése, megelőzése is hatékonyabbá válhat.

Szakirodalmi adatok alapján az önmintavétellel, valamint a rendelői körülmények között begyűjtött minták minőségében HPV-kimutatás szempontjából érdemi különbség nincsen, tehát a vizsgálatot megbízhatónak tekintjük. Az önmintavételi eszköz nem azonos az interneten elérhető gyorstesztekkel, ez utóbbiak jóval pontatlanabbak. Az előbbi esetében csak a mintevétel történik otthon, ám annak kiértékelése laborban zajlik. A gyorstesztek ezzel szemben azonnali eredményt is nyújtanak, ez azonban kevésbé megbízható; orvosok esetleg szűrési céllal ajánlják, ám pozitív eredmény esetén mindenképp valamely rendelői körülmények között elvégezhető diagnosztikus HPV-vizsgálat indokolt.

Az önmintavételi eszköz beszerezhető magán vérvételi helyeken, vagy interneten történő megrendeléssel is. A mintavevő eszközhöz részletes útmutató jár, melynek segítségével könnyen kivitelezhető az eljárás. A sikeres mintavételhez a vizsgálatot olyan napra szükséges ütemezni, amikor nem zajlik menstruáció, a vizsgálat előtt 48 órán át kerülendő a közösülés, a tampon vagy egyéb hüvelyen belüli eszközök alkalmazása, beleértve a hüvelyi kúpokat vagy krémeket, a hüvelybe felhelyezhető gyógyszereket valamint a hüvelyöblítést, lokális fogamzásgátló eszközöket is.

Használatot követően az eszköz leadható az említett magán vérvételi helyeken, vagy visszaküldhető postán keresztül is. A beérkezett mintából tipizálásra kerülnek a méhnyakrák szempontjából magas kockázatú csoportba sorolt HPV-típusok.

HPV-szűrés létjogosultsága oltottak esetében

Ne feledjük, hogy bár a HPV elleni oltások több, legmodernebb formája már kilenc magas rizikójú HPV vírus ellen védelmet nyújt és számos szerző tapasztalata szerint keresztvédelmet is képviselhet egyéb HPV-vírus-típusokkal szemben, az oltás és a védettség kialakulása továbbra sem helyettesítheti a rendszeres nőgyógyászati szűrővizsgálatot és nem szoríthatja háttérbe a hagyományos citológiai mintavételt és vizsgálatot. A védőoltás tehát csökkenti a súlyos szövődmények kialakulásának kockázatát, azonban panasz esetén mielőbb, panasz nélkül pedig rendszeresen vegyünk részt a nőgyógyászati szűréseken.

A HPV-teszt elvégzése terhesség alatt
A terhesség alatt történő HPV-szűrésnek elvi akadálya nincsen, az esetek nagy részében azonban a HPV-vírus-hordozástól tartó leendő kismama teherbe esése előtt elvégezteti a mintavételt.
Életszerűbb eset, amikor a korábban vett citológiai lelet kézhez kapásáig történik meg a teherbe esés, a lelet pedig kórosnak adódik. Ilyen esetben is elvégezhető a HPV-teszt, pozitív eredmények esetén pedig a további vizsgálatok, melyek eredményei alapján eldönthető, hogy a műtéti beavatkozással (a kóros sejtréteg különböző módszerekkel történő eltávolítása) lehet-e a várni a terhesség kihordásáig, van-e sürgős teendő?
A HPV-vírus-fertőzés mai ismereteink szerint nem fenyeget magzati fejlődési rendellenesség kialakulásával, vagy egyéb szülés környéki komplikációkkal (pl. koraszülés), azonban a méhszájon elvégzett korábbi műtéti beavatkozás fokozhatja a méhszájelégtelenség, ilyen formában a koraszülés kockázatát.

Dr. Sarkadi Adrien, infektológus

Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Sarkadi Adrien, infektológus
További felhasznált forrás:
Human Papillomavirus (HPV) Test (MedlinePlus)

Cikkajánló

Torma
Torma

Milyen hatással van egészségünkre?

Alkoholmentes ünnepi italok
Alkoholmentes ünnepi italok

Finom, egyszerű receptek.

WEBBeteg - Dr. Sarkadi Adrien, infektológus, Dr. Gál Mónika, bőrgyógyász
WEBBeteg - Dr. Sarkadi Adrien, infektológus
WEBBeteg - Dr. Sarkadi Adrien, infektológus
WEBBeteg - Dr. Csuth Ágnes, családorvos
WEBBeteg - Magyar Zsuzsanna, újságíró-szerkesztő

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Pétervári László

Dr. Pétervári László

Szülész-nőgyógyász

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Szlávik János

Dr. Szlávik János

Infektológus

Budapest