HPV terhesség alatt és szoptatás idején
Sok nő számára derül fény a HPV-fertőzésre terhessége idején, akár korábban kapta el a vírust, akár várandóssága idején fertőződött meg. Milyen veszélyt jelent maga a fertőzés a magzatra, illetve milyen terápia jöhet szóba a kismama számára?
Veszélyes a magzatra?
Fontos tisztázni, hogy mai ismereteink szerint maga az anyai HPV fertőzés nincsen hatással a baba fejlődésére és a terhesség természetes zajlására, tehát nem fenyeget koraszüléssel, fejlődési rendellenességek kialakulásával.
A hüvelyi szülés során világra jött kisded azonban megkaphatja az édesanya fertőzését, és veszélyeztetett lesz a nyálkahártyákon elváltozásokat okozó szájüreg-garat condylomatosus betegségének kialakulása szempontjából.
Mire figyeljen a kismama?
Ha a kismama már teherbe esése előtt HPV hordozó volt, vagy terhessége alatt fertőződött alacsony rizikójú HPV-vel, akkor terhessége alatt (a szervezet megváltozott immunológiai magatartása következtében) előfordulhat, hogy korábbi tünetmentessége ellenére most jelentkeznek a kellemetlen szemölcsök.
Amennyiben a bőrtünet fájdalmas, nehezen tolerálható és panaszt okoz a kismamama számára, ezért nem halasztható az eltávolítás, leginkább az érzéstelenítési eljárásokat továbbá vegyszerek használatát nem igénylő beavatkozásokat preferáljuk (pl. fagyasztás, apró szemölcs esetén esetleg savas ecsetelés).
A HPV szülőcsatornán történő átadásának valószínűsége szempontjából nincs érdemi különbség aközött, hogy a kismama tünetmentesen hordozta a vírust vagy tünetekkel járt a fertőzése. Maga a nemi szemölcs a terhesség során tehát nem ellenjavallata a természetes hüvelyi szülésnek, hiszen ha a kismama hordozó, de tünetmentes, azzal ugyanúgy adott a fertőzés átadásának lehetősége.
Szoptatás és a HPV
A vírus átadásának esélye még az anyatejben kimutatott vírus mellett is elenyésző az eddigi tanulmányok szerint. A kisded anyatejes táplálásának szempontjából a gyermeknek sokkal nagyobb az anyatejhez való hozzájutás haszna, mint a HPV anyatejjel való kiválasztódásának kockázata.
Forrás: WEBBeteg
Szerző: Dr. Sarkadi Adrien infektológus