Új tények a koronavírusról
Hogyan terjed, illetve hogyan nem terjed az új koronavírus? Háziállatok is terjesztik? Otthon is ápolható a beteg? Tények a SARS-CoV-2 vírusról a Nemzetközi Gyógyszerész Szövetség ajánlásai alapján.
A Nemzetközi Gyógyszerész Szövetség (International Pharmaceutical Federation, fip.org) napokban közzétett szakmai iránymutatása számos olyan ajánlást tett közzé az új koronavírus kapcsán, amelyek több, kevésbé közismert tényre hívja fel a figyelmet.
A vírus terjedése
Az új típusú koronavírus leginkább közvetlen kontaktuson keresztül terjed, kb. 1,8 méteres távolságon belülről. Más légúti betegségekhez hasonlóan elsősorban cseppfertőzéssel adható át: köhögéssel, tüsszentéssel.
A fertőző cseppecskék az orron, a szájon és a szemeken keresztül is bejuthatnak a szervezetbe.
Valószínűleg akkor a leginkább fertőző a betegség, amikor a beteg panaszai a legerősebbek (lázas, köhög). A SARS-CoV-2 esetében azonban beszámoltak olyan esetekről is, amikor tünetmentes személy fertőzte meg környezetét.
Nincs bizonyíték arra, hogy az új vírustörzs hosszabb ideig életképes marad felületeken és tárgyakon, így pl. a csomagküldés, levélküldés nem veszélyforrás.
A főtt, sült ételek biztosan nem terjesztik a vírust. A WHO ajánlása szerint azonban kerülni kell a nyers hús és tejtermékek fogyasztását.
Nincs bizonyíték arra, hogy a háziállatok, mint a kutyák vagy a macskák is megfertőződhetnek a vírussal. Ennek ellenére mindig ajánlott az érintkezés utáni alapos kézmosás, mivel a háziállatok más kórokozókat is terjeszthetnek (E. coli, szalmonella, stb.).
A betegség lappangási ideje 2-14 nap, így ha egy személy ki volt téve vírusveszélynek, de 2 héten belül nem alakultak ki a tünetek, nem fertőzöttnek tekinthető.
Tünetek és szövődmények
A fertőzés két vezető tünete a láz és a köhögés, amely egyaránt az esetek több mint 80 százalékában jelentkezik. A légszomj 31%-ban, az izomfájdalom 11%-ban figyelhető meg. A betegség sokaknál kifejezetten enyhe tünetekkel jelentkezik, úgymint: alacsony láz, köhögés, gyengeség, orrfolyás, torokfájás.
A legsúlyosabb esetekben a fertőzés szövődménye lehet a tüdőgyulladás, súlyos akut légzőszervi szindróma, veseelégtelenség.
Higiénés ajánlások, megelőzés
Az ajánlások szerint az alkoholos kézfertőtlenítő mellett a szappannal és vízzel történő kézmosás is hatékony megelőzési mód. Kézmosás előtt ne érintse meg a száját, orrát, szemét.
A WHO szerint törekedni kell arra, hogy a fertőzötteket kórházi környezetben ápolják és különítsék el. Amennyiben azonban a tünetek enyhék, a beteg pedig nem tüdő- vagy szívbeteg, nem szenved veseelégtelenségben vagy immunhiányos betegségben, akkor a beteget otthonában is lehet gondozni. Ebben az esetben azonban a családtagoknak fokozottan be kell tartaniuk a fertőzésvédelmi, járványügyi ajánlásokat.
Fertőtlenítéssel kapcsolatos tanácsok a betegek környezete számára:
- A beteg fedje el száját, orrát köhögéskor, tüsszentéskor. Az ehhez használt anyagokat egy zárt edényben helyezze el a beteg szobájában, mielőtt ártalmatlanítanák azt.
- A beteg környezetének ajánlott a gumikesztyű viselése is, használat után ezt is el kell különíteni és kezet kell mosni.
- Ne használjanak semmilyen közös tárgyat a fertőzött beteggel, beleértve az ágyneműt, edényeket, evőeszközöket, és rendszeresen tisztítsa fertőtlenítőszerekkel a beteg által megérintett bútorokat (éjjeliszekrény, kilincsek, mosdó).
- A ruhákat, ágyneműket 60-90 fokon ajánlott mosni. A ruhákat elkülönítetten kezelje, ne rázza meg.
Ami nem járul hozzá a fertőzés elkerüléséhez
- C-vitamin, gyógyteák
- Antibiotikumok - vírusok ellen hatástalanok, felesleges használatuk ártalmas
- Szájvíz - egyes szájvizek átmenetileg csökkentik a száj nyálkahártyáján lévő mikrobák számát, azonban a WHO szerint ez nem azonos a SARS-CoV-2 vírussal szembeni védelemmel
A más kórokozók által okozott tüdőgyulladások elleni vakcinák (pl. Pneumococcus) nem védenek az új koronavírus szövődményeként esetlegesen kialakuló tüdőgyulladás ellen. Mindazonáltal az egyéb fertőzések megelőzése segítséget jelent az esetleges koronavírus-fertőzés esetén a szövődménymentes gyógyulásban.
Bővebben az új koronavírusról:
- Őket sújtja leginkább a járvány az eddigi legátfogóbb tanulmány szerint
- Az immunrendszer szerepe a koronavírus elleni védekezésben
- Megvédhet-e az arcmaszk az új koronavírustól?
(WEBBeteg.hu, Forrás: Nemzetközi Gyógyszerész Szövetség)