Hogyan győzzük le a bezártság okozta szorongást?
Úgy tűnik, hogy az egész világ a koronavírusról (COVID-19) beszél. Az internetet elárasztották a cikkek és a sok információ, édesanyánk kétségbeesett üzeneteket küld, és az összes kollégánk erről beszél (feltéve, hogy még mindig az irodában dolgozunk és nem otthonról).
- Az orvosok minden tudásukat latba véve mindent megtesznek a betegekért és a járvány terjedésének visszaszorítására
- De! Igazából mi tehetünk lépéseket annak érdekében, hogy megóvjuk magunkat és másokat is.
Koncentráljunk arra, amire ráhatásunk van
- alvászavarok;
- koncentrációs zavarok;
- düh, szorongás, aggodalom és pánik;
- túlérzékenység az egészségünkkel és a szervezetünkkel kapcsolatban;
- tehetetlenség érzése;
- félelemérzet a köhögő vagy betegnek tűnő emberekkel szemben;
- társadalmi elszigetelődés.
Módszerek a koronavírussal kapcsolatos szorongás kezelésére
- Derítsük ki a tényeket. Fontos, hogy legyünk naprakészek és megbízható forrásokból tájékozódjunk a COVID-19 vírus fertőzéssel kapcsolatos legfrissebb hírekről. Legyünk óvatosak azzal kapcsolatban, amit az interneten olvasunk, különösképp azokkal a hozzászólásokkal és cikkekkel kapcsolatban, amelyek a közösségi médiában kerülnek megosztásra.
- Legyünk racionálisak. Habár szeretnénk tájékozottak maradni a COVID-19 kapcsán, fontos, hogy arra fókuszáljunk, amire hatással lehetünk. Tartsuk távol magunkat egy kis időre a médiaközvetítésektől és a közösségi médiától, ha úgy érezzük, hogy kezd eluralkodni rajtunk a pánik az épp elolvasott online hír vagy cikk miatt. Ha zavaró, hogy folyamatosan a koronavírusról van szó, akkor váltsunk témát, ha van rá mód.
- Legyünk körültekintőek és elővigyázatosak. Nem mindenki találkozhatott a COVID-19 vírussal, akivel kapcsolatba kerülünk. Bár az óvatosság és a megelőző intézkedések most rendkívül fontosak, nem mindenki fertőzött, aki köhög. Ha tudatosak vagyunk az jelentős mértékben segíthet mérsékelni a köznyugtalanságot. Koncentráljunk arra, amit megtehetünk.
- Amennyire van rá mód, próbáljuk a megszokott életünket élni. Ez nem könnyű dolog, mivel utakat és eseményeket mondanak vissza, iskolákat zárnak be, és a „szociális távolságtartás” fogalma állandóan szembe jön velünk. Fontos azonban megpróbálnunk megtartani valamilyen ütemtervet. A megszokott dolgok az emberek, különösképp a gyerekek számára biztonságérzetet adnak. Próbáljunk a megszokott időben lefeküdni, és étkezni, és összpontosítsunk azokra a tevékenységekre, amik boldoggá tesznek bennünket – például olvassunk könyvet, nézzük meg a kedvenc műsorunkat, vagy társasjátékozzunk a családunkkal. Vagy sétáljunk egyet, feltéve, hogy nem vagyunk karanténban. Egy kis friss levegő mindig jót tesz!
Ha úgy érezzük, hogy nem tudunk megbirkózni aggodalmunkkal, kérjünk segítséget mentálhigiénés szakembertől, aki segíthet azonosítani a kiváltó okokat, és aki támogathat bennünket olyan technikák elsajátításában, amelyeket alkalmazhatunk, amikor úgy érezzük, hogy eluralkodik rajtunk az aggodalom.
Fontos egészségügyi tudnivalók a koronavírus járvány idejére |
WEBBeteg
Forrás: Füzesi Zsuzsa, fordító; health.clevelandclinic.org
Lektorálta: Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus