A plexi álarc nem állítja meg az új típusú koronavírus terjedését

szerző: Bak Marianna, biológus szakfordító - WEBBeteg
frissítve:

Amerikai tudósok a műanyagból készült arcpajzsok (plexi álarcok) védőfunkcióját vizsgálták. Arra a megállapításra jutottak, hogy ezek kevésbé hatékonyak, mint a hagyományos, textilből készült vagy sebészi maszkok.

Felfedték a hiányosságokat – Leleplező videófelvétel

Az arcpajzsok, illetve a szeleppel ellátott maszkok az amerikai tudósok szerint kevésbé hatékonyak, mint a sebészi maszkok és a textilből készült maszkok. Ezt a Floridai Atlanti Egyetem tudósai egy videófelvételen szemléltették egy tüsszentést és köhögést imitáló, plexi álarcot viselő bábu segítségével, úgy, hogy az ily módon mesterségesen előállított cseppecskék mozgását sötét térben lézerfénnyel megvilágítva követték nyomon.

A kitüsszentett, kiköhögött cseppecskék szétterjednek a levegőben a plexi álarc körül

A vizualizáció során láthatóvá vált, hogy noha a műanyagpajzs először blokkolja a tüsszentéssel, köhögéssel kijutó levegő útját, a cseppecskék a plexi álarc körül szétterjednek a levegőben.

A szeleppel ellátott maszkokkal hasonló a helyzet. Ezeknél a szelep nyílásain keresztül a levegő szűretlenül kijut és a cseppecskék ugyancsak szétterjednek a levegőben. A tudósok szerint a szelepes maszkok ugyan szűrik a belélegzett levegőt, a kilélegzettet azonban nem.

Mások érdekében fontos, hogy lemondjunk a kényelemről

A speciális N95 standard arcmaszkok és a textilből készült egyszerű, mosás és vasalás után többször használható arcmaszkok nem nyújtanak ugyan 100%-os védelmet, mégis kevesebb cseppecskét engednek át. Az amerikai kutatók ezért azt ajánlják, hogy mondjunk le a plexi arcpajzsokról és a szelepes arcmaszkokról, még ha ezek esetleg kényelmesebbek is. Ha plexi arcpajzsot visel, az csak kiegészítése lehet az arcmaszknak, azaz szájat és orrot eltakaró maszk viselése emellett is elengedhetetlenül szükséges.

A tudósok eredményeiket a Physics of Fluids c. akadémiai szakfolyóiratban tették közzé.

WEBBeteg.hu logóWEBBeteg
Bak Marianna, biológus szakfordító
Forrás: Gesichtsvisiere weniger sicher als Stoffmasken (NetDoktor.de)
Videó forrása: Florida Atlantic University (fau.edu)

Cikkajánló

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Pétervári László

Dr. Pétervári László

Szülész-nőgyógyász

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Szlávik János

Dr. Szlávik János

Infektológus

Budapest