Csekély a kockázata, hogy a nyomógombokon, kilincseken terjedjen a vírus
Nem kell túlságosan aggódni amiatt, hogy nyomógombokról vagy billentyűzetekről az ember elkaphatja a SARS CoV-2-t, legalábbis más lehetséges fertőzési módokhoz képest. Csekély annak kockázata, hogy a városokban a gyakran megérintett felületeken keresztül terjedjen az új típusú koronavírus - állapította meg egy nemzetközi kutatás.
Tavaly április és június között majdnem 350 mintát gyűjtöttek össze üzletek bejárati ajtóinak kilincseiről, szemetesek fedeléről, pénzautomaták billentyűzetéről, benzinkutak töltőpisztolyának fogantyújáról, valamint közlekedési lámpák nyomógombjairól. A mintákat a mintegy 80 ezer lakosú, Massachusetts állambeli amerikai városban, Somerville-ben gyűjtötték.
A minták közül 29-ben (mintegy 8 százalék) találták meg az új koronavírus genetikai anyagát. A koncentrációja azonban olyan csekély volt, hogy a fertőzés kockázata a felületek érintésével a becslések szerint nagyon alacsony lehetett.
Noha jó hír, hogy a gyakran megérintett felületek valószínűleg minimális szerepet játszanak a koronavírus terjedésében, a tudósok szerint rendszeresen kellene ismételni a mintavételt. A felületeket óránként akár 30 ember is megérintette, és a pozitív minták aránya összhangban volt az azonosított új fertőzések tendenciájával.
Timothy Julian, a svájci Szövetségi Víztudományi és -technológiai Kutatóintézet (Eawag) mikrobiológusa szerint a szennyvízmintavételek mellett a gyakran érintett felületek figyelemmel kísérése is jó előrejelzője lehetne a kórokozó terjedésének.
Az Environmental Science and Technology Letters című tudományos lap friss számában megjelent tanulmányt az Eawag részvételével az amerikai Tufts Egyetem kutatói végezték.
(MTI)
Korábban a témában A koronavírus terjedése különböző felületeken
Ajánlott cikkek - A COVID-19 |