A járványos mellhártya-fájdalom

szerző: Dr. Brugós László, tüdőgyógyász - WEBBeteg
megjelent:

A pleurodynia epidemica (myalgia epidemica, Bornholm-betegség) egy izomgyulladással járó vírusfertőzés, amely nőknél és férfiaknál is előfordulhat bármilyen korban. Egy akut, lázzal járó betegség, mely jelentős izzadással, mellkasi és hasi fájdalommal jár.

A kiváltó okok között szerepelhetnek baktériumok, paraziták, vírusok, gombák, de autoimmun folyamat is állhat a háttérben. A háttérben főleg Coxsackie A és B vírus fertőzés állhat, de más oka is lehet.

Jellegzetes fájdalommal járó tünetei miatt járványos bordaközi izomfájdalomnak is szoktuk nevezni, vagy Bornholm-betegségnek (Dániához tartozó sziget a Balti tengeren, itt fordult elő halmozottan, ezért azt elnevezés).

Kiváltó okok, tünetek

Meddig tart egy roham?

A rohamok 15-30 percig is tarthatnak. Ilyenkor a légzés a fájdalom miatt felületes, nehézkes, szapora és nyögéssel végződik. A tüsszentés, köhögés csak fokozza a fájdalmat. Néhány napos javulást követően a visszaesés nem ritka.

Leggyakrabban a coxsakie B vagy A vírus, vagy más enterovírus fertőzés váltja ki a betegséget. A has felső-középső részén, vagy az elülső mellkasfal alsó részén hirtelen jelentkező súlyos, változó erősségű szúró fájdalom alakul ki. Gyakran kíséri láz, erős izzadás, fejfájás, sápadtság, rossz közérzet. Jellemző lehet még a torokfájás, a hányinger és a hányás.

A törzs és a végtagok izmainak fájdalma is jellemző. Speciális a bordaközi izmok igen erős fájdalma (ezért nevezik pleurodynia epidemicának, vagyis járványos mellhártya-fájdalomnak). Hirtelen kezdődik, a mellkasi fájdalom rohamszerűen zajlik, 1-4 nap alatt gyógyul.

Ha a tünetek jellegzetesek és laboratóriumi eltérések társulnak, mint emelkedett gyulladásos paraméterek, magas sarcoplasma enzimértékek, CK, aldolaze, LDH, GOT, GPT, myoglobinuria, akkor a diagnózis könnyen felállítható.

Szövődmények és kezelés

Agyhártyagyulladás, heregyulladás, mellhártya-gyulladás és hashártyagyulladás figyelhető meg. Járvány esetén a felismerés egyszerű az ismétlődő esetek miatt, de járvány elején vagy ezen kívül ki kell zárni néhány betegséget mint: spontán pneumothorax, vakbélgyulladás, hasnyálmirigy-gyulladás, gyomor-perforatio, szívinfarktus, tüdőembólia, stb.

A biztos diagnózis a vírus kimutatása torokból, székletből vett mintából. Szerológiailag a specifikus IgM pozitivitás segítségével lehet a betegséget utólag igazolni. A kezelés csak tüneti (fájdalom- és lázcsillapítók, nem szteroid gyulladáscsökkentők), szövődménymentes esetben a kórjóslata rendkívül jó.

(WEBBeteg - Dr. Brugós László, allergológus-tüdőgyógyász)

Cikkajánló

Bordaközi fájdalom
Amikor valakinek mellkasi fájdalma kezdődik, hajlamos szinte mindig a legrosszabbra gondolni: biztosan szívrohama van. Pedig a törzs eme, felső területén jelentkező panaszok hátterében számos esetben valamilyen kisebb, banális probléma áll.
Ha nincs elég anyatej
Ha nincs elég anyatej

Melyik tápszer az ideális? Hogyan válasszunk?

Fájdalom és tavasz
Fájdalom és tavasz

Mit tehetünk a fájdalom ellen? (x)

WEBBeteg - Dr. Baki Márta, onkológus
WEBBeteg - Fazekas Erzsébet, újságíró
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Dr. Brugós László, tüdőgyógyász
WEBBeteg - Dr. Brugós László, tüdőgyógyász
WEBBeteg - Dr. Lesznyák Judit, csecsemő- és gyermekgyógyász

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Pétervári László

Dr. Pétervári László

Szülész-nőgyógyász

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Szlávik János

Dr. Szlávik János

Infektológus

Budapest